پس از برجام، تحریم ها لغو نشدند

7336 خبر اولیه

بر اساس گزارش تحریریه؛ حجت الاسلام سید محمود نبویان نماینده مردم تهران در شورای اسلامی با اشاره به اظهارات روز گذشته رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر ابراز نگرانی از پیشرفت برنامه هسته ای ایران پس از خروج از این آژانس، گفت: برجام گفت: موضوعی که بارها و بارها ثابت شده این است که متأسفانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ابزاری در دست کشورهای آمریکایی است و این را بار دیگر در قطعنامه اخیر شورای حاکم مشاهده کردیم. این آژانس

وی افزود: زمانی که آمریکا و متحدانش در جنگ جهانی دوم پیروز شدند، سازمان ملل را ایجاد کردند تا بتوانند از این طریق به اهداف استکباری خود برسند. درست است که همه کشورها عضو سازمان ملل هستند اما بنیانگذاران این سازمان شورای امنیت را در سازمان ملل ایجاد کردند و در این شورا حق وتو را برای خود در نظر گرفتند.

نایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس تصریح کرد: همین کشورهای استکباری پس از دستیابی به انرژی هسته ای آژانس بین المللی انرژی اتمی را ایجاد کردند تا بتوانند در این زمینه دیگر کشورها را تحت کنترل خود درآورند.

نبویان خاطرنشان کرد: بر اساس ماده 4 معاهده ان پی تی، هر کشوری حق تحقیق و توسعه، تولید و استفاده از انرژی هسته ای در حوزه هسته ای را دارد و تنها شرط آن صلح آمیز بودن این فعالیت های هسته ای و صلاحیت تشخیص این است که آیا فعالیت های هسته ای صلح آمیز هستند آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

وی افزود: آمریکا رآکتور تهران را به شاه داد که سوخت آن اورانیوم 93 درصد است. بنابراین، غنی سازی اورانیوم تا 93 درصد می تواند برای اهداف صلح آمیز استفاده شود، اما پس از انقلاب اسلامی، آمریکا به ملت ایران فشار آورد تا ایران را از این حق محروم کند.

* پذیرش استثنای هسته ای ایران در برجام

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

نایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس تصریح کرد: متأسفانه در بند «ک» برجام، آقایان ظریف و روحانی پذیرفتند که ملت ایران در بحث دستیابی به انرژی صلح آمیز مستثنی است و بر همین اساس. ملت ایران از دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته ای محروم است.

نبویان خاطرنشان کرد: اگر طبق گزارش آژانس تخلفی صورت گرفته باشد، آن تخلف به شورای حکام و پس از تایید شورای امنیت می رود و به این ترتیب آمریکا تحریم های مورد نظر خود را علیه کشور در سال جاری اجرا خواهد کرد. سوالی که الان ایران است.

وی افزود: در فاصله سال های 85 تا 89 هفت قطعنامه علیه ایران در شورای امنیت تصویب شد و در همه این قطعنامه ها آمده بود که این قطعنامه بر اساس گزارش آژانس صادر شده است و این بدان معناست که آژانس ابزاری در دستان است. ایالات متحده، نه در هر کشور

نایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس تصریح کرد: به ما گفتند پروتکل الحاقی را اجرا کنید و ما هم اجرا کردیم، اما از طرف دیگر تحریم ها علیه ایران هم باید لغو می شد. امروز سوال این است؛ پروتکل الحاقی را تا کی باید اعمال کنیم و تحریم ها چه زمانی برداشته می شود؟

نبویان با بیان اینکه آژانس و شورای حاکم ابزاری در دست آمریکا هستند، خاطرنشان کرد: پنج کشور در شورای امنیت هستند که حق وتو دارند و آن پنج کشور در شورای حاکم به خود حق داشتن بمب اتمی را داده اند. اما کشورهای دیگر نباید این بمب را داشته باشند.

وی با اشاره به گزارش ادعایی رژیم صهیونیستی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران و ارائه آژانس، گفت: بر اساس این گزارش، آژانس درخواست بازدید از مراکز مربوطه را داشت و ما درخواست کردیم که آژانس اسناد خود را درباره فعالیت‌های غیرصلح‌آمیز هسته‌ای در اختیار این مراکز قرار دهد. .

نایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس تصریح کرد: دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی دو سه روز قبل از ارائه گزارش خود از فعالیت های هسته ای ایران به سرزمین های اشغالی سفر کرد و این نشان می دهد که گزارش آژانس کاملا سیاسی است. گزارشی برای تحت فشار قرار دادن ایران

  بازار مرغ و تخم مرغ در فردیس در حال بررسی است

* دسترسی آژانس به دو سایت هسته ای در دولت روحانی

نبویان خاطرنشان کرد: در اواخر دولت آقای روحانی، آقای عراقچی در شورای عالی امنیت ملی اصرار داشتند که از مراکز هسته ای خود به آژانس دسترسی داشته باشیم و گفتند اگر به یکی دو سایت آژانس دسترسی بدهیم فشار وارد می شود. حذف شود و پرونده ایران را ببندند.

وی افزود: این درخواست آژانس بود که طبق گزارش رژیم صهیونیستی به آژانس دسترسی پیدا کند و دولت آقای روحانی نیز این دسترسی را صادر کرد. وقتی دولت آقای روحانی به اولی دسترسی داد، گفتند ما دسترسی دوم را می خواهیم، ​​وقتی دسترسی دوم را هم دادند. آنها همچنین درخواست دسترسی به دو مکان دیگر را داشتند.

نایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس تصریح کرد: آقای عراقچی باید پاسخ دهد که چرا پای دشمنان ایران را به کشور باز می کند و همچنین گلایه و سوالی از دبیر شورای عالی امنیت ملی دارم. شمخانی و اینکه منابع اسناد و ادعاهای رژیم صهیونیستی مبنی بر اینکه مراکز هسته ای ایران کجا هستند و این اسناد ادعایی را از کجا می آورند؟ خوب است که برای این موضوع به مردم ایران پاسخ دهند.

نبویان با بیان اینکه مبانی دولت قبل در خصوص فعالیت های هسته ای کشورمان زبان آژانس را دراز کرد، گفت: دولت قبل می گفت آمریکا در شورای حکام قول داده که اگر به آنها اجازه دسترسی به دو سایت را بدهیم دیگر نخواهند داشت. ادعاها.

وی افزود: یکی از جاهایی که آژانس به آن دسترسی پیدا کرد جباربن حیان بود و آژانس در آن زمان اعلام کرد که ما آن را دیده ایم و کار تمام شده است، اما در گزارش اخیری که آژانس ارائه کرده، آمده است که مرکز جباربن حیان علامت سوال برای ما.”

  راهبرد تهران-کاراکاس «رودرروی» با دشمن است/ خط پرواز مستقیم بین ایران و ونزوئلا راه اندازی می شود/ مقاومت دشمن مجبور به عقب نشینی می شود.

نماینده تهران گفت: آژانس و غربی ها به هیچ وجه قابل اعتماد نیستند و نباید به آنها دسترسی پیدا کرد. افراط و تفریط آنها پایانی ندارد.

نبویان خاطرنشان کرد: سرنوشت پرونده ما در شورای حکام در نهایت این خواهد بود که پرونده به شورای امنیت برود و شورای امنیت علیه ما قطعنامه صادر کند و تحریم های قبلی برگردد.

وی افزود: نکته اینجاست که اولا در این چند سال فقط یک تحریم برداشته شد که می خواست برگرداند، بعد از اجرای برجام تحریم ها نه تنها کاهش نیافته بلکه افزایش هم پیدا کرد و هیچ تحریمی هم برداشته نشد که ایشان برداشته شدند. می خواست برگردد علاوه بر این، تحریمی باقی نمانده که بخواهند علیه ایران اعمال کنند. بنابراین ایجاد اخبار و فضاسازی پیرامون شورای حکام و شورای امنیت بیهوده است.

* انجام وظایف نمایندگی غیرپروتکلی در دولت روحانی

یکی از اعضای کمیسیون اصل 90 مجلس تصریح کرد: در چند سال اخیر در دولت آقای روحانی نه تنها پروتکل الحاقی، بلکه تعهدات غیرپروتکلی را نیز انجام داده ایم. تعهدات فراپروتکلی فقط در مورد صدام محقق شد و آقایان ظریف و روحانی رفتند و قول دادند موارد و مشکلاتی که در مورد صدام محقق شد در مورد ملت ایران هم محقق شود.

نبویان خاطرنشان کرد: توجه دولت و سازمان انرژی اتمی را جلب می کنم که تنها قانون اقدامات راهبردی مجلس برای رفع تحریم ها را اجرا کنند. در قانون مجلس نیز آمده است که در اجرای تعهدات در طول مسیر نباید یک طرفه باشد و طرف مقابل باید به تعهدات خود در برجام عمل کند و ما باید تعهدات آنها را بررسی کنیم.

منبع: فارس

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید