پایان عضویت ایران در کمیسیون زنان با رای شکننده/ نماینده روسیه: نویسندگان قطعنامه به سوابق نقض حقوق بشر نگاه کنند.

گروه بین الملل – رجانیوز: قطعنامه لغو عضویت ایران در کمیسیون زنان سازمان ملل 29 رای مثبت 8 رای مخالف و 16 رای ممتنع تصویب شد.

170067205 خبر اولیه

بولیوی، چین، قزاقستان، نیکاراگوئه، نیجریه، عمان، روسیه و زیمبابوه به قطعنامه پیشنهادی حذف ایران از کمیسیون وضعیت زنان سازمان ملل رای منفی دادند..

تظاهرات ضدایرانی آمریکا به بهانه حمایت از زنان ایرانی و پیوستن به مخالفان جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه به وقت محلی در مقر سازمان ملل برای لغو عضویت ایران در کمیسیون وضعیت زنان برگزار شد..

دولت جو بایدن و متحدان غربی آن علیرغم اعلام رویکرد دیپلماتیک همزمان با آغاز آخرین حوادث ایران، مداخله در امور داخلی تهران و پیوستن به مخالفان جمهوری اسلامی ایران، امروز چهارشنبه از این ناآرامی ها حمایت کردند.14 دسامبر /23 آذرماه) به وقت محلی، پیش نویس قطعنامه خاتمه عضویت ایران در کمیسیون زنان سازمان ملل متحد در شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد (ECOSOC) در نیویورک را برای تصمیم گیری در این مورد و بدعتی خطرناک در سازمان ملل برای کشورهای غیرمتعهد ارائه کرد. ایجاد کردن.

این جلسه به ریاست خانم لازارا اوسووا برگزار می شود (لاچزارا استووا) رئیس شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد (ECOSOC)، سفیر و نماینده بلغارستان در سازمان ملل متحد جلسه ای برگزار کردند که در آن اولین پیش نویس قطعنامه ضد ایرانی پیشنهادی آمریکا ارائه شد. E/2023/L.4 با عنوان خاتمه عضویت جمهوری اسلامی ایران در کمیسیون وضعیت زنان برای باقیمانده مدت 2022-2026 ترکیب آن» در دستور کار است 19(آ) پیشرفت زنان در اکوسوک توسط سفیر و نماینده آمریکا ارائه شد و سپس کشورها و همچنین نماینده جمهوری اسلامی ایران به سخنرانی پرداختند. پس از پایان سخنان، پیش نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا رای گیری شد.

روسیه با لغو حضور ایران در کمیسیون زنان مخالفت کرد

نماینده روسیه در این نشست در مخالفت با حذف ایران از کمیسیون وضعیت زنان گفت: آیا تعریف سازمان ملل در این زمینه را خوانده اید؟ همکاران غربی ما به تخریب ساختارهای موثر بین المللی عادت کرده اند. نویسندگان قطعنامه حذف ایران از کمیسیون سازمان ملل متحد در مورد وضعیت زنان باید به سوابق نقض حقوق بشر نگاه کنند. عضویت فرانسه و انگلیس در این کمیسیون باید به دلیل برخورد خشن با زنان مورد بررسی قرار گیرد.

  جمهوری اسلامی ایران یکی از پنج قدرت برتر هواپیماهای بدون سرنشین جهان است/به هرگونه تجاوزی با قاطعیت کامل پاسخ می دهیم

4360144 خبر اولیه

نماینده چین نیز با لغو حضور ایران در این کمیسیون سازمان ملل مخالفت کرد

در آن جلسه نماینده چین در مخالفت با حذف ایران از کمیسیون وضعیت زنان گفت: ما معتقدیم که دولت ایران و مردم این کشور می توانند مشکلات داخلی خود را مدیریت کنند. پکن معتقد است که حذف ایران از کمیسیون وضعیت زنان رویه خطرناکی ایجاد می کند.

4360145 خبر اولیه

نماینده ونزوئلا: قطعنامه پیشنهادی آمریکا خصمانه است/قطعنامه واشنگتن دیکتاتوری را تحمیل می کند

نماینده ونزوئلا در نشست بررسی وضعیت ایران در کمیسیون وضعیت زنان اظهار داشت: قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای حذف ایران از کمیسیون وضعیت زنان خصمانه است. ما می خواهیم در حمایت از منشور ملل متحد صحبت کنیم. اصل چندجانبه گرایی یکی از پایه های سازمان ملل است و نباید تضعیف شود. اگر قدرت سیاسی بر حاکمیت قانون غلبه کند، نه تنها نظام بین‌الملل را تضعیف خواهد کرد. همچنین به سازمان ملل اجازه عقب نشینی می دهد. به نظر ما کشوری که عضو قانونی نهادهای بین المللی است را نمی توان از این کمیسیون کنار گذاشت. زیرا تمامی کشورهای سازمان ملل بر عضویت این کشور توافق کرده اند.

اگر قرار است کشوری اخراج شود، باید مراحل دیگری را در نظر گرفت. ما از همه اعضای کمیسیون اقتدار زنان می خواهیم که از بدعت خطرناک جلوگیری کنند. این نشست یک سنت خطرناک قدرت گرفتن استبداد را پایه گذاری کرد. این کشورها می خواهند اراده سیاسی خود را بر دیگران تحمیل کنند. قطعنامه آمریکا دیکتاتوری را تحمیل می کند.

کمیسیون توانمندسازی زنان یک سازمان فرعی از Okusok است که از سال جاری فعالیت می کند. 1946 تلاش می کند در عرصه چالش ها و مسائل زنان پیشگام باشد و جمهوری اسلامی ایران با برگزاری انتخابات شفاف و دموکراتیک با حمایت گروه آسیا و اقیانوسیه و با اکثریت آرای اعضای ECOSOC به عضویت آن درآمد..

  فرصت بازپرداخت وام 100 میلیونی به سهامداران آسیب دیده

شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد (شورای اقتصادی و اجتماعی) اسمش اکوسوک هست(ICOSOS) یکی از شش رکن اصلی سازمان ملل متحد است و مسئولیت اجتماعی، اقتصادی و امور مربوط به آژانس های تخصصی سازمان ملل را بر عهده دارد..

Ekosuk در حال حاضر 54 عضویت جمهوری اسلامی ایران برای آخرین بار از ابتدای سال 2019 میلادی به مدت سه سال به عنوان عضو آن انتخاب شد و دوره او سال گذشته به پایان رسید.

کمیسیون زنان سازمان ملل متحد، اگرچه گاهی مانند بسیاری از سازمان های بین المللی دیگر، متاثر از تصمیمات و اقدامات سیاسی کشورهای اروپایی است، اما نشست سالانه و 10 پست او به دنبال پرداختن به بسیاری از مسائل زنان در زمینه عدالت جنسیتی، استانداردهای جهانی برای پیشرفت زنان و نابرابری های موجود در این زمینه است..

کمیسیون سازمان ملل متحد در مورد وضعیت زنان نیز 45 دارای عضو است و جمهوری اسلامی ایران بر اساس اکثریت آرای اعضای ECOSOC یعنی 43 رای دادن از 54 رای اعضای این موسسه، توسط 2022 در حالی که 2026 به عضویت این کمیته درآمد.

بحث پایان عضویت ایران در کمیسیون وضعیت زنان ابتدا به طور رسمی توسط کمالا هریس، معاون رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، پیش از این با «نازنین فنادی» از مخالفان جمهوری اسلامی ایران و از حامیان آن بیان شد. افزایش تحریم ها علیه ملت ایران و یک فرد معروف به اصطلاح یک فعال او حقوق بشر را مطرح کرد.

کامالا هریس، معاون بایدن، 2 نوامبر 11/2022 نوامبر 1401 همزمان با نشست غیررسمی (فرمول آریا) و ضدایرانی سازمان ملل متحد درباره رویدادهای اخیر ایران، واشنگتن در بیانیه‌ای قصد خود را برای همکاری با شرکا برای حذف ایران از کمیسیون زنان سازمان ملل اعلام کرد..

پیش از این روزنامه آمریکایی “نیویورک تایمز” با انتشار نامه سرگشاده برخی از زنان مشهور آمریکا مانند هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه سابق و میشل اوباما همسر باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا خواستار اخراج فوری اسلامگرایان شده بود. جمهوری ایران از کمیسیون سازمان ملل متحد در مورد زنان بودند.

  افشا پروژه مذاکرات در وین یک ماه دیگر نهایی شد/ عبور از خطوط قرمز نظام

غرب به رهبری آمریکا در سوم دسامبر در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو سوئیس به بهانه ناآرامی های ایران قطعنامه ای با عنوان «وضعیت حقوق بشر در ایران» به تصویب رساند..

این قطعنامه همچنین s 25 رای مثبت 6 رای مخالف و 15 رای ممتنع تصویب شد. چین، پاکستان، اریتره، ونزوئلا، کوبا و ارمنستان 6 کشورهایی بودند که به این قطعنامه رای منفی دادند. بولیوی، برزیل، کامرون، ساحل عاج، هند، اندونزی، قزاقستان، مالاوی، مالزی، موریتانی، نامیبیا، قطر، سنگال، سودان، امارات متحده عربی و ازبکستان از این قطعنامه ممتنع کردند..

وزرای خارجه 9 آمریکا، انگلستان، استرالیا، کانادا، شیلی، ایسلند، نیوزیلند، جمهوری کره و سوئد نیز 17 آنها در یک بیانیه مشترک در ماه نوامبر، تهران را به نقض حقوق زنان متهم کردند که به مداخله در امور داخلی ایران ادامه می دهد..

در بیانیه مداخله ای این 9 کشور مدعی شده است که وزرای امور خارجه این کشورها خواستار «همکاری بین المللی برای رسیدگی به آزار جنسی در فضای مجازی» بوده و به خشونت گسترده علیه زنان و دختران ایرانی پس از مرگ تاسف بار مهسا امینی توجه شده است..

اگرچه دولت بایدن هر گونه نقشی در رویدادهای اخیر ایران را رد کرده و می گوید به دنبال تغییر رژیم نیست، اما از آغاز ناآرامی ها در ایران از هیچ اقدامی دست برنداشته و به صراحت اعلام کرده است که به جای تمرکز بر مذاکرات و رویکرد دیپلماتیک سردده همیشه بر ناآرامی های ایران متمرکز است.

دولت حزب دموکرات بایدن نیز سیاست های فشار حداکثری دولت دونالد ترامپ را در پیش گرفت و به همراه متحدان غربی خود به بهانه حقوق بشر برای حمایت از ناآرامی ها در ایران تحریم هایی را اعمال کرد..

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید