پایگاه اطلاع رسانی تداوم تورم مسکن رجا

گروه اقتصادی _ رجانیوز: بانک مرکزی متوسط ​​قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران در تابستان را 43.2 میلیون تومان اعلام کرد که نسبت به ماه گذشته 1.1 درصد افزایش نشان می دهد. این در حالی است که تورم مسکن در مردادماه نسبت به ماه قبل (تیرماه) 2.5 درصد افزایش داشته است. قیمت مسکن در تیرماه نسبت به ماه قبل (خرداد) 5.8 درصد افزایش داشته است.

به گزارش رجانیوز به نقل از روزنامه ایران؛ با توجه به اینکه شهریور هر سال به عنوان آخرین ماه از فصل تابستان، اوج تحرکات بازار مسکن است، معمولا قیمت ها در این ماه افزایش می یابد، اما در شهریور ماه امسال با توجه به تداوم کاهش تورم در بخش مسکن، میانگین قیمت مسکن نسبت به ماه های قبل کاهش یافته است. تورم مسکن در پاییز و زمستان سال قبل (1400) نیز کاهش یافت، اما در ماه های ابتدایی امسال میانگین قیمت مسکن افزایش یافت. کاهش تورم مسکن نیز تأثیر مؤثری بر نرخ اجاره بها داشت و منجر به ثبات نسبی قیمت مسکن شد به طوری که تورم اجاره بها در شهریورماه نسبت به مردادماه بدون تغییر بود.

افزایش قیمت مسکن به بالاترین حد خود از سال 97 رسیده است و عوامل مختلفی در این افزایش نقش داشته است. به گفته کارشناسان مسکن، کاهش تولید و عرضه مسکن باعث افزایش فشار تقاضا در این بخش شد به طوری که مردم نتوانند مسکن مورد نیاز خود را تامین کنند و تورم قیمت مسکن را چند برابر کرد. اینکه چه عواملی باعث کاهش نرخ تورم مسکن در ماه های اخیر شده است می توان به اقدام افزایش تولید اشاره کرد که در قالب نهضت ملی مسکن دنبال می شود. بر اساس این برنامه تا سال 1404 حدود 4 میلیون واحد مسکونی (هر دو سال 2 میلیون واحد) ساخته می شود و با توجه به اینکه این برنامه مورد حمایت دولت است تا حدودی پاسخگوی ضعف مالی متقاضیان خواهد بود. تامین زمین، پرداخت تسهیلات، تخفیف در اعطای مجوز، تامین مصالح به قیمت عمده از جمله حمایت هایی است که با تحقق آنها قیمت تمام شده اشیاء ساخته شده توسط نهضت ملی به شرایط مالی مردم نزدیک می شود.

  تاریخچه فساد کالاهای اساسی در گمرک

آمارهای بانک مرکزی از بازار مسکن تهران در شهریور ماه نیز حاکی از کندی افزایش تورم مسکن نسبت به مدت مشابه سال گذشته است. در مرداد ماه، قیمت یک متر واحد مسکونی نسبت به مدت مشابه سال قبل (مرداد 1400) 38 درصد افزایش داشت، اما در شهریور ماه این رقم 2 درصد و در شهریور امسال قیمت یک متر آپارتمان نسبت به مدت مشابه سال قبل (شهریور 1400) 36 درصد رشد نشان می دهد. بنابراین نرخ تورم مسکن هم به صورت ماهانه و هم سالانه کاهش یافته است.

نمای آماری

آمارهای بانک مرکزی از معاملات مسکن مهرماه امسال نشان می دهد که تعداد معاملات انجام شده در آن ماه 6 هزار فقره بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال 1400 به ترتیب 22.9 و 22.5 درصد کاهش نشان می دهد. واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک سن ساختمان نشان می دهد که واحدهای زیر پنج سال ساخت با سهم 28.4 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند.

این در حالی است که در بین مناطق 22 گانه تهران، بیشترین قیمت هر متر خانه در منطقه یک 87 میلیون و 130 هزار تومان و کمترین آن در منطقه 18 با 21 میلیون و 500 هزار تومان است که هر کدام با 26.4 درصد افزایش در منطقه یک و 18.8 درصد در منطقه یک. منطقه 18 توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده نسبت به قیمت یک مترمربع بنا در شهریور ماه امسال نیز نشان می دهد که واحدهای مسکونی در محدوده قیمتی بین 30 تا 35 میلیون تومان برای مترمربع بنا با سهم 11.8 درصدی بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر را به خود اختصاص داده اند که تهران را توزیع کرده اند و محدوده قیمتی 25 تا 30 و 35 تا 40 میلیون تومان با سهم 11.2 و 10.4 درصد است.

  تشدید بحران غذایی، غفلت حاکمان عرب را تحت الشعاع قرار می دهد

از سوی دیگر در شهریور ماه امسال توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر اساس ارزش هر واحد نشان می دهد که واحدهای مسکونی به ارزش یک میلیارد تا یک میلیارد و 500 میلیون تومان با سهم 13.9 درصدی. بیشترین سهم از معاملات را تشکیل می دهند

همچنین، توزیع معاملات مسکونی بر اساس مناطق شهری شهر تهران نشان می دهد که منطقه 5 با 14.4 درصد از کل معاملات، بیشترین سهم از معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده است. همچنین بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری در شهریور ماه امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل 40.9 و 46.8 درصد رشد نشان می دهد. لازم به توضیح است که رشد ماهانه شاخص مذکور در شهریور ماه در شهر تهران و کل مناطق شهری به ترتیب معادل 4.6 و 4.7 درصد است.

سرعت ساخت واحدهای ترافیکی کشور

طرح مسکن ملی و ساخت 4 میلیون خانه تا سال 1404 اصلی ترین برنامه مسکنی است که دولت دنبال می کند. ساخت و تحویل به موقع واحدهای نهضت ملی مسکن باعث افزایش ثبات قیمت در این بازار و جلوگیری از تکانه های قیمتی می شود. بنابراین در نهضت ملی مسکن سرعت ساخت و تحویل واحدها طبق طرح بسیار مهم است. با توجه به اینکه طبق آمارهای رسمی، در حال حاضر بیشترین هزینه خانوارها صرف مسکن می شود، برنامه نهضت ملی برای مسکن افرادی است که بدون حمایت دولت توانایی خرید مسکن را ندارند. بنابراین مالکیت خانه توسط این گروه‌ها بخش مهمی از فشار هزینه را از دوش آن‌ها برمی‌دارد. بر اساس گزارش مرکز آمار، هزینه تامین مسکن مهم‌ترین هزینه خانوار محسوب می‌شود و سهم آن در بودجه خانواده رو به افزایش است و از 33 درصد در سال 1396 به 36 درصد در سال 1400 رسیده است. کما اینکه مهم‌ترین مانع بر سر راه اجرای برنامه نهضت ملی مسکن تامین مالی آن است. بر اساس قانون جهش مسکن مصوب سال گذشته، 20 درصد تسهیلات بانکی باید به ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن اختصاص یابد، اما تاکنون کمتر از یک درصد تسهیلات نهضت ملی مسکن توسط بانک ها پرداخت شده است. با توجه به کاهش تولید مسکن در سال‌های اخیر و کمبود واحدهای مسکونی مورد نیاز متقاضیان واقعی مسکن، ساخت بلوک‌های نهضت ملی در حال حاضر مهم‌ترین محور تثبیت بازار مسکن است.

  اصول دکوراسیون و طراحی داخلی خانه مسکونی

دیدگاهتان را بنویسید