پایگاه اطلاع رسانی خاورمیانه منهای آمریکا راجا

دولت اردن که پس از تشکیل خاورمیانه جدید پس از قرارداد سایکس-پیکو (توافق فرانسه و انگلیس برای تقسیم منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا در سال 1916) تشکیل شد، در ابتدا در جبهه تعریف شد. ناسیونالیسم عرب؛ تعریفی که حاصل جنگ های مختلف علیه رژیم صهیونیستی به ویژه دو جنگ 1967 و 1973 است.

به گزارش رجانیوز به نقل از روزنامه ایران؛ پس از شکست اعراب و انعقاد قرارداد صلح کمپ دیوید در سال 1978 بین رژیم صهیونیستی و مصر، در سال 1994 اردن و اسرائیل معاهده عادی سازی روابط موسوم به وادی عربا را امضا کردند و از آن زمان تا سال 2011 اردن محافظه کاری را در اولویت قرار داد. . یک قرارداد اردن در این سال‌ها سعی کرد از تحولات و درگیری‌های منطقه‌ای دور بماند و با کمک‌ها و وام‌های آمریکا، صندوق بین‌المللی پول و دلارهای سعودی مشغول بازسازی این کشور بود.

اما تحولات سال 2011 (بیداری اسلامی) و ترس از تأثیر این تحولات بر اردن، این کشور سیاست محافظه کارانه خود را رها کرد و با هماهنگی کشورهای حاشیه خلیج فارس (به ویژه با توجه به نیازهای اقتصادی و نفتی اردن) به طور مستقیم و غیرمستقیم وارد درگیری های منطقه ای شد. را می توان در حوادث سوریه و تشکیل اتاق امنیتی «موق» در اردن دید. این اتاق نقش مؤثری در سازماندهی گروه های مخالف دولت بشار اسد در جنوب سوریه داشت. پس از شکست طرح سرنگونی دولت بشار اسد، اردن به سیاست همراهی با کشورهای حوزه خلیج فارس ادامه داد. اما اکنون به دلیل نزدیکی کشورهای حاشیه خلیج فارس به ایران و آغاز گفتگوهای منطقه ای و شکست طرح های انزوای جمهوری اسلامی در منطقه که از سوی رژیم صهیونیستی و آمریکا دنبال می شود، اردن نیز به دنبال آن است. ایجاد کانال های گفتگو با ایران و عادی سازی روابط با جمهوری اسلامی. چیزی که می تواند تاثیرات مختلفی بر فضای منطقه به ویژه بحران سوریه داشته باشد.

  راه اندازی فروشگاه قطعات موبایل ماکروسل

در همین راستا، ایمن الصفدی، وزیر امور خارجه اردن در ژوئیه امسال در مصاحبه با الجزیره گفت: ما به دنبال روابط خوب با ایران هستیم و همه عوامل تنش باید از طریق گفت وگو حل شود.

وی همچنین درباره تشکیل ائتلاف منطقه ای یا ناتوی عربی در منطقه قبل از سفر جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به منطقه گفت: در سفر جو بایدن به منطقه صحبتی از ائتلاف نظامی که اسرائیل بخشی از آن باشد وجود ندارد. پس از آن، موضع مثبت اردن در قبال ایران ادامه یافت. بشار الحسونه نخست وزیر اردن در گفت و گو با شبکه تلویزیونی عربی بی بی سی گفت: کشورش به دنبال روابط سالم با تهران است و امان هرگز ایران را تهدیدی برای امنیت ملی خود ندانسته است.

مواضع دولت اردن باید در کنار مصاحبه فواد حسین وزیر خارجه عراق در شبکه سعودی قرار گیرد. حسین در گفت و گو با این شبکه سعودی گفت; ما به دنبال آغاز گفتگوهای منطقه ای بین ایران و اردن از یک سو و ایران و مصر از سوی دیگر هستیم. گفت وگوهای منطقه ای می تواند نقش سازنده ای در این زمینه ایفا کند و عراق آماده ایفای نقش میانجی در این زمینه است. اما این پایان روند مثبت اردنی ها نسبت به جمهوری اسلامی ایران نبود.

ملک عبدالله پادشاه اردن در مصاحبه با روزنامه الرای اردن اظهار داشت: ما خواهان تنش در منطقه نیستیم، همه کشورها خواستار روابط خوب با تهران بر اساس احترام متقابل، حسن همجواری، احترام به حاکمیت کشورها و عدم مداخله هستند. . می بینیم که مذاکره بهترین راه حل برای حل اختلافات و تنش هاست. وی همچنین درباره فلسطین اعلام کرد: اردن همواره حامی امت اسلامی و مسائل آن بوده و خواهد بود. ما به فلسطینی‌ها نزدیک هستیم و هرگز به حاشیه رانده شدن آنها را نمی‌پذیریم. ما باید فرصت‌های منطقه‌ای برای تمرکز بر آینده فلسطین ایجاد کنیم.»

  تائید سند کلی مشخصات و مشخصات فنی پایانه فروشگاهی – حافظه مالیاتی

این در حالی است که ملک عبدالله پیشتر در سوم ژوئیه در مصاحبه با شبکه آمریکایی «سی‌ان‌بی‌سی» در دفاع از ایجاد ائتلاف نظامی مانند ناتو برای غرب آسیا گفته بود که اهداف، چشم‌انداز و مأموریت آن باید روشن باشد. او گفت که از تشکیل یک اتحاد نظامی مشابه ناتو در منطقه غرب آسیا حمایت خواهد کرد، مشروط بر اینکه «این کار با [همراهی] افراد همفکر باید انجام دهند. عبدالله عبدالله افزود: مایلم کشورهای بیشتری از منطقه در این اتحاد شرکت کنند و یکی از اولین کسانی خواهم بود که از ایجاد ناتو در خاورمیانه حمایت می کنم. یک ائتلاف [با کارکرد] نظامی باید خیلی روشن باشد و نقشش مشخص باشد. علاوه بر این، مأموریت آن باید بسیار روشن باشد. در غیر این صورت همه را گیج می کند.» پادشاه اردن ادامه داد: کشورهای خاورمیانه علاوه بر همکاری های امنیتی و نظامی احتمالی، همکاری مشترک را برای مقابله با چالش های ناشی از جنگ در اوکراین آغاز کرده اند.

این مواضع دولتمردان اردن در حالی است که پادشاه اردن به تشکیل ائتلاف منطقه ای برای همکاری کشورهای عربی برای مقابله با تهدیدات پیش رو اشاره کرد. اما به نظر می رسد تحولات و رویدادهای مختلف در عرصه های منطقه ای و بین المللی به ویژه پس از بحران اوکراین از یک سو و شکست طرح های مختلف رژیم صهیونیستی علیه ایران، کشورهای عربی را به این نتیجه رسانده است که ایجاد یک خاورمیانه باثبات، همه کشورها باید وارد گفت و گو و همگرایی نظرات خود شوند. کشورهای حوزه خلیج فارس و در راس آنها عربستان سعودی این وضعیت جدید را آغاز کردند و البته با توجه به نفوذ کشورهای حاشیه خلیج فارس بر سایر کشورهای عربی، باید مواضع جدید اردنی ها را در این زمینه ارزیابی کرد.

  در مورد یارانه معیشتی و نقدی تصمیمی نداریم

آخرین کلمه

با خروج تدریجی آمریکا از منطقه “خاورمیانه عربی” به ویژه زیر سیستم خلیج فارس، دولت های منطقه به یافتن شرکای فرامنطقه ای جدید و تعیین نظم امنیتی جدید روی آورده اند. نکته جالب توجه در این بررسی امنیتی حرکت دولت ها از خلیج فارس به سمت رقبای آمریکا یعنی چین و روسیه است. رهبران کشورهای منطقه خاورمیانه به دلیل فقدان مشروعیت داخلی و جایگاه ویژه خود در نظام جهانی، همواره برای حفظ تاج و تخت به سمت قدرت های بزرگتر می روند تا بقای نظام خود را تضمین کنند. در عصر کنونی کشورهای منطقه به دلیل ایجاد سنت جدیدی در روابط با قدرت های بزرگ این سنت را حفظ می کنند که می توان آن را موازنه ای مثبت تلقی کرد. به عنوان مثال، در نظم جدید، کشورهایی مانند امارات متحده عربی یا عربستان سعودی سعی در حفظ روابط استراتژیک با آمریکا و نزدیک شدن به قدرت های (تقریبا) برابر مانند چین دارند تا روابط بین قدرت های بزرگ را متعادل کنند. اکنون پس از روسیه، کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به بزرگترین تامین کننده نفت چین تبدیل شده و رابطه استراتژیک با پکن تعریف کرده اند.

اردن به عنوان یکی از شرکت کنندگان سنتی در جهان عرب و یکی از بنیانگذاران اتحادیه عرب در دهه 1950، نمی خواهد از برقراری روابط با ایران عقب بماند. این امر در کوتاه مدت در قالب مذاکرات امنیتی قابل انجام است و در میان مدت می توان شاهد برقراری روابط سیاسی و دیپلماتیک بود.

دیدگاهتان را بنویسید