وزیر اقتصاد: بازگرداندن مازاد دارایی های بانکی به نظم قانونی

16523 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، سید احسان خاندوزی در یادداشتی نوشت: اصلاح تخلفات، تغییر مسیر و بازگشت اقتصاد به مسیر قانونی و صحیح از اولویت های اول دولت سیزدهم بوده است. در سال های گذشته قوانین خوبی در زمینه های مختلف اقتصادی تصویب شد که به دلایل مختلف مورد غفلت قرار گرفت و نهادهای مسئول اجرای آن را به تعویق انداختند و در سال گذشته سعی کردیم این روند را تغییر دهیم.

حدود هفت سال از قانون الزام بانک ها و موسسات اعتباری به واگذاری اموال مازاد و سهام غیربانکی در مجلس می گذرد. بر اساس این قانون بانک ها و مؤسسات اعتباری موظف بودند ظرف مدت سه سال دارایی های مازاد خود را تسلیم کنند که البته هیچ گاه تکمیل نشد و اجرای این قانون با موانع، موانع و چالش هایی اعم از عمدی یا غیرعمدی مواجه بود.

تحقق 18 درصدی واگذاری اموال مازاد در سال های 1394 تا 1400 به خوبی نشان از عدم اجرای این قانون دارد. این تأخیر چند ساله که زمینه بروز فساد و گسترش شبکه دولتی و بانکی را فراهم کرد، باعث شد بانک ها از وظایف ذاتی خود کناره گیری کرده و به تجارت بپردازند.

دولت سیزدهم با درک اهمیت ساماندهی و ساماندهی نظام بانکی و برگرداندن امور به مسیر اصلی خود، از بدو تأسیس بر اجرای کامل این قانون نظارت داشته است.

البته در مسیر اجرای این قانون، مقاومت هایی از سوی برخی نهادها از جمله امتناع قوه مجریه از ورود اموال مازاد، اختفای اطلاعات، ورود اموال و اشیای کم ارزش، امتناع از اطلاع رسانی فروش و اقدام صورت گرفت. مزایده ها و میانجیگری مقامات محلی و استان اعلام کرد که فروش را لغو کند. اما با حمایت ریاست محترم جمهور از همه این موانع عبور کردیم و کار را پیش بردیم.

  "بازی قرآنی"; لذت مطالعه ترجمه شیرین قرآن کریم

در سایه عزم دولت هم اکنون شاهد رکوردهایی در شناسایی و فروش اموال مازاد هستیم که نشان از پیشرفت مطلوب این مصوبه دارد.

طبق آمار از سال 1393 تا اواسط آبان ماه امسال املاک مازاد و سهام غیربانکی بانک های دولتی و خصوصی شده معادل 67 هزار میلیارد تومان فروخته شده که 33 هزار میلیارد تومان آن متعلق به فروش املاک مازاد بوده است. . 90 درصد از کل 7500 میلیارد تومان اموال واگذار شده در سال 1400 بعد از استقرار دولت سیزدهم بوده است. خبر خوب دیگر این است که تا پایان سال جاری معادل کل دولت قبل تسلیم شده است که در این صورت رکوردی بی سابقه به ثبت خواهد رسید.

موضوع مهم استفاده از این منابع در سرمایه گذاری های جدید بانکی است که متأسفانه از نظر دولت قبل از سال 1393 در قوانین محدود شده است. من به صراحت اعلام می کنم که ما در دولت سیزدهم معتقد به خروج از سیستم بانکی قبلی هستیم. بانک ها و در عین حال ایجاد سرمایه گذاری های جدید و تغییر محدودیت های قانونی در لایحه برنامه ریزی هفتم.

این آمار به خوبی نشان دهنده عزم جزمی دولت سیزدهم برای ساماندهی و بهره برداری بهینه از املاکی است که سال هاست به اتاق تاریکی راکد و زائد برای نظام بانکی تبدیل شده است.

در گام آخر برای تسریع در واگذاری، دستور ویژه ای از سوی شورای عالی هماهنگی اقتصادی به روسای دستگاه ها داده شد تا دارایی های مازاد بانک ها را به وزارت اقتصاد و دارایی واگذار کنند. این اختیارات ویژه با تصویب شورای هماهنگی رهبر معظم انقلاب به این وزارتخانه تفویض شده است که ممکن است فصل جدیدی در فروش املاک مازاد به بانک ها باز شود و جهش بزرگی در واگذاری این املاک به ثبت برسد. .

  جشنواره فیلم نقد لایه های دروغ: سرگردانی بین هالیوود و بالیوود

اعتماد سران دولت به وزارت اقتصاد و واگذاری اختیارات ویژه، تعهد این وزارتخانه را در اجرای این مهم دوچندان می کند و بر این اساس در تلاش هستیم علاوه بر تعیین تکلیف و تعیین تکلیف، کار را انجام دهیم. تولید این دارایی های مازاد و وارد کردن آنها به چرخه اقتصاد و تولید

به گزارش شادا، البته وزارت اقتصاد اقدامات دیگری را نیز برای تسریع در اجرای این تکلیف قانونی در دستور کار قرار داده است و بر این اساس لایحه ای برای اصلاح سایر موانع قانونی واگذاری مالکیت در دست تهیه است. که پس از نهایی شدن توسط دولت به شورای اسلامی ارائه می شود.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید