پایگاه داده پهپادهای ایران، کابوس آمریکایی راجا

در تیرماه سال جاری نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ناوگان پهپاد خود را معرفی کرد. این موفقیت نیروی دریایی تنها یک ماه پس از معرفی گوشه ای از قابلیت های بدون سرنشین ارتش در قالب پهپاد پایگاه 313 به دست آمد. پس از این افشاگری ها بود که رسانه های غربی شروع به مقابله و رفع نگرانی های خود در مورد قدرت پهپادهای ایران کردند.

به گزارش رجانیوز به نقل از روزنامه ایران؛ در همان زمان، الکسوس گرینکویچ، فرمانده جدید نیروی هوایی مرکز فرماندهی سنتکام، اذعان کرد که پس از دهه‌ها تسلط هوایی آمریکا بر خاورمیانه، اکنون این ایران است که با تکیه بر قدرت جدید خود به تسلط هوایی محلی دست یافته است. واحدهای پهپاد . پیش از وی، مایکل اریک کوریلا، فرمانده جدید سنتکام، گفته بود که با توسعه توان پهپادهای ایران، آمریکا برتری هوایی خود را در منطقه غرب آسیا از دست داده است.

علیرغم اعترافات مهم مقامات ارشد نظامی آمریکا در مورد توانمندی پهپادهای ایران، مقامات امنیتی رژیم با پیشنهاد دخالت ایران در جنگ اوکراین و جبران ناکامی نظامی این کشور با این اتهام تلاش کردند افکار عمومی اروپا را به این موضوع جلب کنند. موضوعی که در ابتدا حتی مورد استقبال مقامات دیپلماتیک اوکراین قرار نگرفت و پروژه ایران هراسی را با شکست مواجه کرد.

ایران بازیگر مهمی در بازار بین المللی است

نیویورک تایمز در واکنش های اخیر به موضوع توانمندی پهپادهای نیروهای نظامی جمهوری اسلامی ایران در گزارشی نوشت ایران در سال های اخیر پیشرفت مستمر و چشمگیری در طراحی و تولید انواع پهپادها داشته است. این تلاش ها اکنون بسیار فراتر از منطقه گسترش یافته و این کشور را به یک بازیگر مهم در بازار بین المللی هواپیماهای بدون سرنشین تبدیل کرده است.

  پاییز در مشهد ناسالم شده است

اگرچه این رسانه آمریکایی سعی کرد گزارش های خود را در جهت مقصر دانستن ایران قرار دهد، اما به ناچار اعترافات مهمی را به مخاطبان خود منتقل کرد. به گزارش نیویورک تایمز، ست فرانزمن، تحلیلگر دفاعی و کارشناس هواپیماهای بدون سرنشین می گوید: «ایران به طور فزاینده ای در حال تبدیل شدن به یک بازیگر جهانی در زمینه صادرات هواپیماهای بدون سرنشین است. این رسانه به نقل از فرانزمن اضافه کرد که پهپادهای ایرانی ارزان‌تر از سایر مدل‌های موجود در بازار هستند، اما در حال پیشرفت هستند و ارزش خود را در جبهه‌های جنگ خاورمیانه ثابت کرده‌اند.

صادرات پهپاد ایران نگرانی جدیدی است

یکی از دلایل نگرانی و حمله آمریکایی ها به صادرات نظامی ایران، دستیابی به فناوری پیشرفته دفاعی توسط دولت های مستقل و کاهش وابستگی به غرب است. همانطور که نیویورک تایمز در گزارش خود نوشت: «تصاویر ماهواره‌ای و دفاعی نشان می‌دهد که ایران اکنون به دنبال افزایش نفوذ جهانی خود و فروش پهپادهای پیشرفته با قابلیت‌های تسلیحات پیشرفته تجاری به سایر کشورها از جمله کشورهایی مانند ونزوئلا و سودان است که اخیراً آنها تحت تحریم های مختلف قرار گرفته اند.»

بنابراین آمریکایی ها نه تنها نگران برتری هوایی ایران هستند، بلکه از تقویت جبهه کشورهای تحت تحریم نیز بیم دارند. مشکلی که راهبردهای جدی این رژیم برای مقابله با نفوذ منطقه ای جمهوری اسلامی را تحت تأثیر قرار داده است. در آن زمان ایران پهپادهای خود را به عنوان یکی از کشورهای شرقی مشتری فناوری دفاعی به تاجیکستان رسما صادر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید