وزارت جهاد به جان دهقانان نالایق افتاده است!

11319 خبر اولیه

به نوشته سرمقاله، طرح وزارت جهاد برای بدبختی روستاییان نیازمند با کاهش منظم قیمت گوشت قرمز آغاز شد تا هر روزنه ای در زندگی آنها بسته شود. این جمله ممکن است برای خواننده مقاله عجیب به نظر برسد، اما واقعیت دارد و قیمت محصولات کشاورزی را کاهش می دهد. از میوه ها گرفته تا گوشت و غلات، در دهه های اخیر به عاملی برای نابودی زندگی این توانمندترین قشر جامعه تبدیل شده است. این تخریب تولیدکنندگان خرد در روستاهای کشور به بهانه حفظ حقوق مصرف کننده انجام می شود و باید با مهار تورم و افزایش دستمزد محقق شود.

اخیراً رضازاده مشاور وزیر جهاد کشاورزی از توزیع گوشت منجمد داخل در سامانه بازرگم خبر داد و گفت: هر کیلوگرم گوشت مخلوط گوساله 99 هزار و 800 تن و گوشت بره 105 هزار تن در سامانه بازرگام به صورت بسته بندی قیمت دارد. کیلوگرم برای فروش.

یعنی طبق برنامه جهاد کشاورزی، قیمت گوشت گوسفندی از سال 1392 که 29 هزار و 500 بوده، در نهایت باید به 105 هزار تن برسد که 3.5 برابر یا 250 درصد افزایش نشان می دهد. در حالی که در این مدت اکثر کالاها 10 برابر شده است. آیا می توان فرمول دولت را در سایر مشاغل اعمال کرد و حقوق وزرا را 3.5 برابر در سال 1392 پرداخت کرد؟ یا اینکه از رانندگان تاکسی در سال 1392 فقط 3.5 برابر مردم خواسته اند؟ یا اینکه 8 سال پیش از دامداران فقط 3.5 برابر درخواست افزایش قیمت داشت؟

این که دیوار دهقانان کوتاه است و رسانه ها و احزاب آنقدر قوی نیستند که بتوانند حقوق خود را احقاق کنند، به این معنا نیست که دولت. حتی دولت سیزدهم مردم; با واردات و سرکوب قیمت ها، منافع آنها را ربوده اند.

  انتقاد از سخنان 5 اقتصاددان، رندی سیاسی یا منطق کارشناسی؟

است هیأت عالی نظارت برای حسن اجرای سیاست های کلی نظام این واردات خودرو; حتی خودروهایی که نمونه مشابهی در داخل ندارند. وی به بهانه ضربه زدن به دادرسی و حق وتو آن را مغایر با سیاست های کلی ابلاغیه می داند. که عملا آنها را از زنجیره تولید خارج می کند و نیاز به کمک کمیته پشتیبانی و رفاه دارد.

اگر دولت بخواهد جلوی گرانی را بگیرد باید مشکل تورم را حل کند اما متاسفانه قیمت محصولات کشاورزی را سرکوب می کند. چون نه صدای بلندی برای اعتراض دارند و نه می توانند جایی در لابی ها داشته باشند.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید