وزارت بهداشت و کشاورزی به دنبال توزیع رایگان شیر در مدارس است

رئیس هیئت مدیره انجمن صنایع لبنی از جزییات طرح افزایش سرانه مصرف و توزیع لبنیات با کالای برگ خبر داد که به تازگی به دولت ارائه شده است.

میراسلام تیموری در نشست خبری به مناسبت روز جهانی شیر گفت: اصلاح یارانه لبنیات در صورت عدم برنامه ریزی باعث کاهش مصرف می شود که باعث افزایش مصرف سرانه می شود.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنایع لبنی با اشاره به جزئیات این طرح گفت: با توجه به سرانه مصرف 90 کیلوگرمی، قیمت هر خانوار لبنیات 75 هزار تن در ماه خواهد بود، بنابراین پیشنهاد دادیم فقط چنین بخرید. محصولات

وی افزود: حجم یارانه 300 و 400 هزار تنی که پس از اصلاح ارز ترجیحی برای جبران افزایش 4 جایگاهی به دهک های 1 تا 9 جامعه توزیع می شود، بسیار مناسب و حتی بیشتر است، اما همچنان سازمان های نظارتی مانع می شوند. افزایش سایر کالاها

تیمور افزود: در صورت توزیع لبنیات توسط دولت، خانواده ها به اندازه کافی از این محصولات استفاده می کنند و سلامت آنها کمتر به خطر می افتد.

وی در پاسخ به این سوال که بخشی از کار صنایع لبنی کاهش هزینه های تولید است و مردم نباید به هر قیمتی که صنایع لبنی تولید می کند، قیمت را بپردازند، گفت: بله، اعتراض داریم و در حال بررسی طرحی با اتاق بازرگانی هستیم. برای تغییر نوع قیمت گذاری

تیمور افزود: در روش قیمت گذاری، امکان رقابت و بهره وری در ازای هزینه های تولید کاهش می یابد. دولت باید اجازه دهد بازارهای صادراتی باز باشد تا تولیدکنندگان بتوانند در مقایسه با بزرگترین شرکت‌های جهان ارزش و بهره‌وری داشته باشند.»

  این خبر دست و پا گیر پیش از این از سوی تجار حامی دولت/ نگران موفقیت کشور در جذب سرمایه گذاری و افزایش صادرات نفت از ایران مطرح شده بود.

رئیس هیئت مدیره انجمن لبنیات در پایان گفت: وزارت بهداشت و وزارت جهاد کشاورزی به دنبال توزیع رایگان شیر در مدارس هستند تا علاوه بر افزایش سرانه مصرف، شاهد پویایی آن باشیم. تولید این محصول ارزشمند در کشور است.

سخنگوی اتحادیه در خصوص افزایش قیمت لبنیات در سال جاری گفت: از ابتدای سال به دلیل افزایش قیمت شیر ​​از 6400 به 12 هزار تن و اصلاح ارز ترجیحی، قیمت لبنیات یکبار افزایش یافته است.

سرانه مصرف لبنیات در کشور کمتر از 90 کیلوگرم است

در این خصوص حسین چمنی مشاور انجمن لبنیات با بیان اینکه کاهش مصرف شیر به صنعت آسیب وارد کرده است، افزود: مصرف شیر مدارس باید شروع شود و در عادات غذایی کودکان قرار گیرد، بنابراین طرح شیر مدارس باید مناسب باشد. برای مدارس

وی تاکید کرد: طرح شیر مدارس به طور ناقص تصویب و اجرا شده و 5 تا 6 درصد شیر مورد نیاز کودکان را تامین می کند و اگر پیوست فرهنگی به این کار به درستی انجام شود، عادت به مصرف شیر در کودکان ایجاد و نهادینه می شود. .

میانگین مصرف لبنیات در اتحادیه اروپا حدود 260 کیلوگرم در سال است، در حالی که سرانه مصرف در ایران کمتر از 90 کیلوگرم است، البته برخی از آمارهای وزارت بهداشت نشان می دهد که سرانه مصرف لبنیات: به 70 کیلوگرم رسیده است.

تولید شیر در کشور کاهش نیافته است

احمد مقدسی رئیس هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان محصولات کشاورزی با بیان اینکه حجم تولید شیرخام پس از اصلاح نظام یارانه ای کاهش نیافته است، گفت: گزارشی مبنی بر تعطیلی واحدهای تولیدی پس از پایان سال نداریم. اصلاح نظام یارانه ها.»

  حمله به علی باقری با عکس همسر ظریف!

وی تاکید کرد: اصلاح نژاد در مزارع کشور به شدت مورد آزار و اذیت قرار دارد و 25 درصد اشتغال در بخش کشاورزی در این حوزه است.

مقدسی همچنین گفت: میزان تولید لبنیات در کشور با میانگین کشورهای اروپایی مطابقت دارد و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید