وقتی «لیلاز» نادان و جذاب می شود!

گفت‌وگوی هفته گذشته لیلاز با روزنامه اعتماد و گفته‌های او مبنی بر اینکه صلح از دهانه توپ می‌آید نه از توافق! همین موضوع باعث شد تا اعضای همفکر او در جریان اصلاحات به تحلیل و انتقاد رسانه ای از او بپردازند.

به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، سعید لیلاز، اقتصاددان و عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی هفته گذشته مصاحبه ای با روزنامه ادمت انجام داد که حاشیه ساز شد. وی در این گفت و گو نکاتی را درباره برجام و قدرت دفاعی ایران بیان کرد که شاید اصلاح طلبان در هشت سال گذشته از بیان آن هراس داشتند.

لیلاز در این گفت‌وگو برجام را سندی می‌داند که طرف آمریکایی نمی‌تواند آن را تضمین کند و به گفته وی، «به محض تغییر موازنه قوا، به محض اینکه هیئت حاکمه ایالات متحده آمریکا احساس نیاز به تغییر کند. شرایط، دوباره پاره خواهد شد!”

او در پاسخ به در دسترس بودن سرمایه پس از امضای برجام، به سادگی می گوید: «هیچی»: هیچی، هیچی آقا… هرکی بهت گفت دروغ گفت…!

ولی الله سیف، رئیس سابق بانک مرکزی در 7 فروردین 95 در نشست بانک جهانی و صندوق بین المللی پول در واکنش به اجرای این قانون پیش از این از سوی برخی از نزدیکان دولت روحانی به این موضوع اشاره نشده بود. برجام، “تقریبا هیچ اتفاقی نیفتاد!”

اما شاید مهمترین بخش از بیانیه لیلاز جایی است که او در مورد امنیت صحبت می کند. از سال‌های دولت اصلاحات تا همین اواخر، اکثریت نظریه‌پردازان جریان اصلاحات دکترین سیاست خارجی خود را بر اساس تنش‌زدایی و گفت‌وگو تعریف می‌کردند، اما لیلاز جمله‌ای کلیدی گفت که پیش از این از سوی اصلاح‌طلبان رد شده بود: «صلح ناشی از دهانه توپ، نه از روی توافق!» به شما نمی دهد، روزنامه چیزی به شما نمی دهد، حتی اگر کنگره آمریکا آن را تأیید کند، فقط ده دقیقه طول می کشد تا رئیس جمهور ایالات متحده تلاش کند که آن را خراب کند. آن را بالا من به موضوع کاملاً زمینی و عینی نگاه می کنم. حالا شرطی که آمریکا برای حمله نکردن به ایران دارد هزاران برابر بزرگتر از اسرائیل است.

  کاهش تورم مسکن در آبان 1400

آمریکا به فکر متحدانش در امارات، کویت، عربستان و عراق است که در خلیج فارس و نیروهایش در منطقه نسوزانند، اما اسرائیل اصلا نگران نیست…، من که صحبت کردم همین بحث را داشتم. با آقای ظریف، من معتقدم که چیزی جز لوله توپ نمی تواند ثبات شما را تضمین کند.»

مصاحبه طولانی لیلاز با آتمن حاوی نکات دیگری بود. وی در میان سخنان خود در مورد فساد گفت: «این کشور باید با فساد، سوء مدیریت، رفاقت مبارزه کند. پتروشیمی ها، کارخانه های فولاد، کارخانه های فولاد، بانک ها و شرکت های بیمه به دست یک الیگارشی نیمه فاسد افتاده اند که از نفت در بشکه ها برای تولید فولاد استفاده می کند. 18 دلار می‌گیرند، بشکه‌ای را 100 دلار می‌فروشند و اسمش را سود می‌گذارند، منشأ فساد اینجاست که شما حتی از آن خبر ندارید».

این سخنان اقتصاددان اصلاح طلب و حمایت او حتی از ساخت بمب اتم برای افزایش بازدارندگی با منطقی که سال ها اصلاح طلبان دنبال می کردند متفاوت است، منطقی که از سال های ابتدایی دهه هشتاد ناکارآمدی خود را نشان داده است. تهدیدهای حمله آمریکا به ایران و حمله به افغانستان و عراق به طور قابل توجهی نقش کاهش تنش و تلاش‌های سیاست خارجی را تضعیف کرده و ثابت کرده است که بازدارندگی باید جدی گرفته شود.

اگرچه سیاست بزرگ جمهوری اسلامی در این سال ها ساخت بمب هسته ای نبوده و این را تا کنون ثابت کرده است، اما استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای نیز نقش مهمی در بازدارندگی داشته و اهمیت آن در این است که ابزاری برای امتیاز دهی، نباید وارد حوزه های دیگر بازدارندگی مانند موشکی و منطقه ای شویم.

  رشد اقتصادی کشور در 9 ماهه امسال به 4.1 درصد رسید

اما اظهارات لیلاز به مذاق برخی اصلاح طلبان خوش نیامد و عده ای به سخنان وی مبنی بر امنیت از دهانه توپ حمله کردند و همچنان بر منطق دوران اصلاحات پافشاری کردند.

محمد فضلی، استاد دانشگاه که معاون پژوهشی مرکز مطالعات راهبردی و مدیر شبکه تحقیقات سیاست عمومی در دولت حسن روحانی بود، در توییتی تلاش کرد قدرت دفاعی را کمرنگ کند و نوشت: «آرامش یا تنش نمی کند. فقط به قدرت بشکه وابسته نیست، توپ خیلی بیشتر از توپ است.» نقشی که در دنیا دارید، خواسته هایی که مطرح می کنید، سطح رضایت شهروندان از حاکمان و انسجام داخلی، قدرت نرم و تصویری که به جهانیان ارائه می دهید و یک سری توافقات بیرونی و داخلی نیز مهم است!

فیاض زاهد، فعال سیاسی اصلاح طلب نیز در بررسی مصاحبه لیلاز در روزنامه اعتماد می نویسد: «سعید بشکه را ضمانت می داند و در جای دیگر تلویحاً معتقد است که دستیابی به بمب اتمی تضمینی برای امنیت ژئوپلیتیکی ایران است، اما سعید چنین می کند. این نیست که بگوییم اگر ما شرکت‌های بزرگ، اگر آمریکا و اروپا را در پروژه‌های بزرگ نفت و گاز، پتروشیمی، مسکن و خودروسازی، مراکز منطقه‌ای و ده‌ها پروژه دیگر مشارکت دهیم، باز هم از برجام خارج می‌شوند؟ او پاسخ این سوال را می داند، اما اینکه چرا آن را اینگونه تحلیل می کند، یک معما است! من با این نظریه قدیمی موافق نیستم.”

سعید شریعتی از اعضای جبهه مشارکت نیز سخنان لیلاز را دروغ و نادانی خواند و بر اصول قدیمی اصلاح طلبان در خصوص صلح جهانی تاکید کرد و نوشت: شرط لازم امنیت پایدار توافق و صلح با دنیاست و بس. شرط بهره مندی از توسعه پایدار است که یکی از ارکان آن توسعه قدرت دفاعی بازدارنده متعارف است، نادیده گرفتن این مبنا اشتباه یا توهم است.

  بحران آب در همدان چه شد؟ نسخه شرم آور وزارت نیرو چیست؟

کامبیز مهدی زاده، داماد حسن روحانی نیز در توئیتی نوشت: «مردی که خودش را اقتصاددان می‌داند و تا دیروز برنامه جارخند ایران را ضبط می‌کرد و مجری آن بود، امروز از توپ حرف می‌زند و تیرانداز شده و پشت سر می‌نشیند. توپ، خدا رحمتش کند فردا!» مصطفی فکیحی، از چهره های مطبوعاتی جریان اصلاحات نیز لیلاز را «همه کاره» و جذاب می خواند!

این در حالی است که عباس عبدی در یادداشت دیروز خود در روزنامه اعتماد با انتقاد از لیلاز به انتقاد از منتقدان مصاحبه وی نیز پرداخت.

عبدی انتقاد لیلاز از استناد به انگیزه های خیالی یا حتی واقعی را بیش از آن که قدرت را نشان دهد، نشانه ضعف می داند و از منتقدان اصلاح طلب لیلاز انتقاد می کند که سخنان وی خلاف جهت گیری سیاسی آنهاست و می نویسد: «این تحلیل ربطی به اصولگرایان، اصلاح طلبان و براندازان ندارد. هر تحلیلی از چارچوب منطقی به دنبال دارد، بنابراین تحلیل نمی تواند بی اعتبار شود و اگر به جریان اصلی اصلاحات نسبت داده شود معتبر نخواهد بود. چه انتظاری وجود دارد که به نظر ما تحلیلگران باید در چارچوب آن صحبت کنند. او حتی از آنها استقبال می کند، زیرا اگر تحلیل جریان را بپذیرد، به جای گیج کردن، از شنیدن کلماتی که با او در تضاد است، استقبال می کند.

اگرچه سخنان سید لیلاز پیش از این بارها از سوی تحلیلگران بین المللی و دفاعی بیان شده و صحت آن به تجربه ثابت شده است، اما جریان اصلاحاتی که در هشت سال گذشته از برجام حمایت می کرد و به بهانه های مختلف تلاش می کرد قدرت بازدارندگی را کمرنگ کند. حقایقی از زبان یکی از نظریه پردازان این جریان قابل تحمل نبود و حتی به بهانه اظهارات و انتقادات لیلاز به نقد شخصیت لیلاز پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید