پایان تابستان بدون خسارت 10 میلیارد دلاری خاموشی

گروه اقتصادی _ رجانیوز: تابستان 1401 در حالی به پایان رسید که برخلاف انتظار و پیش بینی امسال حتی یک دقیقه خاموشی در بخش داخلی رخ نداد.

به گزارش رجانیوز، تابستان امسال زمانی به پایان رسید که دولت و وزارت نیرو توانستند برق پایدار مورد نیاز کشور را بدون وقفه تامین کنند و صنایع نسبت به وقفه های سال گذشته شاهد افزایش تولید بودند.

روزنامه ایران در همین رابطه نوشت: تابستان 1401 در حالی به پایان رسید که برخلاف انتظار و پیش بینی امسال حتی یک دقیقه خاموشی در بخش داخلی رخ نداد.

پیش‌بینی می‌شد تابستان گرمی با فاصله 19000 مگاواتی بین تولید و مصرف برق و خاموشی‌های گسترده در بخش‌های مسکونی و تجاری داشته باشیم. اما نه تنها خبری از قطعی مکرر برق و نارضایتی مردم نبود، بلکه حتی صنایع تولیدی نیز 15 درصد بیشتر برق مصرف کردند. برخی از صنایع مانند کارخانه سیمان طی نامه ای از وزارت نیرو تقدیر کردند و نوشتند تامین برق امسال در فصل تابستان باعث تثبیت تولید سیمان شد. اما رگه گرفتگی چند سال اخیر چگونه به پایان رسید؟

خاموشی های دولتی قبل از تابستان 2019 تشدید شد و در تابستان 2010 به اوج خود رسید. شرایط به گونه ای بود که بیش از 120 روز خاموشی برنامه ریزی شده اعلام شد و البته تاسف بارترین حادثه این بود که خاموشی ها طبق برنامه اعلام شده نبود. ; این مشکل نه تنها در صنایع بلکه در خانه ها نیز میزان خسارت را افزایش داد. از سوی دیگر، افتخار هجدهمین سال تمدید خاموشی – که تنها کشورهای پیشرفته به آن دست می یابند – به طرز باورنکردنی تسلیم محدودیت های تولید شد و خاک بر چهره صنعت برق کشور انداخت. هنگام بررسی دلایل پشت این رگه‌ها در سال‌های 2019 و 2019، چند عامل بیش از همه برجسته می‌شوند. عدم تطابق عرضه و تقاضای برق به دلیل تاخیر در ساخت 20 هزار مگاوات نیروگاه از برنامه های توسعه کشور در 8 سال دولت قبل، مشکلات ناشی از ساختار حاکمیتی صنعت برق و کسب و کار آن. محیط زیست باعث دلسردی بخش خصوصی از سرمایه گذاری، کمبود منابع آبی در سدهای برق آبی و همچنین برهم خوردن تعادل مالی صنعت شده است که دولت نتوانسته ابتکاراتی برای بهبود وضعیت ایجاد کند.

  برخی در صدد افزایش نرخ ارز با مذاکره هستند/ هرگز توده مردم را با مذاکره گره نمی زنیم/ دولت لایحه حذف ارز ترجیحی را پس نگرفته است

آمارهای جهانی نشان می دهد که ایرانی ها دو برابر میانگین جهانی انرژی مصرف می کنند.

اما امسال شرایط متفاوت بود و مصرف بهینه در کشور آغاز شد. شرایط به گونه ای است که با وجود عدم تعادل بیش از 10 تا 12 هزار مگاوات، شبکه سراسری برق کشور در وضعیت پایداری قرار دارد، حتی در برخی روزهای اوج که مصرف به مرز 69 هزار مگاوات می رسد، هیچ نقطه ای از کشور تولید برق ندارد. خاموشی نبود.

مصطفی رجبی مشهدی، مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق پیش از این گفته بود: «بخش داخلی یک سوم مصرف برق شبکه را به خود اختصاص داده است. به عبارت دیگر کاهش 3 درصدی مصرف در بخش داخلی به معنای کاهش 1 درصدی کل مصرف برق کشور است که رقم بسیار بزرگی است. این اتفاق با توضیح انگیزه های صرفه جویی در قبوض رخ داد. با اجرای طرح های مدیریت مصرف برق، مشارکت مردمی به یکی از پایه های مدیریت مصرف امسال تبدیل شد و 5 میلیون مشترک در تابستان صورتحساب رایگان دریافت کردند. در ازای این کار مبلغ 850 میلیارد تومان به این گروه تعلق گرفت. البته در تابستان بی وقفه نمی توان از مشارکت صنعت و کشاورزی چشم پوشی کرد. بر اساس آمار اعلام شده از سوی شرکت توانیر، بخش کشاورزی با میانگین ظرفیت 2300 مگاوات و صنعت با ظرفیت 5800 مگاوات با برنامه های پیک در ساعات پیک مصرف برق همراه بوده است. این در حالی است که ادارات در سال جاری حدود 700 مگاوات مصرف خود را کاهش داده اند.

  مشاوره بازاریابی - مشاوره بازاریابی در استان یزد

بخش صنعت در حال حاضر بیش از 35 درصد از برق کشور را به خود اختصاص می دهد، بخشی که در سال گذشته بیش از 10 میلیارد دلار را به دلیل خاموشی از دست داده است. به خصوص اینکه خاموشی های ناگهانی و بدون برنامه ریزی در این بخش وجود داشت که بسیاری از دستگاه ها را با مشکل مواجه کرد. اما با برنامه ریزی صنعت برق برای تابستان امسال، تامین برق پایدار برای صنایع کشور برقرار شد و در نهایت روند افزایش شاخص تولید صنعتی کشور و افزایش 6.7 درصدی این شاخص در مرداد 1401 اتفاق افتاد. گزارش وزارت نیرو در سال جاری صنایع با محدودیت کوچک و برنامه ریزی شده مواجه بوده و نسبت به سال گذشته 15 درصد بیشتر برق مصرف کرده است. این موضوع برای رشد تولید موثر بود.

منبع: کاهان

دیدگاهتان را بنویسید