پرداخت مالیات برای سلبریتی ها اجباری است/ با دیدگاه های جنایتکارانه و جناحی در سیاست دخالت نمی کنیم/ فشار رسانه ها بر ما تاثیری نخواهد داشت.

گروه فرهنگی-رجانیوز: برنامه تلویزیونی جهان آرا شب گذشته با موضوع «بررسی عملکرد یکساله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی» میزبان محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود.

من گزارش میدم رجانیوز وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدای صحبت های خود با اشاره به اینکه بسیاری از مجوزهای رایگان میراث دولت دوازدهم برای وزارت ارشاد سیزدهم بود، گفت: دولت قبل معتقد به نظارت گذشته نگر و حداقلی در حوزه بود. کتاب و فیلم و در مجموعه هنری و گفت که نباید در حوزه فرهنگ دخالت کنیم. رئیس دولت گفت نباید مردم را به زور به بهشت ​​ببریم در حالی که در نظام اسلامی موظفیم زمینه سعادت مردم را فراهم کنیم. در زمینه مجوزهای نمایشنامه و کتاب کاری کرده بودند که در دولت سیزدهم با مجوزهای زیادی مواجه بودیم که کار را سخت می کرد. مثلاً مجوز اکران یک فیلم را داده بودند و نوشته بودند اصلاحات باید انجام شود.

اسماعیلی در خصوص اکران داخلی فیلم هایی که بدون مجوز در جشنواره ها اکران شده اند، گفت: رفتن یک فیلم به جشنواره خارجی بدون اکران داخلی غیرقانونی است و ما هیچ مخالفتی با برخورد با کسانی که این کار را انجام می دهند نداریم. قانون می گوید هیچ فیلمی بدون اکران در جشنواره های خارجی اجازه حضور در جشنواره های خارجی را ندارد، به این ادعا هجمه گسترده ای کردند اما ما مقاومت کردیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: قطعاً طبق قانون عمل می کنیم و در مورد فیلم مورد نظر کارهایی در حال انجام است. اگر قانون باید جلوی کار یک نفر گرفته شود، این کار را می کنیم و در مقابل کسانی که سر و صدا می کنند و می خواهند با هجمه رسانه ای وزارت ارشاد را از کار بیاندازند، می ایستیم.

وی در پاسخ به این سوال مجری برنامه «جهان آرا» در پاسخ به این سوال که مالیات به سلبریتی هایی که برخی از آنها ارتباطی با نظام و کشور ندارند و دو تابعیتی محسوب می شوند، کجا می شود، گفت: نظام مالیاتی باید عادلانه و بدون انصاف باشد. تبعیض؛ مالیات یک حق عمومی است که باید پرداخت شود. مالیات افراد مشهور باید در قانون مالیات های مستقیم اصلاح شود نه لایحه بودجه. اصل این امر مربوط به دولت قبل است که بدهکار آنها محسوب می شد. نظام مالیاتی منصفانه است و ما در آن تبعیض قائل نیستیم. مالیات تعهدات عمومی است که باید پرداخت شود. مالیات کارمندان قبل از دریافت حقوق کسر می شود. زیرا مدیریت کلی جامعه بر مبنای درآمد مالیاتی است.

  ده شرکت جدید در صف عرضه اولیه هستند

اسماعیلی درباره نگرش وزارت فرهنگ و رهبری اسلامی در دولت سیزدهم گفت: ما می خواهیم این وزارتخانه نگاه پدرانه و متعادلی به اهالی فرهنگ داشته باشد. ما با دیدگاه های جنایتکارانه و جناحی در سیاست دخالت نخواهیم کرد. در یک سال اخیر تلاش ما بر این بوده که فضای کار به سمت اعتلای قانونی کار و اعتلای مدیریت فرهنگ و هنر توسط نهاد نظارتی به نام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد. در یک سال کار به این هدف بزرگ رسیدم و امروز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تعهدات نظارتی خود طبق قانون عمل می کند.

به گفته وی، امروز از نیروی انسانی فعال برجسته جبهه انقلاب در بدنه وزارتخانه و زیرمجموعه ها استفاده کردیم و مسئولیت را به آنها محول کردیم. تقریباً همه نیروی انسانی ما در ستاد وزارتخانه عریض و طویل که ناظر بر 10 سازمان و چندین نهاد و بنیاد است، تقریباً همه عناصر از جبهه انقلاب انتخاب می شوند و امروز فضای جدیدی در نیروی انسانی ایجاد کرده ایم.

وی با بیان روند و رایزنی های انجام شده برای تهیه و تحویل گزارش به چاپ و نشر، تاکید کرد: همانطور که قبلاً اعلام کردم، برنامه بلندمدت وزارتخانه خودکفا است. در روز تحویل کمترین کاغذ را داشتیم اما امروز توانسته ایم بسیاری از مشکلات و نیازهای حوزه نشر و چاپ را با قرارداد و خرید کاغذ برطرف کنیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با تاکید بر اینکه برای شعار نیامده ایم، تصریح کرد: دولت باید کمک کند و اگر پول برسد مشکلات روند کار تولید و عرضه کاغذ حل می شود. تلاش ما حل مشکلات میدانی است و نگاه ما در وزارت فرهنگ و رهبری، نگاه جهادی به فعالیت ها و امور است.

  آخرین مهلت ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد

رئیس شورای مردمی فرهنگ در کشور تاکید کرد: از برنامه های من می توان به ملی شدن صنعت نشر و چاپ توسط همین دوستانی که در عرصه فرهنگ فعالیت می کنند، اشاره کرد و به همین دلیل خودکفایی در نشر کاغذی مطرح شده است. پایان سال 1404 و استقلال. بنابراین در حوزه مستندسازی راهبرد اصلی ما ملی شدن و خود راضی شدن است. بنابراین برای کتابفروشی ها و کتابفروشی ها طرحی از معاونت فرهنگی تدوین می کنیم که باعث رونق کتابفروشی ها می شود و برنامه جدیدی برای حمایت از مغازه ها و کتابفروشی ها در اولویت و دستور کار داریم.

رئیس حوزه هنری کشور درباره شبکه تلویزیونی داخلی گفت: نقش وزارت مدیریت و نهادهای نظارتی یافتن بهترین راه حل برای استفاده از این شبکه گسترده است. یکی از کم کاری های دولت قبل این بود که موضوع تلویزیون بومی رفت و برگشتی بود که امروز شاهد آن هستیم. ما یک شبکه خانگی و او هستیم. او. ما D را در حوزه دانش به عنوان یک امکان در نظر می گیریم. چون برخی از آنها مخاطب عام ما نیستند، اما مخاطبان اصلی شبکه های خانگی هستند و فرصت بسیار خوبی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی موضوع مسائل صنفی اهالی فرهنگ و هنر را یکی از وظایف ذاتی این وزارتخانه دانست و گفت: لایحه جامع روزنامه نگاری مدت هاست که مطرح بوده اما در عرض هشت تا نه. ماه‌های آغاز به کار این دولت نظرات و پیشنهادات همه اصحاب رسانه و سایر کارشناسان جمع‌آوری شد و اکنون خوشبختانه این لایحه در کمیسیون فرهنگی دولت تصویب و برای تصویب نهایی به شورای اسلامی شهر ارسال شده است.

  ابتکار جدید ایران خودرو برای کاهش نقش تولیدکنندگان پسماند فرانسوی

به گفته وی، در این لایحه نظام حقوقی مشخصی برای خبرنگاران و خبرنگاران خواهیم داشت و آنها از تمام مزایا و مسائل صنفی در این لایحه استفاده می کنند و مشکلاتشان حل می شود. در گذشته شعار ایشان را دیگران مطرح کردند، ما آن را اجرا کردیم و احتمالاً با کمک شورای اسلامی تا پایان سال این لایحه نهایی می شود.

اسماعیلی با اشاره به خدمات رسانی به خبرنگاران و خبرنگاران گفت: زمانی که دولت را تحویل گرفتیم، کرونا همه فعالیت ها را تعطیل کرده بود و با کمک دولت و شخص آقای رئیس جمهور پنج هزار میلیارد تومان به صندوق هنر کمک شد. یکی از ویژگی‌های دولت این بود که با تعامل و مهیا کردن امکانات توانست بر موانع دوران کرونا فائق آید. من در کمتر از یک سال حدود 50 سفر استانی داشته ام و آقای رئیس جمهور با جدیت بیشتری به حل مشکلات نگاه می کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره حقوق کتابداران گفت: کتابخانه ها مشکلات حقوقی متعددی دارند. هدف ما حل این مشکلات است. اصلاح نهاد کتابخانه ها از نظر قانونی در مجلس مورد بررسی قرار می گیرد. من به عنوان خادم اهالی فرهنگ و هنر و رسانه اصلاً به موانع فکر نمی کنم. پس با جدیت و روحیه جهادی برنامه ها را دنبال و اجرا می کنیم.

اسماعیلی از همه اهالی فرهنگ، هنر و رسانه تشکر کرد و گفت: بیشتر اهالی این منطقه دغدغه کشور را دارند. ممکن است اختلاف نظرها و سلایق وجود داشته باشد اما در نهایت وجه اشتراک آنها اعتلای نظام و حوزه فرهنگ و رسانه در داخل و خارج از کشور است.

دیدگاهتان را بنویسید