پایبندی بانک ها به نرخ سود تعیین شده/ اعمال ۶ اقدام تنبیهی برای بانک های متخلف

11929 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، بانک مرکزی در بخشنامه ای به شبکه بانکی از اعمال مجازات های تنبیهی برای بانک ها و موسسات اعتباری متخلف خبر داد.

در این بخشنامه تاکید شده است که علیرغم تاکید بانک بر لزوم رعایت نرخ سود بانکی، با توجه به بررسی های انجام شده و همچنین گزارش های دریافتی، برخی بانک ها و موسسات اعتباری همچنان به روش ها و روش های متفاوتی نسبت به نرخ های مصوب متوسل می شوند. این آنها بانک را می شکنند.

لازم به ذکر است ادامه روند تخلف از ضوابط ابلاغی در خصوص نرخ های سود مذکور، صرف نظر از عواقب آن، ضمن افزایش قیمت پول در شبکه بانکی کشور، موجب تضییع حقوق سایر ذینفعان و نیز تهدید می شود. ثبات، سلامت و توان مالی بانک ها و موسسات اعتبار را فراهم می کند. لذا در دستور کار بانک علاوه بر اخطار و تذکر به بانک ها و مؤسسات اعتباری متخلف نرخ سود تعیین شده و رسیدگی به آن در هیئت انتظامی بانک ها، اقدامات ذیل در رابطه با بانک ها و مؤسسات اعتباری متخلف در دستور کار این بانک قرار دارد:

– بستن یا غیرفعال کردن شناسه منحصر به فرد شعب متخلف؛
– در اتخاذ تصمیم برای تایید صلاحیت مدیران بانک ها و موسسات اعتباری، تخلفات مشخص شده را ضروری می داند.
– تجدید نظر در حدود مجاز رشد پیش بینی شده در قوانین کنترل مقدار تعادل.
– مشاهده تعداد شعب و پیشخوان ها.
– عنایت به تخلفات مذکور در جریان بررسی های مربوط به صدور مجوزهای لازم به بانک ها و موسسات اعتباری اعم از مجوز تشکیل مجامع، افزایش سرمایه، ارائه خدمات ارزی و غیره.

  بی بی سی فارسی این ادعا را تکذیب کرد

همچنین لازم است بانک ها و موسسات اعتباری مدیران شعبی را که در رعایت ضوابط نرخ سود مرتکب تخلف شده اند، عزل کنند.

در پایان این بخشنامه آمده است که موضوع با رعایت مفاد بخشنامه شماره 96/05/1696 به اطلاع کلیه واحدهای ذیربط بانک ها و مؤسسات اعتباری رسیده است و جهت اجرای صحیح می باشد. باید به دقت نظارت شود.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید