پروژه “شقایق نوروزی” توسط صفحه ایرانی “MeToo” سیاسی و خطرناک اداره می شود.

14810 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، ماجرای نشر اکاذیب در صفحه منتسب به جنبش ایرانی من تو، با انتقادات گسترده فعالان مجازی مواجه شده است و مانند افشاگری های شبه «امین فردین» در کشتار قهرمانان با چالش های جدی حقوقی و قضایی مواجه است. .

احمدرضا دانش مدیر سابق پردیس رازی و سینما فرهنگ بارها در پلتفرم های مختلف مانند کلاب هاوس و اینستاگرام درباره اهداف سیستماتیک صفحه ایرانی MeToo اظهار نظر کرده و فعالیت های این صفحه برجسته شده است. دانش در گفت وگو با مشرق، درباره این صفحه گفت: زمانی که فرد یا افرادی تجربه آزار جنسی خود را افشا می کنند، باید هویت آنها مشخص شود. این صفحه در خارج از کشور مدیریت می شود و هویت شخصی که این افشاگری ها را در این صفحه منتشر کرده است مشخص نیست، اگر دروغ گفته است چگونه می توان متوجه شد؟ من هم می توانم به خارج از کشور بروم و درباره شکیغ نوروزی که این صفحه را اداره می کند افشاگری کنم. اما زمانی که آیات هر فرد تأیید نمی شود، نمی توان به آنها اعتماد کرد.

این کارشناس سینما با اشاره به جدا شدن این صفحه از جنبش 800 زن گفت: زنانی که در ایران هستند هویت آنها کاملا مشخص است، اگر شکایت کنند قطعا با آنها برخورد می شود، نمونه بارز آن پرونده کیوان امامواری که به تجدیدنظرخواهی رسیدگی و حکم صادر می شود. اما این واقعیت که آنها نام هر کسی را تحت عنوان افشاگری می‌برند و هیچ مدرکی ارائه نمی‌دهند، نشان می‌دهد که شقایق نوروزی برای کسب شهرت در قالب یک پروژه خاص، انتقام روانی گرفته است. در مرحله اول اجرای این پروژه، فیلمسازان ایرانی برای بیشتر دیده شدن مورد هجمه قرار گرفتند و البته این پروژه بسیار خوبی با هدف کوچ دادن هنرمندان از ایران است. با توجه به ذهنیتی که برای فساد در سینمای ایران ایجاد شده، این عرصه به زودی به فضای سیاسی ایران هم کشیده می شود، چرا که در این پروژه تلاش می شود نشان دهند سینما، تئاتر و تلویزیون ایران بخشی از نظام سیاسی است.

  هیچ جایگزینی برای گاز روسیه وجود ندارد - بررسی سرمقاله رسانه ها

اگر متوجه شده باشید، آنها طنزهای مضحکی درباره برخی از شخصیت های سیاسی اطراف خود منتشر کردند و به نظر من هدف این است که به زنان بی دفاع کمک کنند تا با تظاهر به مظلومیت به تجارت خود ادامه دهند تا مردم آنها را باور کنند و مخاطب داشته باشند. راستی اگر راست می گویند که مورد سوء استفاده قرار گرفته اند چرا شکایت نمی کنند، راه دادگاه برایشان کاملا هموار است و می توانند از هرکسی که چنین کارهایی انجام داده شکایت کنند.

دانش در ادامه با نگاهی به نمونه داستان های منتشر شده گفت: داستان هایی که منتشر می کنند خنده دار است. به عنوان مثال در برخی از این داستان ها فرد مزاحم وارد محیط مورد آزار و اذیت شده و با فشردن یک دکمه آنتن موبایل مزاحم قطع می شود، آیا وارد نهاد امنیتی شده اند و چگونه می توان با فشار دادن دکمه آنتن موبایل را قطع کرد؟ اکثر سینماگران برای خودشان دفتر دارند. بسیاری از افراد مختلف در دفاتر خود رفت و آمد می کنند. دفاتر آنها تمیز است و افراد زیادی می توانند رفت و آمد کنند. فردی که از این دفاتر بازدید می کند و جزئیات دفتر را ثبت می کند، می تواند برای مردم افسانه بسازد. در بیشتر داستان ها مشخصات کامل دفتر ذکر می شود تا افرادی که وارد آن دفتر شده اند داستان منتشر شده را باور کنند. شقایق نوروزی یک سری داستان تایید نشده منتشر کرد و این موضوع بسیار خطرناک است. او قطعاً اهداف سیاسی خاصی را از این پروژه دنبال می کند و می تواند چنین روایت هایی را درباره هر فرد یا نهادی منتشر کند.

  آیا ظروف گرانیتی برای پخت و پز مناسب هستند؟

این روزنامه نگار و کارشناس سینما خاطرنشان کرد: این صفحه می تواند بر اساس ظاهر و محیط هر وزارتخانه مطلبی از مسئولان این وزارتخانه منتشر کند و به همین ترتیب تعداد راوی ها و داستان های تایید نشده افزایش می یابد. مثلاً در یکی از داستان ها، قربانی خیالی می نویسد: «من می روم، فردا برمی گردم» و سوء استفاده کننده خیالی هم می گوید: «اشکال ندارد فردا برو و برگرد». آیا متجاوز واقعاً اینگونه عمل می کند و می تواند از چنگال خود بگریزد؟

سردبیر سابق سایت سینماپرس با اشاره به اینکه تخریب از بیرون صورت می گیرد، با اشاره به ناهماهنگی روایات و با اشاره به مصاحبه فائقه آتشین گفت: وی در مصاحبه ای از ازدواج های زیاد خود یاد می کند و از شوهران سابق خود تعریف می کند. به روش های مختلف مسعود کیمیایی هم اکنون در کشور است اما گوگوش او را نابود می کند. وقتی این کدها را کنار هم می گذاریم متوجه می شویم که بخشی از این پروژه با هدف سینما و فرهنگ ایران در ایران است و در مرحله بعد به حوزه های دیگر می رود تا نماینده مردم این کشور و سپس سوژه های خودش باشد. آنها را به نظام سیاسی پیوند دهید و بگویید این شخصیت های مزاحم و متجاوز از نظام سیاسی هستند وگرنه هیچ کدام از این داستان های منتشر شدنی قابل اثبات نیست. نثر اکثر این داستان ها شبیه به هم است و یک نفر همه آنها را می نویسد و ممکن است یک نفر در کشور باشد و بیشتر این داستان ها شبیه به هم هستند. اگر انسان حواسش جمع باشد و مطالعه کند می تواند گوش کند و بفهمد که این روایت منطقی نیست و عقلاً قابل قبول نیست.

  تمایل به کاهش قیمت خودرو با آزادسازی واردات

دانش درباره اتفاقاتی که اخیراً با پرویز پرستویی در آمریکا رخ داد، گفت: حتی اتفاقاتی که برای او افتاده نیز بخشی از این معما است. در واقع پروژه مهم این است که هر سینماگر ساکن ایران باید مورد حمله قرار گیرد و این پروژه تابع همه رویکردها و جناح بندی های سیاسی خواهد بود و اصلا اهمیتی نخواهد داشت. تمامی رسانه های سیاسی فارسی زبان نیز از این طرح حمایت می کنند زیرا با اعمال فشار بر این افراد زمینه مهاجرت آنها را فراهم می کند. رسانه های بومی و جریان اصلی نباید به اضافه این پازل تبدیل شوند و برخوردهای تند و تیز ما با هنرمندان در واقع از ما انتظار می رود و در این شرایط نباید در میدان دشمن بازی کنیم.

منبع: مشرق

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید