وقتی اینستاگرام از قوانین خودش پیروی نمی کند

گروه اجتماعی رجانیوز: اینستاگرام مانند هر پلتفرمی قوانین خاص خود را دارد، اما سیاست دوگانه ای را در اجرای این قوانین اتخاذ کرده است.

به گزارش رجانیوز به نقل از مهر، اینستاگرام این روزها به عنوان یکی از محبوب ترین پلتفرم های دنیا شناخته می شود و کاربران زیادی را به خود جذب کرده است. این پلتفرم مانند هر پلتفرم دیگری قوانین خاصی دارد که کاربران برای حضور در آن باید از آن پیروی کنند. طبق پروتکل‌های اینستاگرام، تمامی کاربران باید از این قوانین پیروی کنند و در صورت تخلف از سوی کاربر، طبق قوانین ممنوع می‌شوند.

قوانین دهنکجی از اینستاگرام تا اینستاگرام!

اما نکته ای که در این بین باید به آن توجه داشت، بی توجهی اینستاگرام به قوانین خودش است! مثلاً «ترویج خشونت» یکی از ممنوعیت هایی است که اینستا روی آن بسیار حساس است، اما در مورد اغتشاشات اخیر، فضای اینستا پر از صفحاتی بود که سعی در آموزش دعوای خیابانی یا ساخت کوکتل مولوتوف برای آشوبگران داشت. نکته جالب در تاریخ بود که گزارش سوء استفاده کاربران راه به جایی نبرد و با بی تفاوتی کامل تیم گزارش تخلف اینستا مواجه شد.

البته برخورد دوگانه اینستاگرام به این مورد محدود نمی شود. ارسال «سخنان مشروب عداوت»، فروش «مواد مخدر غیرقانونی»، «فروش حیوانات زنده»، «قمار آنلاین»، «فروش تنباکو»، «فروش اسلحه گرم»، «فروش مشروبات الکلی»، «اخاذی یا آزار و اذیت مردم»، «خشونت آمیز و خشن ویدیو، «ترویج به خطر انداختن جان مردم»، «تهدید فیزیکی، خسارت مالی، خرابکاری و غیره» و «محتوای جنسی» تنها برخی از تخلفاتی است که مدیران اینستاگرام ادعا می‌کنند با آن برخورد می‌کنند، اما مرور صفحات ایرانی نشان می‌دهد. خوب که تقریبا همه این موارد در صفحات ایرانی رایج است و مهمترین توجه اینستا به گزارش تخلفات کاربران ایرانی یک پیام هشدار دهنده است!

  آمریکا و اروپا باید به خاطر نقض توافق برجام پاسخگو باشند/ غربی ها به افکار عمومی اشتباه می گویند/ تهران و مسکو بر ادامه رایزنی برای رفع تحریم ها توافق کردند

یکی از نمونه هایی که در رفتار دوگانه اینستاگرام می توان به آن اشاره کرد، خرید و فروش اسلحه، مشروبات الکلی و مواد مخدر در صفحات ایرانی است. این بدان معناست که شما می توانید با ارسال پیامک، واریز پول و ارائه آدرس، صاحب یک Colt Camry شوید. فقط

وقتی اینستاگرام از قوانین خودش پیروی نمی کند

وقتی اینستاگرام از قوانین خودش پیروی نمی کند

داستان تهیه و خرید مواد مخدر، مشروبات الکلی، لوازم سکس و … نیز به همین صورت است و به راحتی می توانید به این موارد دسترسی داشته باشید.

وقتی اینستاگرام از قوانین خودش پیروی نمی کند

در ضمن نکته جالب اینجاست که چرا اینستاگرام حداقل به قوانین خودش پایبند نیست؟ آیا این قوانین توسط جمهوری اسلامی وضع شده یا بر ادمین های اینستا تحمیل شده است؟

چگونه است که در آمریکا حتی کوچکترین علامت تخلف از صفحات مروج خشونت در اینستاگرام جدی گرفته می شود، اما در ایران با تسلیم و سادگی از آنها عبور می کنند؟

رفتار دوگانه اینستاگرام با کاربران ایرانی

نکته جالب توجه رفتار دوگانه و متفاوت اینستاگرام با کاربران ایرانی است. اینستاگرام نه تنها به قوانین خودش در صفحات ایرانی پایبند نیست، بلکه هر نظر و صدایی را که با قدرت و سلطه غرب همخوانی نداشته باشد را به بهانه تخلف حذف می کند!

بسیاری از کاربران در سالگرد حاج قاسم سلیمانی صفحات خود را از دست دادند و اینستا هرگز به این سوال ایرانی ها پاسخ نداد که انتشار عکس شهید سلیمانی به دست آمریکایی ها کشته و جان باخته با کدام یک از قوانین اینستا منافات دارد! ?

حتی با فرض اینکه انتشار این تصاویر خلاف قوانین اینستاگرام باشد، فعالیت آسان و مستمر صفحات توهین آمیز و ترویج خشونت و مسائل جنسی در اینستاگرام از یک سو و ایجاد محدودیت برای کاربران ضد آمریکایی از سوی دیگر قوی است. و شواهد قانع کننده درباره رفتار دوگانه مدیران اینستاگرام با ایرانیان است!

  فوری واردات خودرو توافقی است

شما به راحتی می توانید در اینستاگرام مواد مخدر و مشروبات الکلی بفروشید (برخلاف قوانین اینستاگرام)، اما هرگز اجازه نخواهید داشت در مورد شهدا چیزی بگویید یا سیاست های غرب و رژیم صهیونیستی را انکار کنید!

راه حل چیست؟

اما برای پرداختن صحیح به این رفتار دوگانه، چندین هدف باید به دقت در نظر گرفته شود. جمهوری اسلامی ایران ممکن است از مدیران متا (صاحبان اصلی اینستاگرام) درخواست ایجاد نمایندگی یا دفتر رسمی در این زمینه کند و طبق قوانین موجود اینستا و ایران، فعالیت این پلتفرم در ایران ادامه خواهد داشت. باید به جای اینستاگرام پلتفرم های داخلی معرفی شود و زمینه فعالیت کاربران داخلی را در محیطی امن و مطمئن فراهم کند.

بی عدالتی و بی قانونی در همه جا مذموم و ناپسند است، اما غرب بی عدالتی را برای جمهوری اسلامی ایران و ایرانیان دوست دارد، اما برای خود نه!

دیدگاهتان را بنویسید