پایان ماه عسل طالبان و پاکستان

گروه بین الملل – رجانیوز: بیش از یک سال از به دست گرفتن قدرت در کابل توسط طالبان می گذرد و روابط بین این گروه و اسلام آباد با چالش ها و تنش های غیرمنتظره ای مواجه شده است.

من گزارش میدم رجانیوزبیش از یک سال پس از به دست گرفتن قدرت طالبان در کابل، روابط بین این گروه و اسلام آباد با چالش ها و تنش های غیرمنتظره ای مواجه شده است.

هنگامی که طالبان قدرت را در کابل به دست گرفتند، بسیاری در داخل و خارج از افغانستان این گروه را نیروهای نیابتی و عوامل دولت پاکستان توصیف کردند و از روابط بسیار نزدیک بین طالبان و سیاستمداران حاکم در اسلام آباد صحبت کردند. پانزده ماه پس از نشستن فرماندهان طالبان در کاخ ریاست جمهوری افغانستان، نشانه های آشکاری از شکاف میان رهبران طالبان و اسلام آباد وجود دارد.

آخرین تنش جدی بین دو کشور در اواخر اکتبر سال جاری در نتیجه درگیری مرزی به وجود آمد. به گزارش رسانه های افغانستان، دو طرف در این درگیری از سلاح های سنگین علیه یکدیگر استفاده کرده اند. کمتر از 2 هفته پس از این تنش مرزی، حنا ربانی، معاون وزیر خارجه پاکستان برای آنچه که به عنوان رایزنی با مقامات طالبان مطرح شده بود، به کابل رفت. با این حال، آن سفر شکاف گسترده بین طالبان و همسایه جنوبی آن را آشکار کرد. در آن سفر سرپرست وزارت دفاع طالبان درخواست حنا ربانی برای دیدار دوجانبه را رد کرد. 3 روز پس از سفر ربانی به کابل، سفیر پاکستان در افغانستان هدف سوءقصد قرار گرفت اما جان سالم به در برد. این عملیات تنها یک روز پس از آن صورت گرفت که پاکستان رسماً از طالبان درخواست کرد تا از حملات مسلحانه افغانستان علیه پاکستان جلوگیری کند.

توالی این وقایع نشان داد که روابط بین دو کشور دیگر آنقدر گرم و نزدیک نیست که در زمان به قدرت رسیدن طالبان در کابل ظاهر شد. از سوی دیگر، طالبان افغانستان همواره به عنوان وابسته به پاکستان برچسب خورده اند و شاید به گفته رهبران طالبان، تنش فزاینده با اسلام آباد ممکن است این گروه را تا حدودی مستقل و مستقل از اسلام آباد نشان دهد.

  طارمی «کم کلید» نیازمندیم!

استرس حدی تاریخی

اختلافات مرزی حتی قبل از به قدرت رسیدن طالبان یکی از مهمترین و برجسته ترین مناطق مناقشه پاکستان و افغانستان بوده است. موسسه خاورمیانه در واشنگتن در گزارشی نوشته است که از زمانی که طالبان در تابستان سال 2021 کنترل افغانستان را به دست گرفتند، تعداد درگیری های مرزی با پاکستان افزایش یافته است. خودداری مداوم کابل از پذیرش «خط دیورند» به عنوان مرز بین المللی پاکستان و افغانستان، دلیل اصلی تنش و تضعیف روابط دوجانبه است.

ارتش پاکستان حصارکشی مرز مشترک خود با افغانستان را در سال 2017 آغاز کرد و تا به امروز حدود 90 درصد از حصارکشی 2600 کیلومتر مرز مشترک تکمیل شده است، اما در آن سوی مرز طالبان و همچنین دولت های قبلی افغانستان در حال حاضر هستند. به شدت با این حصار مخالف است.

حاکمان افغانستان همواره خط دیورند را دلیل جدایی پشتون ها در دو سوی مرز دانسته و خواستار ادغام پشتون ها در شمال پاکستان و جنوب افغانستان هستند. در طول 20 سالی که افغانستان توسط ایالات متحده اشغال شده بود، دولت های حاکم در آن دوره از خط دیورند به عنوان مرز رسمی یاد نکردند و آن را قبول نداشتند، بلکه همیشه از عبارت “خط فرضی” قبل از کلمه “دیورند” استفاده می کردند. . ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان نیز پیشتر در مصاحبه ای در فوریه 2022 گفته بود: “حصار مرزی دیوربند به معنای تقسیم یک ملت است.”

نگرانی پاکستان برای برادر خوانده طالبان

در چند ماه گذشته، مقامات اسلام آباد بارها در مورد تحرکات گروه تحریک طالبان پاکستان در مرزهای جنوبی افغانستان هشدار داده اند. تحریک طالبان پاکستان هفته گذشته به آتش بس با اسلام آباد پایان داد و همزمان دستور حمله به اهداف دولتی در اسلام آباد را صادر کرد. با توجه به تحرکات طالبان در افغانستان و پاکستان که ریشه در ناسیونالیسم پشتون دارد، حکومت اسلام آباد بارها از طالبان حاکم در کابل خواسته است تا از حملات و فعالیت های تحریک طالبان در مرزهای جنوبی افغانستان جلوگیری کند.

از سوی دیگر، پس از روی کار آمدن طالبان در کابل، گروه تحریک طالبان پاکستان امیدوار بود که دولت مرکزی پاکستان را به چالش بکشد و در اسلام آباد به قدرت برسد. پس از پایان رسمی آتش بس توسط تحریک طالبان پاکستان با دولت مرکزی، انتظار می رود حملات مرگباری از سوی این گروه در پاکستان انجام شود.

  سقوط بیت کوین - بررسی رسانه های تحریریه

بر اساس گزارش موسسه خاورمیانه، امروز اتحاد بین طالبان افغانستان و پاکستان قوی تر از همیشه شده است و نیروهای طالبان افغان که تمایلی به پذیرش حصار مرزی پاکستان ندارند، حصار سیم خاردار را در بسیاری از نقاط در امتداد مرز دیورند از بین می برند. اعضای تحریک طالبان پاکستان.

به گفته رسانه‌های پاکستانی، از زمان بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان، مناطق مرزی پاکستان شاهد افزایش نگران‌کننده‌ای در تعداد اخاذی‌ها، آدم‌ربایی‌ها برای باج‌گیری و سایر اشکال سرقت بوده است. در واقع، اگرچه در ابتدای موفقیت طالبان در کابل، رهبران پاکستان امیدوار بودند که طالبان افغانستان برای اداره تحریک طالبان پاکستان آنها را همراهی کند، اما اکنون این انتظار برای اسلام آباد برآورده نشده است. شهباز شریف، نخست وزیر پاکستان نیز 3 ماه پیش در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل در سپتامبر 2022 به صراحت اشاره کرد: «پاکستان در مورد تهدید گروه های تروریستی فعال در افغانستان به ویژه داعش خراسان و تحریک نگرانی جدی دارد. – طالبان پاکستان.

اندیشکده آتلانتیک به رابطه نزدیک تر بین تحریک طالبان و حاکمان کنونی کابل اشاره می کند و می گوید که بلافاصله پس از به دست گرفتن قدرت در سال گذشته، فرماندهان طالبان افغان بیش از 2000 عضو تحریک طالبان پاکستان را به رهبری اشرف غنی و حامد کرزی روسای جمهور قبلی افغانستان زندانی و آزاد شدند. پس از 6 سال ثبات نسبی در پاکستان، آزادی این افراد منجر به افزایش 56 درصدی تعداد حملات در این کشور در سال 2021 شد.

کاهش موقعیت منطقه ای پاکستان

پس از خروج کامل آمریکا از افغانستان، پاکستان احساس می کند که وزن و جایگاه این کشور در سیاست های منطقه ای واشنگتن نسبت به گذشته کاهش یافته است. در واقع وابستگی آمریکا به پاکستان در زمان اشغال نظامی افغانستان به دلیل عبور کاروان های نظامی و مسیر لجستیکی و حمایت از سربازان آمریکایی حاضر در افغانستان بود، اما واشنگتن پس از خروج از افغانستان دیگر نیازی به این مسیر ندارد. در همین راستا، موسسه واشنگتن معتقد است که پاکستان دیگر کشور خط مقدم آمریکا در مبارزه با تروریسم در منطقه نیست.

  هفت حکم مهم رئیس کل بانک مرکزی به مدیران عامل بانک ها

از سوی دیگر، ایالات متحده به طور مستقیم مذاکرات مورد نظر خود را با طالبان از طریق دفتر دوحه دنبال می کند و تلاش های دیپلماتیک اسلام آباد برای میانجی گری مذاکرات بین طالبان و ایالات متحده منتفی شده است. توماس وست، نماینده ویژه ایالات متحده در امور افغانستان، پیشتر هر گونه امکان ایفای نقش پاکستان در تسهیل گفتگو میان واشنگتن و کابل را رد کرد و گفت که طرح ایالات متحده برای تعامل با طالبان افغانستان به طور مستقل انجام خواهد شد. نماینده آمریکا حتی در مورد لزوم استفاده از حریم هوایی پاکستان برای انجام عملیات ویژه در افغانستان گفت: آمریکا بر سازماندهی مجدد توانمندی های خود تاکید دارد.

این موضع مشخص نمی کند که آیا آمریکا به حریم هوایی پاکستان نیاز خواهد داشت یا خیر، اما تاکید نماینده آمریکا بر سازماندهی قدرت خود ممکن است نشان دهنده برنامه های دیگر واشنگتن به غیر از استفاده از حریم هوایی پاکستان باشد. موضوع وخامت موقعیت پاکستان در سیاست منطقه ای آمریکا موضوعی است که موسسه واشنگتن بررسی کرده و به این نتیجه رسیده است که برخلاف انتظار مقامات اسلام آباد، کارآمدی طالبان در کابل وضعیت مطلوبی را برای رهبران پاکستان در این کشور ایجاد نکرده است. سیاست منطقه ای

چالش سیاست منطقه ای برای پاکستان به ویژه زمانی آشکار می شود که طالبان به طور غیرمنتظره ای از گرمی روابط با هند، رقیب دیرینه پاکستان استقبال کردند. در ماه جون سال جاری، ملا یعقوب، وزیر دفاع بانفوذ طالبان و پسر ملا عمر، رهبر سابق این گروه، در بیانیه ای اعلام کرد که کابل آماده است تا به ارتش هند اجازه آموزش نیروهای افغان را بدهد. این موضع وزیر دفاع طالبان پیامی به اسلام آباد بود که نشان دهنده دوری طالبان از پاکستان بود و همچنین نشان داد که تمام معماهای افغانستان پس از روی کار آمدن طالبان مطابق میل اسلام آباد چیده نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید