وزارت امور خارجه: حملات به نیروهای آمریکایی از زمان ترور قاسم سلیمانی چهار برابر شده است/ چرا پروژه بازدارندگی آمریکا جواب نداد؟

گروه سیاسی – رجانیوس: ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه، پنجشنبه شب پس از خروج دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا از توافق هسته ای با ایران و پس از اینکه سپاه پاسداران خود را تروریست اعلام کرد و سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به شهادت رساند، گفت. ایران برنامه هسته ای خود را گسترش داده است و حملات به تاسیسات و شرکای آمریکا در منطقه به طور قابل توجهی بدتر شده است.

وی در یک کنفرانس خبری گفت: از سال 2012 تا 2018 هیچ حمله قابل توجهی به نیروهای آمریکایی و نمایندگی های دیپلماتیک آمریکا در عراق صورت نگرفت. این در سال 2018 تغییر کرد و بین سال‌های 2019 تا 2020، تعداد حملات گروه‌های مورد حمایت ایران پس از خروج از سپاه و قرار دادن سپاه در فهرست تحریم‌ها و کشته شدن سلیمانی به 400 درصد افزایش یافت.

پرایس گفت: «تلاش‌ها برای سرکوب نیروهای تحت حمایت ایران بر اساس استراتژی‌هایی که به ارث برده‌ایم، جواب نداده است». او گفت: «ما می‌خواهیم ببینیم که استراتژی کار می‌کند و مؤثر واقع می‌شود. ما همچنان معتقدیم که بازگشت به بردجام تصمیم درستی است.» سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: تعداد کمی از مسائل تا نهایی شدن بازگشت به توافق باقی مانده است. اکنون ایران باید تصمیم بگیرد».

این موضع رسمی وزارت خارجه آمریکا دارای سه نکته مهم است:

1. اعتراف به شکست راهبردهای آمریکا علیه ایران
نمایندگان آمریکا که بارها در کمپین فشار حداکثری علیه کشورمان «شکست مفتضحانه آمریکا» را اعلام کرده اند، اکنون ناچارند از شکست سناریوی دیگر این کشور در برابر جمهوری اسلامی ایران صحبت کنند. این نشان می دهد که حتی خصمانه ترین اقدامات آمریکا علیه ایران نیز شکست خورده است و این کشور چاره ای جز پذیرش قدرت بزرگ منطقه ای مانند ایران ندارد. علاوه بر اینکه فشارهای اقتصادی و ترورها تغییری در رفتار کشورمان در آرام سازی مولفه های قدرت ایجاد نکرده است، نفوذ ایران به عنوان منبع الهام کشورهای منطقه را می توان در قدرت نرم انقلاب اسلامی و واشنگتن تحلیل کرد. یک سلاح باشد در برخی موارد حتی سلاح های آمریکایی نیز نتیجه معکوس دارند. به عنوان مثال، دولت آمریکا احساس می کرد که اقداماتش برای برکناری رهبران مقاومت مورد استقبال مردم ایران و عراق قرار خواهد گرفت. به همین دلیل میلیون ها نفر و تشییع جنازه خیره کننده آنها آمریکایی ها را شگفت زده کرد. ژنرال چهار ستاره آمریکایی بری مک کافری در مصاحبه با آموس انبوسی گفت: «ترامپ از تشییع جنازه سردار قاسم سلیمانی تا حد مرگ وحشت زده شد». و شرکای آنها این کار را نمی کنند. بنابراین افزایش 400 درصدی حملات به نیروهای آمریکایی که توسط وزارت امور خارجه آمریکا اعلام شده است غیرقابل تصور نیست.

  چه بافتهایی ذوب می شوند؟

2. تلاش ایالات متحده برای متقاعد کردن افکار عمومی در صورت توافق
وزارت امور خارجه آمریکا در تلاش است تا اقدامات مقاومت و گروه های مردمی در منطقه علیه اشغالگران و تروریست های آمریکا را علاوه بر پیامدهای شهادت حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس به عقب نشینی آمریکا از برجام نسبت دهد. شورای امنیت سازمان ملل . . واضح است که راهبرد اخراج آمریکا از منطقه و تروریست شناختن سنتکام توسط گروه های جهادی و مقاومت منطقه ای هیچ ربطی به توافق هسته ای ندارد. به عبارت دیگر، راهبرد اخراج آمریکا از منطقه غرب آسیا نه با خروج آمریکا از برجام ابلاغ و اجرا شده است و نه با احیای احتمالی مختل خواهد شد. به همین دلیل به نظر می رسد دولت آمریکا در صدد اقناع افکار عمومی و محکومیت مخالفان علیه احیای برجام در داخل کشور و خروج احتمالی آن از تروریست نامیدن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. ناگفته نماند که برخی از اظهارات مقامات آمریکایی که عملیات نیروهای مردمی عراق را به خروج آمریکا از برجام نسبت می دهند، صرفاً برای استفاده داخلی بوده است. آمریکایی ها همواره تلاش می کنند اقدامات علیه سنتکام را تنها به جمهوری اسلامی ایران نسبت دهند و سطح احساسات و اقدامات ضد آمریکایی در منطقه را به عنوان «نیروهای نیابتی» یا «نیروهای تحت حمایت ایران» پنهان کنند. در این میان عراقی‌ها پیشتاز تدفین رهبران مقاومت و همچنین تصویب قانون اخراج نظامیان آمریکایی از منطقه بودند و پس از شهادت حاج قاسم سلیمانی نقش آفرینی کردند.

3. اثبات جمله «شهید سلیمانی از قاسم سلیمانی خطرناکتر است».
مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده، سخنرانی ای با عنوان «احیای خویشتن داری. چند روز پس از عملیات تروریستی علیه فرمانده نیروی قدس ما. نمونه ایرانی «پرداخت می کند و مدعی است که ترور سردار سلیمانی بازدارندگی آمریکا را در برابر ایران متعادل می کند. ادعای آمریکا تنها چند روز پس از شهادت سردار سلیمانی و حمله موشکی به پایگاه مهم و استراتژیک آمریکا در منطقه، ضعف خود را نشان داد. موشک باران پایگاه عین الاسد نشان داد که ایران این اقدام جنایتکارانه را بی پاسخ نخواهد گذاشت. با توجه به افزایش تعداد حملات به نیروهای آمریکایی در عراق و منطقه از زمان ترور سردار سلیمانی، ادعای مایک پمپئو مبنی بر اینکه موضوع (ترور سردار سلیمانی) معادله بازدارندگی در روابط ایران و آمریکا را متعادل می کند و از حملات بیشتر علیه این نیروها جلوگیری می کند. و منافع ایالات متحده ضعف خود را نشان داد. ایران نه تنها به ترور سردار سلیمانی با یک حمله موشکی گسترده پاسخ داده است، بلکه عملاً استراتژی اصلی خود را بر اساس خروج کامل نیروهای آمریکایی از منطقه تعیین کرده است. البته ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس نه تنها موجب تقویت منافع آمریکا در منطقه و جهان شد، بلکه در واقع آمریکا را در موقعیتی بسیار خطرناکتر از جان این دو فرمانده قرار داد. در شرایط کنونی، ایالات متحده بخش قابل توجهی از توانایی های خود را به حفاظت از پایگاه های نظامی خود در خاک عراق و همچنین حفاظت از جان نیروهای خود اختصاص می دهد. علاوه بر این، تشدید تنش های امنیتی در عراق نیز به شدت منافع آمریکا را تهدید کرده است. واقعیت های میدانی نشان می دهد که جمله «شهید سلیمانی خطرناکتر از سردار سلیمانی» شعاری نیست، بلکه موضوعی عینی و قابل توجه است. در همین رابطه، نشنال اینترست می نویسد که سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس کاریزما و کنترل قابل توجهی بر گروه های مسلح در عراق دارند و این می تواند فضای قابل پیش بینی را در عراق و متعاقباً برای نیروهای آمریکایی ایجاد کند. آمریکایی ها اکنون با تعدادی از گروه های رزمی روبرو هستند که برخی از آنها به صورت مستقل عمل می کنند و با تمام توان نیروهای آمریکایی را هدف قرار می دهند.

  بهبود سهام پس از جمعه سیاه

همه اینها نشان دهنده این واقعیت است که تشخیص آمریکا از افزایش چشمگیر حملات به ارتش خود در عراق، شکستی جدید در مقابله با گفتمان مقاومت و انقلاب اسلامی در منطقه است.

منبع: ایران

دیدگاهتان را بنویسید