پروژه آمریکایی بورل/ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: این همان پروژه قبلی است

گروه سیاسی رجانیوز: سه شنبه 13 مرداد بود که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یادداشتی که در روزنامه فایننشال تایمز منتشر شد، گفت که پیش نویس جدیدی را ارائه کرده است که بهترین نوع پیشنهاد برای نجات مذاکرات هسته ای ایران از بن بست است.

جوزپ بورل در این یادداشت گفت: پس از 15 ماه مذاکره در وین و تعامل با حاضران، به این نتیجه رسیده‌ام که دیگر جایی برای تأخیر وجود ندارد و برای احیای برجام باید همه تحریم‌ها برداشته شوند. باید همین الان ساخته شود تا از این فرصت بی نظیر برای موفقیت استفاده کنیم.» من هیچ جایگزین جامع و موثری برای برجام نمی بینم.» در نهایت وی از طرح جدیدی برای دستیابی به توافق بین ایران و آمریکا خبر داد و گفت: «من بهترین گزینه را برای احیای برجام روی میز گذاشته ام. برجام، و اکنون زمان تصمیم گیری است.»

پس از آن، انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با اشاره به آخرین اظهارات بورل در توئیتی نوشت: «بهترین توافق ممکن برای طرفین روی میز است. این توافق، منافع اقتصادی روشن و قابل اندازه‌گیری را برای مردم ایران و همچنین منافع قابل تأیید عدم اشاعه را برای جامعه بین‌المللی تضمین می‌کند. من از همه کشورها دعوت می کنم گام نهایی را بردارند.» این سخنان که به ایران اشاره داشت، نشان داد که منظور اروپایی ها از برداشتن گام نهایی برای رفع تحریم ها، اقدام ایران برای پذیرش خواسته های اروپا بوده است.

واکنش قابل توجه باقری به بورل

پس از روی میز گذاشتن توافق طرف اروپایی، علی باقری، مذاکره کننده ارشد کشورمان در توئیتی قابل توجه نوشت: طی هفته گذشته تبادل نظر جدی و سازنده ای با طرف های مقابل در خصوص مذاکرات وین صورت گرفته است. هماهنگ کننده اروپایی ایده های شما را برای پایان دادن به مذاکرات ارائه کرد، ما همچنین ایده هایی برای پایان دادن به مذاکرات، هم از نظر شکلی و هم از نظر محتوایی، داریم که باید به اشتراک گذاشته شود.

  تکذیب پوشش خبری رئیس رسانه ملی/ملی در شورای عالی امنیت ملی رعایت نشده است

این اظهارات رئیس تیم مذاکره کننده کشور به ما نشان داد که آنچه در طرح اروپایی وجود دارد هنوز با خواسته های منطقی تهران فاصله دارد و به همین دلیل ایران اعلام کرد که نظرات خود را برای به نتیجه رسیدن مذاکرات به اشتراک می گذارد تا زمینه فراهم شود. برای رسیدن به یک توافق خوب در ابتدا قابل پیش بینی بود که طرح جدید اروپا با هماهنگی آمریکا و با در نظر گرفتن و برآوردن نیازهای آن کشور انجام شود، اما هر چه گذشت این پیشنهاد به سرعت خود را نشان داد.

درست است، واقعی.

آمریکا: همان پیش نویس قبلی است!

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه در نشست خبری دریافت این پیش‌نویس را تایید کرد و گفت: در حال بررسی آن هستیم و به زودی نتایج را اعلام خواهیم کرد. در یک کنفرانس مطبوعاتی در روز پنجشنبه، 6 آگوست، ند پرایس اعلام کرد که کشورش آماده امضای پیش نویس پیشنهاد است.

سرانجام ند پرایس روز جمعه هفتم مردادماه در پاسخ به ادعاها مبنی بر پیشنهاد طرح جدیدی از سوی اروپا برای خروج از بن بست در مذاکرات لغو تحریم ها، از نتایج بررسی پیش نویس پیشنهادی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خبر داد و گفت: این پیشنهاد اساسا همان توافقی است که از مارس انجام شد، روی میز است و ما آماده پذیرش آن هستیم. او به صراحت گفت که ما می دانیم که این متن جدید که آقای بورل به آن اشاره کرد در قلب پیش نویسی است که از ماه مارس روی میز بوده است.

  پارلمان گامی بزرگ در جهت افزایش اشتغال و تحریک تولید / حمایت و یک دفتر اسناد رسمی عاری از انحصار برداشته است

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین مدعی شد که جمهوری اسلامی ایران مانع از یک توافق شده است. وی در ادامه ادعاهای کذب علیه کشورمان گفت: ما به طور غیرمستقیم پیام روشن خود را برای بازگشت به برجام به طرف ایرانی رساندیم اما آنها آماده هستند. آنها پذیرفته نمی شوند.

طرح شارژ

همه این صحبت ها بدون نیاز به تحلیلی منحصر به فرد، حکایت از پرده جدیدی از نمایش ضد ایرانی غرب دارد که می کوشد توپ را در زمین ایران انداخته و عدم تصمیم گیری تهران را دلیل وضعیت فعلی معرفی کند. از مذاکرات

این در حالی است که آنچه غربی ها از ماه مارس به عنوان پیش نویس ارائه کرده اند، خواسته های ایران برای لغو موثر تحریم ها و کسب تضمین برای جلوگیری از تکرار نکول آمریکا را برآورده نکرده است. بنابراین همانطور که بورل در یادداشت خود اعلام کرده است، تحریم ها علیه ایران باید برداشته شود، او باید این موضوع را به طور موثر در پیش نویس خود نیز مطرح کند.

از سوی دیگر اروپایی‌ها در مواجهه با مشکلات کمبود انرژی، افزایش قیمت نفت و بحران در کشورهای خود، تلاش برای دستیابی به توافق را دنبال می‌کنند و این در حالی است که فشار حداکثری را علیه ایران بدون هیچ قیمتی آغاز می‌کنند. برجام را بپذیریم تا بمانیم و فشار بر تهران را کاهش دهیم و ایران بهای تنفس برجام را یکجانبه پرداخت کرد.

ایالات متحده همچنین قادر به تصمیم گیری در پرتو یک دولت ضعیف نیست، زیرا بورل در یادداشت اخیر خود به عنوان یکی از موانع توافق، نزدیکی به انتخابات کنگره آمریکا معرفی کرده است.

  ترکیب ردیف های بودجه حاشیه ساز / خطای راهبردی در بودجه کشاورزی 1401

از سوراخ برجام تا چاه توافق بدتر

از سوی دیگر، ایران اکنون در شرایطی قرار دارد که فناوری هسته ای کشورمان نسبت به گذشته بسیار قوی تر شده و تیغه تحریم ها نیز در کندترین حالت ممکن قرار دارد. اجرای سیاست همسایگی طی یک سال گذشته باعث شده تا کشورهای مختلف برای روابط با ایران صف بکشند.

فعال سازی کریدورهای ترانزیتی، افزایش صادرات ایران، افزایش درآمدهای ارزی، افزایش فروش نفت، آغاز روند اجرای توافق جامع ایران و چین، تفاهم نامه سرمایه گذاری 40 میلیارد دلاری روسیه در ایران، عضویت در سازمان همکاری شانگهای، توافق کشورهای مختلف عضویت ایران در گروه اقتصادی بریکس و ده ها موفقیت دیگر باعث شده است که جمهوری اسلامی ایران در شرایط اضطراری قرار نگیرد و تنها توافقی را بپذیرد که به منافع جمعی ایرانیان منجر شود.

بنابراین، دولت سیزدهم با توجه به تجربه شکست توافق برجام و سوء نیت طرف آمریکایی، هرگز نمی پذیرد که از سوراخ برجام به چاه یک توافق کوتاه مدت و ضعیف در سایه بیفتد. یک توافق ضعیف و ضعیف به همین دلایل می توان پیش بینی کرد که بازی جدید غرب علیه ایران و همچنین سناریوهای ضد ایرانی دیگر مانند بازی ضرب الاجل، بازی سرزنش و اجماع سازی پیشاپیش با شکست مواجه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید