پول نفت را 3 ماه دریافت می کنیم

13358 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله، سخنگوی اقتصادی دولت از تلاش دولت سیزدهم برای ایجاد ثبات در اقتصاد از شهریور 1400 تا پایان اسفند خبر داد. برخی گفته اند پس از پایان دولت قبل تورم به طور طبیعی کاهش می یابد اما مقدمات و مصوباتی لازم است که در قالب طرح ها و طرح ها به مجلس ارسال می شود.

احسان هندوزی روز سه شنبه در نشست خبری گفت: برای افزایش تولید نیاز به زیرساخت داریم، به عنوان مثال یکی از این زیرساخت ها پورتال ملی صدور مجوز بود. ما مصر بوده ایم و اصرار داریم که کسری بودجه امسال کمتر شود. نتایج تلاش های اقتصادی در طول زمان مشخص می شود.

سخنگوی اقتصادی دولت افزود: مسیر جدیدی را به سمت خصوصی سازی طی کرده ایم. چه در ورزش و چه در شرکت های دانش بنیان، بابی برای تامین سرمایه اولیه از طریق بورس باز است. در حوزه عدالت عادلانه برخی رویکردها تغییر کرده است. با ارزش ترین سهام بورس متعلق به سهام عدالت است.

هندوزی گفت: تحریم های ما در سال 99 و 1400 تفاوتی نداشت اما میزان فروش نفت و درآمدهای ریالی نسبت به سال 99 بیشتر بود. رقم فروش نفت در سال 1400 حدود 196 همات است که وارد خزانه شده است.

وزیر اقتصاد در خصوص وام بدون ضامن و در پاسخ به این سوال که مشکل وام بدون ضامن همچنان ادامه دارد و بانک ها بعضاً تمکین نمی کنند، پاسخ دولت چیست؟ وی گفت که چندین مدیر بانک به دلیل عدم ارائه وام بدون وثیقه برکنار شده اند.

هندوزی تاکید کرد: در برخورد با مدیران بانکی متخلف در حوزه تجهیزات خرد کوتاهی نمی کنیم. از امروز چندین مدیر بانک به دلیل این تخلف برکنار شده اند. تا پایان اردیبهشت 315 هزار نفر این تسهیلات را دریافت کرده اند. البته در بین مردم بلاتکلیفی وجود داشت که قرار است وام جدیدی بازپرداخت شود که به مرور زمان برطرف می شود. مدیران بانک ها باید بدانند که باید دستورالعمل ها را رعایت کنند.

  توجه به معیشت و غذای مردم اولویت اول دولت است

سخنگوی اقتصادی دولت در پاسخ به این سوال که بر اساس مصوبه دولت، اجاره بها به متری 126 هزار و 900 تن رسیده است، تصمیم دولت برای این وضعیت چیست، گفت: در راه اندازی کامل سامانه املاک و مسکن میراث کوتاهی داریم. مواجهه با مشکل عرضه واحدهای رایگان در بازار و کنترل تقاضای سفته بازی.

هندوزی افزود: از مجلس خواسته ایم که طرح مالیاتی به ویژه مالیات مسکن را در دستور ویژه قرار دهد. این طرح نشان می دهد که در صورت تخلف مالک از مصوبه دولت، خروج مستاجر از نظر قانونی امکان پذیر نخواهد بود.

وزیر اقتصاد در پاسخ به این سوال که رشد نقدینگی در سال گذشته 39 درصد بوده است. کاهش این روند را چگونه ارزیابی می کنید؟ او گفت. «اولین هدف از اجرای سیاست‌های دولت، سختگیری با دولت و شرکت‌های دولتی است.

هندوزی در خصوص طرح بازتوزیع یارانه اقلام اساسی افزود: طرح اقلام اساسی و یارانه هوشمند یارانه آرد دو زیرساخت متفاوت دارد. تا دو ماه آینده یارانه هوشمند آرد و طرح هوشمندسازی موجودی اولیه آماده می شود.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید