پروژه های عمرانی باید برای بخش خصوصی جذاب و سودآور شوند

16116 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی در یکصد و چهاردهمین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی گفت: انتظار داریم اعضای کابینه اقتصادی که در شورای گفت و گوی دولت و خصوصی هستند حضور فعال تری داشته باشند. این هیئت نسبت به سوالات و ابهامات فعالان اقتصادی حساس و پاسخگو باشید.

وی با گلایه فعالان بخش خصوصی از عدم حضور برخی از اعضای کابینه در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی تاکید کرد: قرار است بالاترین مقام دستگاه دولتی در جلسه دیگری به صورت رسمی و مستقیم حضور یابند. بخش خصوصی و سخنان فعالان

البته ممکن است پاسخ رئیس دستگاه یعنی وزیر ردیف یا رئیس سازمان برنامه بودجه برای مخاطبان آن دستگاه 100 درصد قانع کننده نباشد، زیرا ما در این جلسه برای قانع کردن نیستیم.

وی ادامه داد: نمی توان گفت صددرصد به یک هدف به طور مطلق و همه جانبه می رسیم و این اتفاق در هیچ جای دیگری رخ نداده است، اما به اندازه فضای تفاهم، تعامل و احترام و گوش دادن به دغدغه های فعالان بخش خصوصی. ایجاد پیمانکاران و سایرین ارزشی در مدیریت اقتصادی کشور محسوب می شود وزیر اقتصاد در پاسخ به پیشنهادات مطرح شده در خصوص مشکلات دولت و بخش خصوصی گفت: توجه همگان را به یک موضوع بیشتر جلب می کنم. موضوع اساسی که شاید اساساً باید این تعارضات را حل کنیم. بیایید به تعریف نهاد سوم و مقررات عادلانه و عادلانه در قالب برنامه هفتم یا ظرف قانونی دیگر فکر کنیم.

خندوری همچنین در خصوص گلایه برخی فعالان بخش خصوصی از پرداخت بودجه عمرانی اظهار کرد: قطعا ساماندهی بودجه و برنامه عمرانی را تورم زا نمی دانند. سودمندترین بخش پرداخت‌های دولت است که مستقیماً باعث رشد اشتغال می‌شود، اما قطعاً دولت با استفاده از منابع درآمدی مانند فروش نفت، مالیات، عوارض و وام‌ها، قصد دارد برای هدف ضدتورمی خود کمتر وام بگیرد.

  Toyota Corporation 200 Chain - نقد سرمقاله

وزیر اقتصاد همچنین افزود: حجم فروش نفت اندکی افزایش یافته است و بیشتر درآمدهای جدید دولت از محل مالیات است و از سوی دیگر هزینه های جاری کشور در حوزه حقوق، یارانه و مستمری بگیران است. با توجه به نیاز دولت به حمایت از مردم به دلیل فشار ناشی از تورم، قطعا بودجه کمتری برای دولت باقی خواهد ماند.

وزیر اقتصاد گفت: اکنون از سال گذشته در این مقطع زمانی کمتر در بخش ساخت و ساز پرداخت شده است زیرا به این راحتی نباید سراغ دستمزد و وام بانک مرکزی رفت.

وی همچنین گفت: درخواستی که می‌توانیم داشته باشیم این است که سازوکارهای مشارکت‌های دولتی و خصوصی را تسریع کنیم و به‌عنوان مثال به‌جای میانگین 15 تا 17 سال اجرای پروژه، همه کارها را به بخش خصوصی بسپاریم. دولت نباید کار را رها کند.از دست دادن پول برای بخش خصوصی خیلی سخت نیست. خاندوزی همچنین افزود: می خواهیم فعالیت و سرمایه گذاری و ساخت و ساز برای بخش خصوصی جذاب باشد تا بخش خصوصی به دلیل سودآوری وارد شود.

وی تاکید کرد: باید رویکرد دولت تغییر کند تا بخش ساختمانی برای بخش خصوصی جذاب شود. وزیر اقتصاد درباره پیشنهاد اصلاح قانون مشاغل سخت و زیان آور از سوی اتاق بازرگانی ایران گفت: مدیران اقتصادی تمایل دارند در تصمیم گیری های خود اشتباهاتی از نوع اول یا دوم داشته باشند. ممکن است با تغییر این قانون عده ای که مستحق حمایت ویژه هستند بیرون بیایند و عده ای هم که نباید مشمول حمایت هایی شوند که اغلب مشمول رویه های معیوب و معیوب هستند.

  خسارات عظیم کارخانه های جدید تسلا

وی خاطرنشان کرد: در خصوص موضوع اصلی مطرح شده در این جلسه، اتفاق نظر وجود دارد که قاعده فعلی بهینه نیست و باید اصلاح و بهینه شود.

سپس وزیر اقتصاد گفت: این موضوع باید یا با نگاه به آینده صندوق های بازنشستگی کل کشور که آینده کشور است و یا با نگاه به کارفرمایان و فعالان بخش خصوصی و یا با نگاهی به آینده اصلاح شود. بخشی که اخلاقی و انسانی عمل می کند. نگوییم چرا باید برای منفعت شما هزینه کنیم. همه در جایی می نشینیم که اگر کارگر شما بداند که فاقد حداقل کرامت انسانی است، برای شما کار دل و جان و مولد نمی کند. در این موضوع باید با دیدن همه این ملاحظات حرکت کنیم.

هندوزی همچنین تصریح کرد: موافقم متن پیشنهادی را به شورای دولت ارسال کنم تا در کمیسیون تخصصی که شامل همه نهادهای مرتبط یعنی تامین اجتماعی و وزارت بهداشت است، بررسی و بازنگری شود. یعنی به جای رفع مشکل باید آن را حل و اصلاح کنیم.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید