پشت زدن تیم ماشین دولتی به دستور رئیس جمهور

14669 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، اسفندماه سال گذشته رئیس جمهور در سفری سرزده از خودروسازان، مصوبه 8 ماده ای خودروسازی کشور را با انتقادات جدی صادر کرد.

در ماده چهارم این مصوبه آمده است: به منظور افزایش رقابت پذیری و رفع شبهه انحصار، تعدیل قیمت خودرو و جبران کمبود تولید در حد نیاز بازار، موانع قانونی و اجرایی واردات خودروهای سال 1401 باید حداکثر تا 3 ماه آینده حذف شوند و با افزایش صادرات خودرو و قطعات، نسبت صادرات به واردات در صنعت خودرو افزایش یابد.

اما پس از گذشت ۷ ماه از صدور حکم ریاست جمهوری، تقریبا هیچ اتفاقی در زمینه واردات خودرو به کشور رخ نداده است.

تنها کاری که وزارت اطلاعات در این راستا انجام داده، تهیه آئین نامه ای است که پس از انتشار با انتقادات تند نمایندگان مجلس و فعالان بازار خودرو مواجه شد.

به عنوان نمونه سید کریم حسینی، نایب رئیس کمیسیون اجتماعی شورای اسلامی، چندی پیش گفته بود: پس از صدور مجوز مجلس برای واردات خودرو، دولت در این زمینه ابلاغیه ای برای ادامه واردات خودرو با شرایط ویژه صادر کرد. شرایطی که دولت برای نوع خودرو و نحوه واردات آن در نظر گرفته است مورد قبول نمایندگان نیست و شرایط در نظر گرفته شده منجر به انحصار می شود. واردات محدود خودرو مشکلات خودروی کشور را حل نخواهد کرد و تاثیر آن بسیار ضعیف خواهد بود.

جالب اینجاست که همان آیین نامه نیمه موازی و ناقص هنوز اجرا نشده است. در آخرین توجیه دولت مبنی بر عدم اجرای مقررات خود، سوال بی ارزی مطرح شده است که معاونت اقتصادی تحریریه بارها به آن پاسخ داده است و متاسفانه حاکمان همچنان بر این توجیه نادرست پافشاری می کنند.

  تمایل ایران و روسیه به تولید خودرو بر روی پلت فرم های مشترک

این نمونه خوبی است که تیم خودروسازی دولت دستور رئیس جمهور در مورد واردات خودرو را نادیده گرفته و قصد اجرای دستورات رئیس جمهور را ندارد.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید