پلیس فتا: صفحات وب خود را باز نگذارید

برخی از مجرمان از تصاویر شخصی مصرف کنندگان به ویژه زنان برای برنامه ریزی برنامه های مجرمانه خود و اخاذی از مردم استفاده می کنند.

به گزارش رجانیوس به نقل از میزان، برخی از شهروندان به دلیل انتشار عکس های شخصی و باج گیری برخی از آنها با این ترفند به پلیس شکایت کرده اند.

شاکیان که اکثرا خانم هستند مدعی هستند که ابتدا مردم با فریب دادن و قول ازدواج و جلب اعتماد آنها به سراغ آنها رفته و پس از مدتی عکس های شخصی افراد را دریافت کرده و به مرور زمان نقشه های جنایتکارانه خود را انجام داده اند. انجام می دهند. اگر نقشه های خود را عملی نکنند، عکس افراد را در فضای مجازی منتشر می کنند.

برخی از شاکیان نیز مدعی شدند که عکس های خود را در صفحات شخصی خود به اشتراک گذاشته اند اما بعداً متوجه شدند افرادی با ورود به صفحات مجازی خود عکس های شخصی خود را در شبکه های مختلف منتشر کرده اند.

برای بررسی علل وقوع این گونه جرائم به سراغ رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری فتا رفتیم و موضوع را از وی جویا شدیم.

سرهنگ علی محمد رجبی در گفت و گو با میزان، گفت: مجرمان سایبری در فضای مجازی به دنبال فرصتی برای ارتکاب جرایم خود هستند.

وی با بیان اینکه گاهی مصرف کنندگان این امکان را برای مجرمان ایجاد می کنند، گفت: گاهی اوقات یکی از جرائمی که در فضای مجازی اتفاق می افتد نسبتاً زیاد است.

  سیاست خودرویی چقدر اشتباه آبروی ایران را در دنیا برده است

سوء استفاده از اطلاعات شخصی و خانوادگی

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا گفت: مجرمان از این اطلاعات برای ایجاد مزاحمت، باج گیری، تهدید، تهمت و … استفاده می کنند. و مشکلات زیادی برای مردم ایجاد کند.»

وی افزود: برای جلوگیری از این گونه جرائم، کاربران باید در درج اطلاعات شخصی، عکس ها و فیلم های خود در فضای مجازی نهایت دقت را داشته باشند و قبل از انتشار در این فضا به عواقب آن فکر کنند.

به گفته سرهنگ رجبی، بهتر است کاربران صفحات اینترنتی خود را بسته نگه دارند تا افراد ناشناس به محتوای صفحات خود دسترسی نداشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید