پشت صحنه چادر شب آمریکایی در آژانس

گروگان گیری مفتضحانه آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از سفر مدیرکل به اراضی اشغالی در راستای نیاز آمریکا به فشار بر ایران و احیای برجام به نصف و به دستور آمریکا و رژیم صهیونیستی و تروئیکای اروپایی است.

رافائل گروسی اخیراً به فلسطین اشغالی سفر کرد و با مقامات اسرائیلی برای ایجاد فضایی علیه ایران به توافق رسید که علیرغم اهدای کلاهک‌های هسته‌ای غرب، NPT را امضا نکرده است. او عضو آژانس نیست و آژانس را مجاز به بازرسی از تاسیسات آن نکرده است.

حتی شرم آورتر، گروسی درباره سفر خود به تل آویو گفت: “من به آنجا رفتم تا این پیام را بفرستم که او به آژانس اجازه داد کارش را انجام دهد و اگر به ما اجازه بازرسی از ایران داده شود، بازرسی ها خوب است.” با این حال، گروسی به زرادخانه هسته ای اشغال شده توسط صهیونیست ها اشاره ای نمی کند.

نکته مهم اینجاست که آمریکا از تجاوز گروس و رژیم صهیونیستی و قطعنامه پیشنهادی همراه با ترویکای اروپایی (انگلیس، آلمان و فرانسه) به عنوان ابزار فشار برای جبران بن بست امنیت سازمان ملل استفاده می کند. مذاکرات شورا مذاکرات در وین برای احیای توافق متوقف شده برجام پس از چندین دور گفتگو به بن بست خورد زیرا دولت بایدن، علیرغم انتقاد از سیاست شکست حداکثری ترامپ در فشار حداکثری، از تغییر مسیر و لغو عملا تحریم ها و ارائه تضمین معتبر به ایران خودداری کرد. قبول نکرد. این امتناع نشان از عدم صداقت آمریکا داشت، در حالی که شرط احیای برجام و عضویت مجدد آمریکا در این توافق، حداقل امنیت و تضمین شده منافع ایران پس از چهار سال کارشکنی است.

  آیا مافیای ماشین یک طرفدار معروف را قطع کرد؟ + فیلم

فضای آمریکا در حالی توسط رژیم صهیونیستی و مدیرکل برکنار شده آژانس بین المللی انرژی اتمی ایجاد می شود که آمریکا و برخی کشورهای اروپایی در شرایط سخت اقتصادی ناشی از تبعات اقتصادی جنگ اوکراین و تحریم های روسیه به سر می برند. بر اساس نظرسنجی اخیر ABC News و موسسه Ipsus در روز یکشنبه، 71 درصد از آمریکایی ها از تلاش های بایدن برای مهار تورم ناراضی هستند و 72 درصد نیز دیدگاه مشابهی نسبت به اقدامات وی در مورد قیمت بنزین دارند. دموکرات ها نگران این نارضایتی گسترده هستند، زیرا انتخابات کنگره چهار یا پنج ماه دیگر برگزار می شود. قیمت نفت در هفته های اخیر بین 120 تا 125 دلار در نوسان بوده که منجر به انفجار قیمت بنزین و گران شدن برخی مواد غذایی شده است.

فیگارو در تحلیل مشابهی که دیروز توسط بلومبرگ نیوز منتشر شد، نوشت: بایدن برای کاهش وابستگی اروپا به نفت روسیه و همچنین کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی، باید تحریم های نفتی علیه ایران و ونزوئلا را کاهش دهد. بایدن در پاییز آینده با انتخابات میان دوره ای کنگره روبرو خواهد شد و واضح است که کاهش قیمت بنزین بیشتر به نفع بایدن در آستانه تحریم نفتکش های ایرانی است که تلاش می کنند تحریم های نفتی آمریکا را دور بزنند. ایران می تواند با تزریق روزانه 500 هزار تا یک میلیون بشکه نفت مازاد به بازارهای جهانی راه را برای کاهش قیمت نفت هموار کند. ونزوئلا و ایران می توانند با عرضه نفت قیمت ها را کاهش دهند.

بلومبرگ گزارش داد: «ویتول، یک شرکت بزرگ و مستقل بازرگانی نفت خام، گفت واشنگتن ممکن است تمایلی به افزایش عرضه نفت از ایران برای عرضه نفت خام بیشتر به بازارهای جهانی و کاهش قیمت سوخت آمریکا نداشته باشد». با وجود ادامه تحریم ها، نفت بیشتری صادر کنید.

  ارز همسایه ایران

در این شرایط سخت اقتصادی، مقامات غربی معتقدند یکی از راه‌های اجتناب از بحران اقتصادی، دسترسی به بازار نفت ایران است، اما می‌خواهند همان نیاز را به قیمت بالا به ایران بفروشند. دسترسی خودکار برای بازگرداندن تحریم ها بدون نیاز به رای روسیه یا چین.

این در حالی است که محافل غربی در مواجهه با فشار سیاسی از طریق آژانس بین المللی انرژی اتمی، بار دیگر زمزمه توافق موقت با ایران را مطرح می کنند و امیدوارند ایران در حالی که تحت فشار سیاسی است، توافق موقت را بپذیرد. برخی محافل غربی با کمک برخی مستشاران غربگرای ایرانی می گویند «توافق موقت راه جلوگیری از مرگ برجام است». زنجیره آرماند اخیرا در راستای خط مقدمه نوشت:. تایید این موضوع را می توان در اظهار نظر مقامات آمریکایی مشاهده کرد.

تروئیکای اروپایی در حالی که ظاهراً از احیای شورای امنیت سازمان ملل و پایبندی به توافق صحبت می کند، حرکت چندانی برای حل مشکلات و اختلافات انجام نمی دهد. در صورت تداوم شرایط نمی توان به احیای برجام امیدوار بود اما برخی کارشناسان و صاحب نظران معتقدند با کمی تعامل و تسهیل شرایط می توان به توافق خوشبین بود. به نظر می رسد اگر هر دو کشور به جایگاه متوسطی برسند، می توان شاهد احیای برجام قبل از انتخابات آمریکا بود. اگر چه بهترین سناریو احیای اجرای کامل برجام است، اما در صورت نبود این سناریو، توافق موقت بهتر از انحلال برجام و بازگشت به شرایط قبل از برجام است.» این تحلیل تا زمانی است که همین روزنامه اخیرا در سخنان سیدجلال ساداتیان سفیر سابق ایران در انگلیس: توافق موقت راهی برای دستیابی آمریکا به ماشه است.

  عدم حضور رئیس کل بانک مرکزی

ایران می گوید آمریکا از برجام خارج شده و به تعهدات خود عمل نکرده است. به همین دلیل است که باید همه تحریم ها علیه ایران را لغو کند. مهمتر از همه، ایران خواهان تضمین های لازم برای عدم خروج ایالات متحده از برجام است. ایران همچنین به دنبال جلوگیری از استفاده آمریکا و کشورهای اروپایی از مکانیسم ماشه است.

ایران معتقد است که توافق موقت می تواند به معنای بازگشت آمریکا به برجام باشد و در چنین شرایطی می تواند فشار جدیدی را بر ماشه وارد کند. وی افزود: در شرایط کنونی چون آمریکا عضو برجام نیست، نمی توانند از مکانیسم ماشه استفاده کنند، اما اگر بر اساس توافق موقت به برجام بازگردند، آن کشور می تواند از آن مکانیسم استفاده کند.

بر اساس آنچه گفته شد، ایالات متحده هرگز حاضر نیست برجام و امتیازاتی را که در گذشته به دست آورده، از دست بدهد. در عین حال، او باید با بازگرداندن موقت نفت ایران به بازار برای غلبه بر بحران اقتصادی و سیاسی کنونی، قیمت بالای نفت را تصحیح کند، اما در عین حال تلاش کند محاسبات ایران را مختل کند، امری بد و نامعتبر. توافق نامه ای مانند ترویج یک توافق نهایی یا توافق موقت. از سوی دیگر مسئولان کشورمان باید کاهش جدی همکاری با آژانس را در صورت قطعنامه سیاسی ضد ایرانی اعلام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید