وضعیت اسفبار بازار انحصاری خودروی ایران

به گزارش سرمقاله، موسسات تحقیقاتی مطرح بین‌المللی در ارزیابی جامع خود از صنعت خودروی ایران، سهم هر یک از شرکت‌های خودروسازی را در بازار داخلی ایران بررسی کرده‌اند و معتقدند در دوره‌ای که شرکت‌های خارجی توانسته‌اند به صورت قانونی وارد بازار شوند. حدود ۷۰ درصد از بازار خودروسازی در ایران تحت کنترل دو شرکت ایران خودرو و سایپا بود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که سایپا و ایران خودرو تقریباً 90 درصد این بازار را در انحصار خود درآورده‌اند و بسیاری از این شرکت‌ها را بیرون کرده‌اند. بازار خودرو در ایران یک نمونه تقریبا منحصر به فرد است که دو شرکت داخلی با ترفندهای مختلف شرکت هایی را که بازار را کمی رقابتی کرده بودند بیرون کردند و سپس با ابداع انواع ترفندها از رقابت سالم و بازگشت تقریبا رایگان خارجی ها جلوگیری کردند. شرکت ها..

اگرچه همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید، این طبقه بندی حکایت از تقسیم بازار بین چهار بازیکن تحت عناوین ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو به همراه تعدادی از شرکت های خارجی تحت عنوان سایرین دارد، اما نباید گفت که شرکت پارس خودرو زیرمجموعه سایپا محسوب می شود و هر دو باید در یک چارچوب در نظر گرفته شوند. بسیاری از کارشناسان، پارس خودرو را فرزند سایپا می نامند.

14036 خبر اولیه

در این گزارش که پژوهشکده «ترند اقتصاد» به تفصیل به آن پرداخته است، شرکت ایران خودرو بیش از 30 درصد و سایپا 28.31 درصد از این بازار را در اختیار دارند. علاوه بر این دو شرکت، سهم پارس خودرو به عنوان شعبه سایپا نیز 8.26 برآورد شده است.

  در پاسخ به یکی از مطالبات اقشار کم درآمد جامعه با افزایش حقوق بازنشستگان

علاوه بر بازیگران فوق، شرکت های به اصطلاح خودروسازی زیادی نیز وجود دارند که در مجموع 32.76 درصد از بازار خودروی ایران را در اختیار دارند.

بخش بعدی میزان تولید شرکت های خودروسازی ایرانی تا آغاز تحریم های سنگین قبل از سال 2020 و خروج خودروسازان خارجی را نشان می دهد.

ایران خودرو

تا این بررسی، در سال 2020، این شرکت خودروهای مختلفی تولید کرد. گروهی از خودروها مختص ایران خودرو و داخلی هستند مانند دانا، رانا، سمند، سورن و انواع مختلف هر یک از این خودروها. گروه دوم گروه پژو شامل پارس، پژو 405، 206، 207 و 2008 و انواع مختلف هر یک از آنها می باشد.

ایران خودرو خودروی تندر 90 را از گروه رنو و خودروی ویتارا را از شرکت سوزوکی تولید می کند. همچنین این خودروساز مدل HC Cross را با شرکت چینی فاو هایما و دانگ فنگ تولید می کند.

14037 خبر اولیه

سایپا

این شرکت در بازه زمانی در نظر گرفته شده تا سال 2020 خودروهای چانگان، H320 و 330 را به همراه ساندرو استپ وی، زامیاد و دانگ فنگ تولید می کند.

14039 خبر اولیه

پارس هودرو

این شرکت خودروهای H220، H330، H320، H230 و کراس را با برلیانس تولید می کند. همچنین این شرکت پارس تندر و استپ وی، ساندرو و تندر را از گروه رنو تولید می کند.

14038 خبر اولیه

دیگران

علاوه بر این، شرکت های رنو (تولید تندر 90، ساندرو، استپ وی، کپچر، داستر، کولئوس و تندر پیکاپ)، فولکس واگن (گلف، پاسات و تیگوان) به همراه هیوندای، کیا موتور و برخی خودروسازان کوچکتر نیز در بازار خودرو ایران..

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید