پایان دوره «سیلی به صورت» هسته ای.

انتشار و تزریق گاز به صدها سانتریفیوژ پیشرفته توسط سازمان انرژی اتمی کشورمان که در واکنش به تحریم‌های جدید آمریکا علیه تعدادی از شرکت‌های مرتبط با ایران رخ داد، پاسخی آشکار به سیاست بلندمدت چماق و هویج بود. غرب کشور و با چالش های جدیدی مواجه شد.

ساعاتی پس از اعلام تحریم‌های جدید واشنگتن در رابطه با فعالیت‌های اقتصادی ایران، تهران وارد عمل شد و اعلام کرد که توانایی هسته‌ای صلح‌آمیز خود را برخلاف میل کشورهای غربی به سطح بالاتری خواهد برد. دو روز پیش وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد که شرکت های جدیدی را به بهانه ارتباط با ایران در فهرست تحریم ها قرار داده است. لحظه جالبی پس از این اقدام در اظهارات یکی از مقامات خزانه داری آمریکا وجود دارد که پس از اعلام تحریم های جدید معتقد است کشورش همچنان درگیر دیپلماسی است. واکنش سریع، صریح و قاطع ایران که به گفته وزیر امور خارجه نشان داد «ایران هرگز ساکت نخواهد ماند» در انتظار پاسخ دیپلماتیک مقامات آمریکایی و اروپایی بود. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا و رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در بیانیه‌ای ادعایی در کنفرانس بررسی معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، اقدام ایران را بلندپروازانه خواندند و دو کشور اروپایی انگلیس و فرانسه نیز در یک نشست مشترک آن را بلندپروازانه خواندند. واشنگتن به خطر دستیابی تهران به سلاح هسته ای اشاره کرد. در همین حال، بلینکن در توییتی به صراحت اعلام کرد که واشنگتن به اعمال تحریم‌ها تا زمانی که ایران آماده بازگشت به برجام شود، ادامه خواهد داد.

مقابله با سوء استفاده آمریکا

پاسخ به رویکرد تحریم‌های آمریکا و اجرای آن، صرف‌نظر از پیامدهایی که ممکن است داشته باشد، نشان می‌دهد که در مقابل سوءاستفاده‌های آمریکا و شرکای اروپایی‌اش که بر موج ادعاهای پیرامون صنعت صلح‌آمیز هسته‌ای ایران سوار شده‌اند، رویکرد واکنشی ایران دیگر نیست. منفعل و تصمیم گیران کشور با توجه به قانون رفع تحریم های راهبردی فرصت های قانونی فراوانی برای مقابله به مثل در برابر اقدامات خصمانه آمریکا پیدا کرده اند.

یک سال از آغاز مذاکرات لغو تحریم ها در وین می گذرد، این فرصت خوبی برای انتشار حقایقی از جمله تاخیر آمریکا در تصمیم گیری برای دستیابی به توافق و در عین حال ادامه مسیر دونالد ترامپ است. ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در پیگیری سناریوی فشارها و تحریم‌ها، باید درباره ابعاد مختلف آنچه در روند آخرین توسعه مذاکرات برای احیای برجام اتفاق افتاد، بحث شود. فرصتی مغتنم برای آمریکا و متحدانش تا نگاهی انتقادی، انتقادی و آموزشی به رویکرد روشن و قاطع ایران داشته باشند که ممکن است در شرایط تحریم و فشار یا به عبارتی سیاست شکست خورده «هویج و چماق» رخ دهد. در آینده نیز ممکن است چنین مواردی پیش بیاید و تصمیم گیران و مدیران کشورمان را در مسیری که برای مقابله با غرب در پیش گرفته اند، مصمم تر کنند.

  کاهش قابل توجه قیمت شکر

اقدامات لازم برای خنثی سازی تحریم ها

صحت این پاسخ تهران این است که آمریکا طرف اصلی مذاکرات غیرمستقیم با ایران است که بر اساس آن باید در یک فرآیند موثر برای تحقق منافع اقتصادی تهران تصمیم به لغو تحریم های هسته ای بگیرد. این تنها اقدامی است که باعث می شود ایران به تعهدات خود در قالب توافق هسته ای از سر بگیرد. اما درست در میانه چنین شرایط حساسی که کشورها ایده های جدیدی ارائه می کنند، آمریکا عناوینی را به فهرست تحریم های خود علیه ایران اضافه می کند و در عین حال می گوید همچنان از رویکرد دیپلماسی استقبال می کند. حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه در واکنش به این تحریم‌های جدید می‌گوید: اخیراً هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا ابتکاری ارائه کرده و متنی را برای همه کشورها، ایران، 1+4 و آمریکا و ما در پایتخت‌ها ارسال کرده است. در حال بازنگری این متن هستیم و توافق داریم که دور میز مذاکره جمع شویم، اما شاهد قطعنامه جدیدی از سوی آمریکا بودیم. این اقدامات غیرمنطقی و این دیوانگی تحریم های بی اثر که بایدن، بلینکن و راب مالی هم به آن اشاره کردند و حتی خود بورل نیز در متن اخیر به آن اشاره کردند، هیچ تاثیری ندارد. امیرعبداللهیان با اشاره به واکنش ایران به گازگرفتن صدها سانتریفیوژ نسل جدید، افزود: آمریکایی‌ها فکر نکنند با این اقدامات می‌توانند روی میز مذاکره امتیاز بگیرند و بزرگ‌نمایی‌ها را کنار بگذارند. ما اهل منطق و مذاکره و توافق هستیم، قوی و جدی هستیم، اما اگر طرف آمریکایی بخواهد به این راه ادامه دهد، هرگز بسته نخواهیم شد.» ناصر خانانی، سخنگوی وزارت امور خارجه پیشتر گفته بود. امور، گفت: اولاً جمهوری اسلامی ایران نسبت به اصرار کاخ سفید بر ادامه تحریم‌ها واکنش قاطع، قاطع و فوری نشان خواهد داد و ثانیاً تمام اقدامات لازم برای خنثی کردن اثرات منفی احتمالی انجام خواهد شد. چنین تحریم هایی بر تجارت و اقتصاد کشور .

  جزئیات بیشتر در مورد ویژگی ویرایش در توییتر

نامزدی ساختگی

وقوع این حوادث در 24 ساعت گذشته همزمان با برگزاری دهمین کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای در نیویورک بود که منجر به مواضع همزمان آژانس و کشورهای غربی شد. «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس در سخنان فرضی خود در این همایش مجدداً از جمهوری اسلامی خواست تا دسترسی کامل به بازرسان این اداره و ارائه اطلاعات درخواستی را داشته باشد. وزرای خارجه آمریکا، انگلیس و فرانسه نیز در بیانیه ای اعلام کردند که ایران هرگز نباید به سلاح هسته ای دست یابد و با وجود تلاش های گسترده دیپلماتیک، ایران هنوز از این فرصت برای پایبندی کامل به تعهدات خود در توافق هسته ای استفاده نکرده است. این کشورها از کشورمان خواستند مفاد برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد را بدون اشاره به اقدامات تحریمی و تعلیق روند دیپلماتیک توسط آمریکا و همچنین مسائل حل نشده مرتبط با مواد و فعالیت های هسته ای اجرا کند. احتمالا اعلام نشده است ، با آژانس همکاری می کند.

جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا در بیانیه‌ای که پیش از این کنفرانس منتشر کرد، مدعی شد: «در هماهنگی با متحدان و شرکای منطقه‌ای خود، از طریق دیپلماسی و تهیه پیش‌نویس پیشنهادی جدید، تلاش می‌کنیم تا برجام را احیا کنیم و از ایران جلوگیری کنیم. از تبدیل شدن به سلاح هسته‌ای.” پیوستن اروپایی‌ها به رویکرد تحریم‌های آمریکا در زمانی صورت می‌گیرد که چین، یکی دیگر از طرف‌های مذاکرات، از تحریم‌های جدید واشنگتن انتقاد کرده است. ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین، گفت: “آمریکا به عنوان کشور که این بحران هسته ای را به وجود آورد، باید سیاست غلط فشار حداکثری را به طور کامل اصلاح کند و خواسته های مشروع و منطقی ایران را برآورده کند. این اقدام به مذاکرات کمک می کند تا در مدت زمان کوتاهی به نتیجه برسد.»

  بحران سوخت در بریتانیا ارتش برای سوخت گیری مداخله کرد

مشکلی که به وضوح وجود دارد، اصرار غرب بر مسیر اشتباه و ادامه راه ترامپ در عین اعتراف به ناکارآمدی آن است. اما در آن سوی میدان با تغییر استراتژی در سیاست خارجی خود، ایران مسیر تکیه بر برجام را کنار گذاشت و در عمل اگر این مسیر به منافع اقتصادی آن منتهی نشود دیگر برایش ارزشی ندارد. بنابراین، دست باز ایران در برابر هرگونه رفتار نادرست آمریکا، مصداق این ضرب المثل است که دورانی به پایان رسیده است!

برش

توسعه غنی سازی در شرایط حفاظتی مناسب و زیرزمینی

‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ انتشار هزار سانتریفیوژ IR6 یکی از واکنش‌های شدید ایران به تحریم‌های جدید آمریکا علیه شرکت‌های مرتبط با کشورمان در روزهای اخیر بود. اگرچه از هم اکنون مشخص است که تحریم های جدید آمریکا مانند تحریم های چند هفته پیش این کشور که حتی با واکنش شدید کشورهای ثالث نیز مواجه شد، دیگر مورد توجه کشورهای جهان قرار نخواهد گرفت و اثر خود را از دست داده است. ایران با پاسخی سریع، قاطع و به موقع پاسخ داد و ثابت کرده است که هیچ اقدامی از سوی واشنگتن را بی پاسخ نخواهد گذاشت. پرتاب صدها سانتریفیوژ که متشکل از ماشین‌های پیشرفته IR6 و IR1 است، پس از اطلاع‌رسانی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام شد تا نشان دهد ایران علی‌رغم فعالیت‌های سیاسی آژانس، نه تنها به تعهدات برجام و فراپادمانی خود عمل می‌کند. لازم به ذکر است این سانتریفیوژها پیش از این در مجتمع هسته ای شهید احمدی روشن نطنز نصب و آماده بهره برداری شده بود. رسانه‌های محلی درباره وضعیت امنیتی و حفاظتی فعالیت‌های انجام‌شده گزارش دادند: خودروهای گازگرفته شده روز گذشته در سوله‌های زیرزمینی مجتمع نطنز قرار دارند که از نظر غیرنظامی در وضعیت امنیتی و حفاظتی خوبی قرار دارند. -محافظت کاری.”

منبع: ایران

دیدگاهتان را بنویسید