وزیر اقتصاد: دولت از افزایش قیمت دلار سودی نمی برد

گروه اقتصادی – رجانیوز: وزیر اقتصاد و دارایی در جمع نمایندگان کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بر استفاده از تمام توان دولت برای تثبیت نرخ ارز تاکید کرد و گفت: بر خلاف برخی شبهات، دولت سودی نبرده است. افزایش قیمت دلار

من گزارش میدم رجانیوز به گزارش شادا، دکتر سید احسان خاندوزی که به همراه معاونان وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه و بودجه در کمیته اقتصادی شورای اسلامی برای بررسی لایحه بودجه سال 1402 از سراسر کشور حضور یافتند. وی با بیان اینکه موضوع افزایش نرخ ارز دغدغه جدی و بحق مردم است، گفت: روزانه ارقامی را در سامانه نیما تخصیص می دهیم تا واردات کالاهای اساسی تضمین شود و آثار منفی ناشی از آن کاهش یابد. نوسانات نرخ ارز

وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه بانک مرکزی موظف است ارز مورد نیاز کالاهای اساسی را با نرخ اسمی تامین کند، گفت: دغدغه شماره یک رئیس جمهور و دولت تامین کالاهای اساسی مورد نیاز کشور به صورت اسمی است. و امیدواریم هر چه زودتر مشکلات حل شود.

خاندوزی در پاسخ به برخی شبهات مبنی بر اینکه دولت از افزایش نرخ ارز منتفع شده و هزینه های خود را تامین کرده است، گفت: در حال حاضر هر ارزی که در اختیار دولت است به نصف قیمت کالاهای اساسی که می دهد قابل خرید است. صلاحدید واردکنندگان شود تا حتی اگر قیمت ارز از ارزش فعلی دو برابر شود، دولت سودی نبرد.

وی تاکید کرد: کنترل نرخ ارز همواره برای دولت بسیار مهم و ارزشمند تلقی شده است و اصولا یکی از مهمترین شاخص های اقتدار هر دولتی برقراری ثبات نرخ ارز است.

  اخبار امیدوار کننده از وین - بررسی رسانه های تحریریه

وزیر اقتصاد در پاسخ به انتقاد دیگران که چرا آثار افزایش درآمدهای نفتی در اقتصاد کشور دیده نمی شود، گفت: یکی از دلایل آن افزایش هزینه های دولت برای تامین منابع به دلیل تکالیف جدید است. که احیای حقوق کارکنان دولت و افزایش میزان هدفمندی یارانه ها برای جبران افزایش قیمت کالاهای اساسی است.

وی خاطرنشان کرد: در قانون هدفمندی یارانه ها مصوب سال 1387، منبع تامین اعتبار برای پرداخت یارانه ها افزایش نرخ حامل های انرژی بوده است، اما در آن سال افزایشی در نرخ حامل های انرژی صورت نگرفته است و به همین دلیل دولت مجبور شده است. برای استفاده از درآمد حاصل از افزایش قیمت نفت.

وزیر اقتصاد در بخشی دیگر از سخنان خود با قدردانی از همکاری و حمایت شورای اسلامی شهر در اصلاح و تصویب قوانین مالیاتی، خاطرنشان کرد: برای اولین بار در تاریخ چندین دهه، امسال به عنوان دومین سال ردیف، موفق شدیم با وجود کاهش نرخ مالیات، بیش از 100 درصد وصول مالیات داشته باشیم.

به گزارش شادا، وزیر اقتصاد با اشاره به موفقیت های حاصل شده در وصول مالیات بر ارزش افزوده از طریق راه اندازی صندوق های مکانیزه در مغازه ها و کشف فرار مالیاتی اظهار امیدواری کرد.

هندوزی با اشاره به ارقام بالای پیش بینی شده در لایحه بودجه 1402 کل کشور در خصوص واگذاری سهام دولتی در شرکت های دولتی و تولید دارایی های دولتی و تاکید بر اینکه باید در این زمینه با جدیت پیگیری کنیم، گفت: متاسفانه ما همواره در این زمینه به ویژه در تولید دارایی های دولتی ضعیف عمل کرده اند، اما با توجه به اعتماد مقام معظم رهبری و تفویض کامل اختیارات به وزارت اقتصاد در این زمینه، در سال آینده در حوزه تولید بسیار امیدوار هستیم. بهره وری از دارایی های دولت، می توانیم درآمدهای پیش بینی شده را محقق کنیم.

  کومله قصد داشت برای خنثی کردن ایران، حمله نظامی به ایران/سپاه پیشدستانه انجام دهد

وزیر اقتصاد در زمینه عملکرد دولت در خصوص انتشار اوراق خزانه اسلامی در سال جاری، تراز فروش اوراق خزانه در سال 1401 را منفی اعلام کرد و گفت: امسال بیش از میزان فروش اوراق، بهبود یافته ایم و به همین دلیل است. ترازنامه ما باید منفی باشد.» وی افزود: سال آینده سعی می کنیم از ابزارهای مختلفی استفاده کنیم تا نه تنها این ترازنامه منفی نشود، بلکه مثبت شود.

دیدگاهتان را بنویسید