وزارت صمت: مشکلات سیستم یکپارچه خودرو طبیعی است!

به گزارش تحریریه، سازمان بازرسی کل کشور در نامه ای به وزیر صمت نسبت به بی نظمی در نحوه قرعه کشی و تغییر اسامی برندگان و ذخایر اصلی هشدار داد. در این نامه تاکید شده است که اقدامات وزارت صمت منجر به ناآرامی عمومی شده است.

وزارت صمت در پاسخ به سازمان بازرسی کل کشور بیانیه ای صادر کرد. در این بیانیه آمده است:

با توجه به محدودیت بودجه صنعت خودرو و نیاز به تامین نقدینگی فوری خودروسازان از محل فروش، تصمیم بر این شد که فرآیند فروش سریع انجام شود و به همین دلیل یکی از نرم افزارهای موجود برای قرعه کشی متمرکز مورد استفاده قرار گرفت.

از بین دو نرم افزار متعلق به سایپا و ایران خودرو و بررسی توانمندی های آنها، نرم افزار شرکت سایپا که توسط شرکت مگا طراحی و توسعه یافته و قبلاً توسط شرکت ایران خودرو و سایر شرکت ها استفاده می شد، به عنوان گزینه اولیه انتخاب شد.

با توجه به برخی کاستی های سیاستی در گذشته در ارائه خدمات فروش خودرو، بی نظمی های گسترده در پیش فروش و فروش خودرو، شفافیت فروش، عرضه کافی و سایر مشکلات در این زمینه که منجر به شکایت های فراوانی در این زمینه شد. حوزه. بلند شد.

دستورات مراجع نظارتی به وزارت صمت برای خودرو چه بود؟

از این رو وزارت صنعت، معدن و تجارت در دوره جدید دولت تصمیم گرفت تا وضعیت فروش خودرو در کشور را سامان دهد. در این میان مراجع نظارتی و قضایی نیز در جلسات مختلف بر تدوین سیاست ها و ساماندهی وضعیت فروش خودرو تاکید و وظایف این وزارتخانه را اعلام کردند که به شرح زیر است:

  چگونه در ماه رمضان مشکل گوارشی نداشته باشیم؟

دادستان محترم و انقلاب تهران طی نامه شماره 1382/9001 مورخ 16/12/1400 به عدم راه اندازی سامانه یکپارچه پیش فروش خودرو اشاره و نسبت به اشتباهات احتمالی در این خصوص هشدار دادند.

دادستان محترم و انقلاب تهران طی نامه شماره 200/141/9001 مورخ 6/2/1301 بر عدم نظارت وزارت صمت بر پیش فروش خودرو و عدم راه اندازی سامانه یکپارچه تاکید کردند. پیش فروش خودرو

در بند 5 اعلامیه شماره 16869 مورخ 15.12.1400 در مورد ساماندهی صنعت خودرو در مورد شفافیت عرضه خودرو و پرهیز از نقل و انتقالات غیرشفاف (از جمله واگذاری خودرو به شرکت ها و دستگاه های دولتی و اجرایی غیر از رویه فروش) از ماشین ها). مردم) تاکید می شود.

اقدامات وزارت صمت پس از دریافت دستور از مراجع نظارتی:

با توجه به سیاست اصلاحی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ساماندهی خدمات فروش خودرو و با محوریت نهادهای قضایی و نظارتی مذکور، موضوع سامانه یکپارچه توزیع خودرو در نامه شماره 47296/60 مورخ 2.12. . 1401 به سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده به اطلاع تولیدکنندگان و تولیدکنندگان رسانده شد که تحویل خودرو کلیه خودروسازان از تاریخ 1401/2/18 صرفاً از طریق سامانه متمرکز توزیع خودرو انجام خواهد شد.

یکی از اهداف ایجاد این سامانه ضمن ایجاد شفافیت در توزیع و قرعه کشی، تامین متمرکز و عادلانه عرضه تمامی خودروهای تولیدی است. همچنین در این اطلاعیه آمده است که مقدمات قرعه کشی لازم حداکثر تا تاریخ 1401/02/25 فراهم شود.

منشأ خطا عدم برنامه ریزی لازم، نبود زیرساخت های فنی برای تحلیل طراحی، اجرا و نگهداری سیستم یکپارچه فروش است که به گفته وزارت صنعت، معدن و تجارت، فرآیند و روش جدید اجرا و کنترل ناکافی در لیست و متقاضیان رزرو ممکن است دارای این خطا باشند.

  خبر سکته مغزی اشرف غنی تکذیب شد

با توجه به ابعاد گسترده این سیاست و لزوم اجرای آن، قاعدتا تا زمانی که تمامی چالش های این فرآیند به طور کامل شناسایی و رفع نشود، می توان تغییراتی متناسب با اجرای هر مرحله ایجاد کرد که طبیعی است.

تامین نقدینگی فوری خودروسازان دلیل راه اندازی سامانه توزیع خودرو!

منبع: YJC

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید