پادشاه عربستان سعودی دو هفته دیگر خواهد مرد

13204 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله، لکسوس سعودی در گزارشی به نقل از خبرگزاری بین المللی GTN 24، از وخامت حال جسمانی سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، پادشاه عربستان سعودی و سکوت دربار سلطنتی و کتمان اطلاعات درباره وضعیت جسمانی او . .

سعودی لکس با اشاره به مشکلات جسمانی پادشاه عربستان گزارش داد: کارشناسان بر این باورند که شانس زنده ماندن ملک سلمان کمتر از 10 درصد است و ممکن است حدود دو هفته دیگر بمیرد. جامعه بین المللی به دقت وضعیت جسمی پادشاه عربستان را زیر نظر دارد، زیرا او قدرت مطلق بر بزرگترین صادرکننده نفت جهان دارد و محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی در وفاداری به بسیاری از اعضای خانواده سعودی برای به ارث بردن پدرش با مشکلات زیادی مواجه است.

با استناد به گزارش موسسه مطالعات امنیت ملی صهیونیستی، پس از مرگ ملک سلمان بن عبدالعزیز، به دلیل اختلافات داخلی با ولیعهد بن سلمان، عربستان سعودی در انتخاب پادشاه با بحران مواجه خواهد شد. بستری شدن اخیر ملک سلمان در بیمارستان در زمان حساسی رخ می دهد و نگرانی ها و گمانه زنی های جدیدی را در مورد ثبات عربستان سعودی از زمان مرگ وی ایجاد می کند و این پادشاهی ممکن است با چالش های جدی روبرو شود.

این موسسه در گزارشی اعلام کرد: همزمان با بیماری ملک سلمان، ثبات داخلی عربستان سعودی زیر سوال رفته و محمد بن سلمان ممکن است در هر زمانی کنترل مرکزی را بر تمامی سرویس های امنیتی عربستان برای تحکیم حکومت خود اعمال کند. در این میان، بن سلمان همچنان با مخالفت های شدیدی برای رسیدن به قدرت مواجه است و بعید است که مخالفان اجازه دهند مشروعیت خود را حفظ کند و کشور را در دوره بی ثباتی ترک کند.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

از سوی دیگر، عربستان سعودی در روابط خود با آمریکا با بحران واقعی مواجه است و تعداد کمی از مقامات دولت بایدن قصد آشتی و برقراری روابط با بن سلمان را دارند. سیاست جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در قبال بن سلمان نیز تلاش های وی برای مشروعیت بخشیدن به مردم به عنوان پادشاه آینده عربستان سعودی را تضعیف می کند.

وی در ادامه گزارش این نهاد صهیونیستی به روابط بین بن سلمان و رژیم اشغالگر قدس پرداخت و گفت: هویت پادشاه بعدی عربستان ارتباط مستقیمی با رژیم صهیونیستی دارد. زیرا گفته می شود بن سلمان بیشتر از ملک سلمان تمایل به ارتباط با تل آویو دارد. این موسسه در پایان گزارش خود نوشت که حالا همه باید منتظر بمانند تا ببینند پس از مرگ ملک سلمان چه اتفاقی در عربستان و جهان خواهد افتاد.

پادشاه عربستان سعودی چند روزی است که به دلیل وخامت حالش در بیمارستان بستری شده است. ملک سلمان 86 ساله در سال 2015 از عربستان سعودی به قدرت رسید و پسر 36 ساله خود محمد بن سلمان را به عنوان جانشین خود منصوب کرد. با این حال، به دلیل مشکلات سلامتی ملک سلمان، پسر وی نیز مسئولیت اداره امور روزمره پادشاهی را بر عهده داشت.

محمد بن سلمان که شهرتش به دلیل پرونده جمال هاشمی و بسیاری از موارد نقض حقوق بشر خدشه دار شده است، در تلاش است تا وفاداری بسیاری از اعضای خانواده سعودی را برای جانشینی پدرش جلب کند. بن سلمان پس از به تخت نشستن، رقبای خود را به حاشیه راند و موقعیت خود را در تاج و تخت در عربستان سعودی تثبیت کرد.

  قیمت نفت از 117 دلار عبور کرد

منبع: YJC

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید