پذیرش ناخواسته بانک مرکزی برای ایجاد فاجعه در اقتصاد ایران!

به گزارش تحریریه، روابط عمومی بانک مرکزی در گزارشی از وام های پرداخت شده در 7 ماهه سال 1401 اطلاعات مهمی را منتشر کرده است که نشان می دهد در بازار پول ایران شاهد فاجعه ای هستیم.

بر اساس این گزارش:

  • وجوه پرداختی بانک ها در 7 ماهه اول سال 1401 بالغ بر 23312 هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 7477 هزار میلیارد ریال معادل 47.2 درصد افزایش داشته است.
  • از کل وجوه پرداختی مبلغ 7468 هزار میلیارد ریال معادل 32 درصد به اشخاص حقیقی و مبلغ 15844 هزار میلیارد ریال معادل 68 درصد به اشخاص حقوقی اختصاص داشت. در حالی که؛ تسهیلات پرداختی بانک ها در 7 ماهه سال 1400 بالغ بر 15835 هزار میلیارد ریال بوده که مبلغ تسهیلات پرداختی به اشخاص حقیقی 4816 هزار میلیارد ریال معادل 30.4 درصد و به اشخاص حقوقی 11019 درصد بوده است. هزار میلیارد ریال معادل 69.6 درصد است.
  • تسهیلات پرداختی به اشخاص در 7 ماهه سال 1401 نسبت به مدت مشابه سال قبل 2652 هزار میلیارد ریال معادل 55 درصد افزایش داشته است.
  • تسهیلات پرداخت خرد شبکه بانکی (تا سقف 200 میلیون تومان) به اشخاص حقیقی در 7 ماهه سال 1390 بالغ بر 5722 هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 1840 هزار میلیارد ریال (معادل 47.4 درصد) افزایش داشته است. .
  • تسهیلات پرداختی کمتر از 200 میلیون تومان (کوچک) به اشخاص در 7 ماهه سال 1401 بالغ بر 5722 هزار میلیارد ریال و بیش از 200 میلیون تومان بالغ بر 1746 هزار میلیارد ریال بوده است. اگر روزهای کاری هر ماه به ۲۲ روز تقسیم شود، روزانه به طور متوسط ​​۲۸ هزار میلیارد ریال خدمات به افراد حقیقی پرداخت می شد.
  • بر این اساس عملکرد بانک ها و موسسات اعتباری در حوزه اشیاء خرد و غیر خرد و بخش حقوقی و حقیقی طی هفت ماهه سال 1401 نسبت به مدت مشابه سال قبل روندی صعودی داشته است.
  ستاره های لباس استقلال تقلبی هستند؟ چرا پرسپولیس ستاره دارد؟

جدول وام

پذیرش ناخواسته بانک مرکزی برای ایجاد فاجعه در اقتصاد ایران!

پذیرش ناخواسته بانک مرکزی برای ایجاد فاجعه در اقتصاد ایران!

تحلیل آمار بانک مرکزی به زبان ساده!

بانک مرکزی به این نکته توجهی ندارد که افزایش 47.2 درصدی وام بانکی جز ایجاد فاجعه در اقتصاد ایران معنایی ندارد و حدود 80 درصد از این وام ها در قالب وام های کلان بانکی به اشخاص حقوقی یا حقیقی پرداخت می شود. وام های پرداخت نشده که با منطق استفاده از سپرده های بانکی برای اعطای وام، محاسبه ریسک و پذیرش عواقب نکول وام گیرنده و در نتیجه استرداد وام تضمین شده و در صورت عدم استرداد وام پرداخت شده، عواقب آن متوجه بانک مستقر است، نه بانک مرکزی که به دنبال ایجاد نقدینگی با کیفیت پایین باشد.

اعطای وام به شرکت ها عمدتاً تحت عنوان وام سرمایه در گردش انجام می شود که در منطق شرکت بی معنی است و شرکت ها باید نقدینگی خود را در چرخه هزینه و درآمد مدیریت کنند و شرکت های موفق دنیا وام سرمایه در گردش می گیرند. بانک نکن مشکل این گونه وام ها این است که شرکت ها می توانند با مانورهای مالی این وام ها را به سمت بازارهای سفته بازی هدایت کنند که تاثیر آن را در افزایش نرخ ارز و ایجاد حباب در قیمت طلا و بازار نقدینگی سنتی نشان می دهد و این موضوع روی مسکن نیز تاثیرگذار است به وضوح افزایش قیمت در این گروه های کالایی (سرمایه ای) را نشان می دهد.

در واقع آنچه بانک مرکزی به عنوان رجز خوانی منتشر کرد، فخر فروشی نیست و یک فاجعه تمام عیار است که مانند 20 سال گذشته بر سر سیستم بانکی ایران در حال رخ دادن است و اقتصاد کشور را نابود می کند.

  لوازم ضروری آشپزخانه و نحوه خرید آنها از تهران آفر

تبدیل بانک‌ها به عنصر غیرقانونی اقتصاد ایران منجر به به حاشیه رانده شدن بخش واقعی اقتصاد و گرفتار شدن کارآفرینان داخلی در دام فشارهای بوروکراتیک شده است، در حالی که بانک‌ها از هرگونه نظارت و قانونمندی مستثنی شده‌اند. این رویه از زمان ولی ا… سیف سرعت گرفته و اکنون به اوج خود رسیده است که با ایجاد ناکارآمدی در اداره اقتصاد کشور، امنیت ملی را دچار بحران کرده است.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید