وزیر اقتصاد: برنامه دولت ایجاد جمهوری اقتصادی است

14146 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله، سید احسان خاندوزی در برنامه یگانه تا فرد رادیو جوان با اشاره به تجربه خود از تعامل با مدیران کشور در زمان حضورش در مرکز پژوهش های مجلس اظهار داشت: در آن زمان نتیجه این بود که دولت در آنجا یک نوع سیاست داشت. و یک نگاه.و نسلی از سیاستمداران آسیب می بینند و اگر این سیاست گذاری را تغییر دهیم و جور دیگری به مشکلات نگاه کنیم، وضعیت اقتصاد و کشور نباید اینطور باشد.

وی افزود: اینکه خروجی اقتصاد با ظرفیت یکی نیست تا حدودی به این دلیل است که نمی توانیم ظرفیت را به روز کنیم.
ظرفیت تحول در کشور به حدی است که طی چند سال می توان یک سفر 50 ساله را طی کرد. افراد فهیم و ایثارگر هستند و من در سفرهای استان از گروه های مردمی و جهادی یاد می گیرم و می بینم که چقدر ظرفیت برای کشور وجود دارد.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: متاسفانه جریان غالب در رسانه ها به جای تحریک جامعه به حرکت، عمدتا به دنبال فضای ناامیدی و ناامیدی است. ما در وزارت اقتصاد و دولت تلاش می کنیم تا نوع فعالیت اقتصادی را به نفع ملت و مردم نشان دهیم که منافع ملت را تامین می کند و در مواقع لزوم با مقامات دولتی مبارزه می کنیم.

وی تصریح کرد: در حوزه مجوزها، دستگاهی که مردم را به هزارتوهای اداری هدایت می کند و به دام می اندازد، دستگاه های دولتی هستند و تلاش کرده ایم صدور مجوزها شفاف باشد و همه چیز الکترونیکی باشد و درخواست مجوز کاغذی نکنند. . آژانس دولتی می گوید مجوز ظرف 20 روز صادر می شود، در همان مدت زمانی که باید عملیاتی شود.

هندوزی با بیان اینکه مخاطبان ما برای این کار دستگاه های دولتی هستند و بارها دستگاه ها از اعلام نام آنها به عنوان دستگاه های اشتباه در این زمینه گلایه دارند، گفت: تلاش ما بر این است که مجوزها در یک فرآیند شفاف صادر شود تا ظرفیت هایی که مدیریت می شود، به دست بیاید. مربع.

وی با تاکید بر اینکه باید به سمت جمهوری اقتصادی حرکت کنیم، افزود: مردم وقتی ببینند دولت برای مردم مبارزه می کند به آینده امیدوار هستند. علاوه بر این، با این کار ما ثابت می کنیم که کشور می تواند کار کند و ظرفیت کار وجود دارد.

وزیر اقتصاد درباره برنامه دولت برای ایجاد جمهوری اقتصادی اظهار داشت: دو مولفه مهم را مد نظر دارم. وقتی بخواهیم بر نقش ملت در اداره اقتصاد تاکید کنیم، دولت موانعی ایجاد می کند. مثلاً میزان تورم و بالا و پایین شدن نرخ ارز و مشکلاتی از این دست در اقتصاد وجود دارد و دولت باید به گونه ای اقتصاد را مدیریت کند که تورم را به اقتصاد تحمیل نکند. این بخشی از تلاش ما در آن دوران بود.

  شرایط زندگی در ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟

وی ادامه داد: به دولت می گوییم همیشه دست در جیب مردم می کنند چون دست شما نیست، آهسته تر خرج کنید. ما سعی کرده ایم انضباط مالی در دولت برقرار شود و این فصل مفصل کار است. اگر درآمد می خواستیم به سمتی رفتیم که کمترین آسیب و فشار را به مردم وارد کنیم.

وی درباره اقدامات دولت در زمینه مالیات گفت: تلاش بر این بود که به کسانی که مالیات را درست پرداخت می کنند فشار جدیدی وارد نشود. در سیستم های جدید، آنها بر شبکه گردش مالی تمرکز می کنند. حتی زمانی که آمریکا می خواهد ایران را تحریم کند، بر حرکت مالی تمرکز می کند.

وی افزود: حرکت قبوض ابزار نظارتی مناسبی است. ما از تمام اطلاعاتی که بانک مرکزی در مورد جریان های مالی داشت استفاده کردیم.

هندوزی ادامه داد: ما در مورد فردی صحبت می کنیم که اصلا مالیات نداده است. 2 میلیون نفری که به لیست مالیات اضافه شدند از این قبیل افراد هستند. آنها در بخش های مختلف هستند. بازرگانان، پزشکان، وکلا و در همه بخش ها حضور داشتند.

وزیر اقتصاد توضیح داد: فردی یک سال 1000 میلیارد تومان در حساب خود داشت اما یک ریال هم مالیات نداد. بررسی کردیم و متوجه شدیم که این فرد در زمینه ارزهای دیجیتال فعال است. یک درصد از آن درآمدی که کارآفرینان و تولیدکنندگان با تلاش زیاد به دست می آورند، اما این افراد به همین راحتی و بدون پرداخت مالیات این درآمد را به دست می آورند.

وی دومین مانع در تشکیل جمهوری اقتصادی را تضاد منافع خواند و گفت: دولت باید بتواند نقش میانجی را ایفا کند. تضاد منافع بخش مهمی از کار انجام شده بود. ما سعی کرده ایم با تسهیل در صدور مجوز راه را برای مردم باز کنیم. برای این امر بررسی ایجاد کردیم و همکارانم در حوزه مقررات زدایی و بهبود فضای کسب و کار جلسه ای با مدیران کل دستگاه ها برگزار کردند و سعی شد با ساده سازی قوانین و مقررات، صدور مجوزها تسهیل شود. تصور ما این است که با این سیاست ها در حال تکمیل اجزای یک مجموعه هستیم.

وی تاکید کرد: تلاش بر این بود که فضای جدیدی ایجاد شود. این ارز دیجیتال جای بدی نیست و اتفاقاً وضعیت خوبی است و به جای اینکه فقط بگوییم تجارت یعنی همان کاری که قدیمی‌ها انجام می‌دادند، باید مکانیزمی برای کسب‌وکارهای جدید فراهم کنیم.

  بانک ملی ایران با پرداخت بیش از 707 میلیارد ریال تسهیلات از مشاغل داخلی حمایت می کند

وزیر اقتصاد گفت: امسال گام مهمی را پشت سر گذاشتم و آن این بود که قبل از اینکه برخی موسسات کاملاً مخالف ارزهای دیجیتال باشند، توانستیم آنها را متقاعد کنیم که باید هدف گذاری و نظارت شوند. اگر ارزهای رمزپایه در خدمت تجارت خارجی هستند و نیازی به ارز نیست، باید دست این فعال اقتصادی را ببوسیم.

وی همچنین اعلام کرد: مصوبه ای در ستاد اقتصادی دولت به تصویب رساندیم که طی چند روز آینده در هیات دولت به تصویب می رسد و برای اولین بار در حوزه ارزهای رمزنگاری شده قانون گذاری انجام می شود.

وزیر اقتصاد درباره موانع کار دولت در سال گذشته گفت: از همان ماه های اول کار دولت، جریانی از اقتصاد احساس کردند که کارهایی که در این مدت انجام می شود احتمالاً منافع آنها را قطع می کند. به همین دلیل انواع و اقسام شایعات و شایعات را در قالبی بسیار گسترده با توجیهاتی برای ایجاد شبهه نسبت به دولت یا وزارتخانه خاصی منتشر می کنند.

و افزود: بزرگترین واردکننده وقتی رانت ارزی اش را قطع کردند به وزیر مربوطه گفت حق ندارید این کار را بکنید چون سال هاست با این ارز زندگی می کنیم.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه در حال بررسی مرکزی برای ارزیابی تعدیل نیروها و تاسیسات بودیم، گفت: برخی از مدیران گفتند که این برای ما حیثیتی است و اصلا نیامدند در این مراکز ارزیابی شوند.

وی ادامه داد: یکی از مدیران کل امور مالیاتی به من گفت که از شما تشکر می کنم چون می دانستم 4 نفر قبل از من آمده اند و حاضرند برای به دست آوردن این سمت کارهای زیادی انجام دهند اما شما من را برای این سمت انتخاب کردید. وظایف من را سنگین می کند. این هم باعث ایجاد رضایت و هم نارضایتی می شود. اما ما همه اینها را زندگی می کنیم زیرا می دانیم که از این طریق می توانیم مشکلات را از روی پای مردم برداریم.

هندوزی گفت: واقعیت این است که در حوزه اقتصاد مطمئن نیستم بگویم اکثریت مردم به دولت اعتماد دارند و شاید این اعتماد خدشه دار شده است.
به طور خاص به این موضوع اشاره می کنم، بحث بورس و بازار سرمایه است و اتفاقاتی که در ماه های آبان و آذر سال گذشته رخ داد، از جمله پیشنهادات مربوط به بودجه، اعتماد پایتخت را زیر سوال برد. فعالان بازار در فکر تصویب منشور کوتاه مدت بودیم.

  قیمت برنج در حال کاهش است

وی ادامه داد: ابتدا در دولت اختلاف نظر وجود داشت اما با توجه به اینکه آقای رئیس جمهور در آن حضور داشتند این اساسنامه تصویب شد و از اواسط بهمن ماه وضعیت مساعد شد و تا پایان اردیبهشت خوب بود. نیمه دوم اردیبهشت ماه شوک جدی در اقتصاد ایجاد شد و شبهه هایی نسبت به عملکرد وزارت نفت و بانک مرکزی ایجاد شد. برای بازگرداندن این اعتماد جلسه ای در ستاد اقتصادی دولت تشکیل شد و جمع بندی آقای رئیس جمهور تصویب پیشنهادات ما بود. حتی پیشنهاد ضمانت برخی مصوبات اقتصادی را برای 2-3 سال آینده داده ایم و این قاعده تغییر نمی کند، بنابراین خیال مردم از عدم تغییر تصمیمات پایدار راحت خواهد شد.

وزیر اقتصاد گفت: مسیر خصوصی سازی همان مسیر رونق اقتصاد است. در گذشته اعتمادی به خصوصی سازی وجود نداشت زیرا کارگران و فعالان اقتصادی از وضعیت شرکت مطمئن نبودند. ما سعی کردیم این اعتماد را برگردانیم و اعلام کردیم که اگر شرایط واگذاری آن فراهم نشود، هیچ بنگاهی خصوصی نمی شود. در این رابطه قرار شد وقتی مالکیت را به خریدار می‌سپاریم یک یا دو سال کار کنیم و وقتی مشخص شد که این کار باعث افزایش تولید و حفظ نیروی کار می‌شود، واگذاری به‌طور کامل انجام شود.

هندوزی با بیان اینکه روند واگذاری شرکت ها در صورتی که در دست مدیران دولتی باشد سال ها به طول می انجامد، افزود: درخواست اختیار ویژه کردیم و مقرر شد برای تشکیل کمیسیون از روسای سه قوه مجوز بگیریم. برای اولین بار برای فروش این اموال، بخش بزرگی از اموال عمومی را که خود دولت نه برخورد می کند و نه اجازه می دهد که به درستی منتقل شود، ساخته و در نتیجه انتقال داده شود.

وی تصریح کرد: در حوزه وزارت اقتصاد دو سامانه سیگنالینگ در حوزه مالیات و اموال دولتی راه اندازی کردیم. اگر ملکی در سامانه رسمی دولتی ثبت نشده باشد، افرادی که آن را شناسایی و گزارش کنند، یک هزارم ارزش آن املاک جدید را دریافت خواهند کرد.

وزیر اقتصاد افزود: در حوزه مالیاتی پنجره ای وجود دارد که می توانند اطلاعات فرار مالیاتی را گزارش کنند و درصدی از درآمدهای دریافتی از این محل به فرد گزارش دهنده فرار مالیاتی پرداخت می شود.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: هدف مشارکت مردم با دولت در اداره کشور است و این امر فضای تعاملی خوبی بین مردم و دولت ایجاد می کند.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید