ویژگی های منحصر به فرد چک دیجیتال مطمئن چکنو بانک صادرات ایران

به گزارش روابط عمومی بانک صادرات ایران، «تسهیل خدمات چک های بدون حضور (درخواست دسته چک، صدور، انتقال به غیر، وجه نقد و …)» «بدون نگرانی از سرقت، مفقود شدن، تخریب در حوادث غیر مترقبه از جمله مانند آتش سوزی و غیره.»، «ارتقای امنیت و کاهش ریسک پرداخت»، «وجود الزامات قانونی برای چک های کاغذی»، «قابلیت صدور و نقدینگی چک در هر زمانی از شبانه روز»، «سرعت و دقت بیشتر در نقدینگی نسبت به کاغذ». چک»، «جلوگیری از «تحریف، آشفتگی و عدم تطابق اعداد و حروف نسبت به چک کاغذی» از جمله مزایای چکنو برای مشتریان و کاربران این محصول جدید بانکی است.

«عدم نیاز به ارسال نسخه فیزیکی چک»، «رفع نگرانی مردم از ثبت چک در سامانه»، «صرفه جویی در مصرف کاغذ و مزایای زیست محیطی»، «حذف مراحل وقت گیر مانند جابه جایی، مرتب سازی و درج چک» و ‘مدیریت بهتر ریسک’ نیز از دیگر مزایای چکنو (چک دیجیتال امن بانک صادرات ایران) برای مشتریان است.

در این راستا «کاهش ارز برای واردات مواد اولیه کاغذ چک»، «تمرکز کارکنان بر ارائه سایر خدمات بانکی با رهایی از دردسرهای تهیه چک کاغذی»، «روی به سمت بانکداری دیجیتال»، «کاهش هزینه بانکی» ، ‘افزایش کیفیت خدمات بانکی’، ‘قابلیت استعلام، مشاهده جدول کارت و دسترسی به تاریخچه چک های پردازش شده با بازگرداندن ذخیره اطلاعات’ و ‘تاثیر مثبت بر سودآوری بانک’ نیز از جمله مزایای “چکنو” برای بانک صادرات ایران و نظام بانکی کشور.

تأثیرات مثبت چکنو تنها به استفاده کنندگان از این محصول مالی نوآورانه محدود نمی شود، بلکه کل اقتصاد و جامعه را تحت تأثیر قرار می دهد. «کاهش بیشتر تعداد چک های برگشتی»، «کمک به افزایش اعتماد به چک در بازار» و «کنترل بهتر تخلفات احتمالی و کمک موثر به کاهش چک های نگهداری شده» از جمله پیامدهای استفاده از «نخستین سیستم دیجیتال امن در جمهوری چک برای اقتصاد و جامعه.

  رئیس جمهور روز جمعه میهمان مردم دیارمیرزا است

چگونه از چکنو استفاده کنیم؟

کلیه مشتریان بانک صادرات ایران که دارای حساب جاری با دسته چک هستند می توانند بدون نیاز به مراجعه به شعبه از طریق نرم افزار همراه بانک نسبت به دریافت دسته چک الکترونیکی اقدام کنند. این دسته چک الکترونیکی برند چکنو برای مشتریان واقعی بانک 10 برگ صادر می شود. استفاده از تاییدیه گاوصندوق دیجیتال بانک صادرات ایران مستلزم نصب نرم افزار همراه بانک صادرات ایران و همچنین “هامون” برای انجام امضای الکترونیکی است که با نصب آنها بر روی تلفن همراه، عملیات احراز هویت به صورت حضوری انجام می شود. و گواهی امضای الکترونیکی در اختیار مشتری قرار می گیرد. در حال حاضر بانک صادرات ایران به عنوان تنها بانک کشور دو خدمات صدور همزمان چک فیزیکی و الکترونیکی را به صورت همزمان ارائه می دهد.

علاوه بر مزایای ذکر شده برای چکنو، اتخاذ آن ضمن کاهش هزینه ها، نقش مهمی در روان سازی عملیات بانکی و افزایش اعتماد فعالان اقتصادی به چک خواهد داشت و موجب رونق بیشتر فروش و معاملات اعتباری خواهد شد.

بر اساس قانون چک، استفاده از چک های کاغذی همچنان ادامه دارد، اما با استقبال مشتریان از مزایای این سرویس جدید، انتظار می رود با همکاری و هماهنگی بانک مرکزی، چک های کاغذی به تدریج جایگزین چک شود. چک های الکترونیکی صادر شده توسط بانک صادرات ایران با الحاق سایر بانک ها به سامانه چک دیجیتال ایمن و نرم افزار «هامون» امکان کار در شعب تمامی بانک های کشور را خواهند داشت.

دیدگاهتان را بنویسید