وزارت بهداشت نسبت به همه گیر شدن سرخک هشدار داد

وی در نامه‌ای به معاون وزیر بهداشت به معاونت‌های بهداشتی دانشگاه‌های بهداشتی بر لزوم تزریق واکسن سرخک تاکید و نسبت به احتمال همه‌گیری هشدار داد.

به گزارش رجانیوس، حیدری معاون وزیر بهداشت در نامه ای خطاب به معاونان بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی بر لزوم تزریق واکسن سرخک تاکید و نسبت به احتمال شیوع این بیماری هشدار داد.

متن نامه به شرح زیر است:

وی خاطرنشان می کند که اپیدمی شدید سرخک در افغانستان همچنان ادامه دارد و از آغاز سال 2021 تاکنون 48 هزار و 366 مورد و 250 مورد فوت به شمول 192 کودک ثبت شده است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) نسبت به افزایش نگران کننده موارد هشدار داده است، به ویژه که پوشش کم واکسیناسیون با شیوع بالای سوء تغذیه در افغانستان مرتبط است.

در دو هفته گذشته، سیستم صحی افغانستان عملیات واکسیناسیون اضافی را بر روی یک میلیون و 200 هزار کودک در 49 شهر در 26 ولایت به منظور کنترل بیماری همه گیر در پی اپیدمی شدید سرخک در ماه های اخیر در افغانستان انجام داده است. بیماران در ولایات مختلف ممکن است در حذف سرخک در کشور ما موثر است.

بنابراین، اقدامات زیر باید به دقت مورد توجه قرار گیرد.

در تمامی شهرها پوشش نوبت اول و دوم MMR باید بالای 95 درصد باشد، ملاک محاسبه پوشش نیز سامانه های الکترونیکی سلامت است، بنابراین باید بر ورود داده های واکسیناسیون در سامانه ها تاکید و نظارت دقیق شود.

در صورت بروز بثورات ماکولوپاپولار و بثورات پوستی، حساسیت و هشدار مراکز بهداشتی سرپایی و بستری در مورد شیوع سرخک باید سریعاً انجام شود و برای جلوگیری از انتقال احتمالی سرخک به دیگران اقدامات فوری ایزوله تنفسی انجام شود.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

گزارش فوری هرگونه تب و بثورات پوستی (عمومی و خصوصی) به منظور تایید یا عدم تایید سریع توسط آزمایشگاه الزامی است. تاخیر در شناسایی یا عدم گزارش موارد منجر به انتشار ویروس سرخک در جامعه و کنترل نشدن آن می شود.

طبقه بندی نهایی بیمار مستلزم بررسی اپیدمیولوژیک کامل موارد، جستجوی کامل برای منبع عفونت و تهیه نمونه و سرولوژی برای تعیین ژنوتیپ ویروس است.

واکسیناسیون MR اضافی در مناطق اولویت دار شهروندان غیرایرانی (به ویژه برای تازه واردان) در اولویت قرار دارد و ایمنی شهروندان غیرایرانی را در کشور تضمین می کند.

ذخایر مناسب واکسن های MR یا MMR برای پاسخ سریع به شیوع بیماری در همه دانشگاه ها موجود است.

مسافران در افغانستان باید در مورد سرخک و علائم آن مطلع شوند و همچنین مطمئن شوند که واکسینه شده اند. در صورت مشکوک بودن به سابقه واکسیناسیون، MR توصیه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید