پایان برگشت پایگاه اطلاع رسانی رجا

رشد مثبت اقتصاد کشور در یک سال با چندین بحران اقتصادی به ارث رسیده از دولت قبل، رشد مثبت تشکیل سرمایه در زمستان، رشد بدون نفت در نیمه دوم و بسیاری دیگر نشانه هایی از بهبود رشد اقتصادی کشور در آینده است. سالها داستان می گویند.

دو روز پس از آنکه مرکز آمار از رشد مثبت اقتصاد کشور در سال 1400 خبر داد، بانک مرکزی نیز گزارشی در تایید این گفته منتشر کرد. بانک مرکزی گزارشی از توسعه بخش واقعی اقتصاد کشور در سال 1400 منتشر کرد که در آن به تشریح وضعیت رشد بخش های مختلف اقتصاد کشور در سال گذشته پرداخته شد.

رشد اقتصادی با وجود تحریم ها

بر اساس گزارش بانک مرکزی، تولید ناخالص داخلی کشور در سال 1400 با نفت و بدون نفت به ترتیب 4.4 و 3.9 درصد افزایش یافته است. بانک مرکزی در گزارش خود اشاره می کند که تحقق رشد اقتصادی 4.4 درصدی در سال 1400 همراه با رشد اقتصادی 4.1 درصدی در سال 1399 نشان دهنده تمایل به بهبود فعالیت های اقتصادی در کشور با وجود تداوم تحریم های اقتصادی است.

افزایش و کاهش در روغن در نیمه اول؛ بدون روغن و رشد صعودی در نیمه دوم

نکته جالب توجه در گزارش بانک مرکزی از رشد اقتصاد کشور در سال گذشته، تغییر محسوس روند اقتصادی کشور از اواسط سال تاکنون است. دو تفاوت عمده در روند اقتصادی کشور از اواسط سال گذشته وجود دارد. اولین تغییر اقتصاد رو به رشد کشور و دور شدن از رکود است. بر اساس گزارش بانک مرکزی، اقدام دولت سیزدهم در خصوص واکسیناسیون عمومی برای رهایی مشاغل از قرنطینه اجباری نقش موثری در رشد اقتصادی کشور در سال گذشته داشت. این در حالی است که در ابتدای دولت سیزدهم به دلیل ضعف مدیریتی دولت قبل، آمار روزانه جان باختگان تاج از 700 نفر و تعداد بیماران از مرز 50 هزار نفر گذشت و تصویری تلخ از اقتصاد کشور به دلیل تعطیلی اجباری ترسیم می کند. با این حال، با روی کار آمدن دولت سیزدهم، حل بحران ولیعهد به اولویت دولت منتخب تبدیل شد و مقامات ارشد دولتی همچنان به تهیه واکسن و رهایی مردم و اقتصاد از بند تاج ادامه دادند. در نتیجه این اقدامات، تعداد مرگ و میرها و بیماری ها کاهش یافته و محدودیت ها به حداقل رسیده است. در نهایت نتایج این اقدامات در جهت رشد اقتصادی منعکس شد.

  برای گرم نگه داشتن بدنمان چه بخوریم؟

یکی دیگر از ویژگی های بارز اقتصاد کشور در نیمه اول و دوم سال گذشته، سهم بالای نفت در رشد در نیمه اول و سهم اندک آن در نیمه دوم بود. بر اساس گزارش بانک مرکزی، بخش نفت و گاز در بهار سال گذشته با رشد 36.6 درصدی مواجه شد که این روند در فصول آتی به تدریج در حال کاهش است. رشد اقتصادی غیرنفتی در نیمه دوم سال را می توان در روند رشد تولید ناخالص داخلی کشور به ویژه جزء غیرنفتی آن مشاهده کرد. نمودار زیر این روند را به خوبی نشان می دهد.

رشد بالای نفت و شکست کشاورزی

بررسی رشد مولفه های مختلف اقتصاد کشور نشان می دهد که بخش نفت و گاز با رشد 10.1 درصدی بیشترین نرخ رشد را به خود اختصاص داده است. پس از آن بخش خدمات با 6.5 درصد و صنایع و معادن با 1.1 درصد در ردیف های بعدی از نظر رشد قرار دارند. این تنها بخش کشاورزی است که 2.6 درصد کاهش یافته است. با توجه به فعالیت فصلی بخش کشاورزی و اینکه عمده محصولات بخش کشاورزی در بهار و تابستان تولید می شود و در نیمه دوم تولید کاهش می یابد، نقش مهم دولت قبل در رشد منفی بخش کشاورزی در 1400 قابل مشاهده است. کاهش تولیدات کشاورزی به ویژه گندم و سایر محصولات خرید تضمینی به دلیل پایین بودن نرخ خرید تضمینی از دولت قبل نمونه ای از نقش دولت قبل در چرخش بخش کشاورزی در سال 1400 است که نمونه بارز آن کاهش تولید است. گندم در سال 1400 نسبت به سال 99 و به ویژه نصف شدن میزان گندم خریداری شده توسط دولت قبل. این مشکل در نهایت منجر به واردات میلیاردها دلاری گندم و سایر غلات در سال گذشته شد.

  نامه یک اقتصاددان برجسته ایرانی به آیت الله رئیسی

نسبت تشکیل سرمایه صفر است اما در جهت رشد

جزئیات رشد اقتصادی کشور بر حسب نوع اقلام هزینه ای نیز لحظات جالبی دارد. صادرات کشور در بهار 1400 رشد چشمگیری داشت که با توجه به رشد شدید بخش نفت در این فصل، سهم اصلی رشد صادرات در این فصل نیز باید نفت باشد. علاوه بر این رشد مصرف خصوصی به دلیل اقدامات دولت سیزدهم برای واکسیناسیون انبوه و رفع محدودیت های اجباری ناشی از تاج نقش ویژه ای در رشد مثبت اقتصاد کشور داشته است. مصرف دولتی و همچنین مصرف خصوصی به این روند کمک کرده است. در میان اقلام هزینه ای اما تشکیل سرمایه ثابت ناخالص از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در سال های اخیر اقتصاد کشور به دلیل عدم سرمایه گذاری ظرفیت رشد خود را از دست داده است. بنابراین مؤلفه تشکیل سرمایه در بین اقلام هزینه ای اهمیت بیشتری نسبت به سایر بخش ها دارد. بر اساس گزارش بانک مرکزی، نسبت تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در سه فصل نخست سال گذشته منفی بود و در نهایت در سه ماهه چهارم رشد مثبت و البته قابل توجهی را به ثبت رساند. اگرچه در پایان میانگین رشد تشکیل سرمایه در سال گذشته صفر بود، اما تغییر این شاخص از روند نزولی به صعودی، نوید بازگشت اقتصاد در مسیر سرمایه گذاری و رونق بیشتر را می دهد.

اقتصاد را به شکوفایی برگردانید

آنچه در گزارش بانک مرکزی از رشد اقتصاد کشور به چشم می خورد، جدا از توسعه بخش های مختلف اقتصاد کشور در سال گذشته، نشان از تغییر مسیر اقتصاد کشور و رشد آن دارد. رشد مثبت اقتصاد کشور در یک سال با چندین بحران اقتصادی به ارث رسیده از دولت قبل، رشد مثبت تشکیل سرمایه در زمستان، رشد بدون نفت در نیمه دوم و بسیاری موارد دیگر نشانه هایی از تداوم و حتی بهبود رشد اقتصادی کشور است. . سال‌های بعد داستان را روایت می‌کنند.

  ابلاغ الکترونیکی کلیه اسناد مالیاتی از ابتدای شهریور

منبع: روزنامه

دیدگاهتان را بنویسید