پوکی استخوان عامل مرگ 4200 نفر در سال در کشور است

به گزارش رجانیوز؛ رئیس پژوهشکده غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: سالانه شاهد مرگ 4200 نفر در کشور به دلیل پوکی استخوان و عوارض ناشی از آن هستیم.

افشین استوار روز چهارشنبه در نشست کارشناسان برنامه های عضلانی و اسکلتی دانشگاه های علوم پزشکی کشور با بیان اینکه سالانه 170 هزار شکستگی در کشور به دلیل پوکی استخوان رخ می دهد، گفت: هر دو زن و هر چهار مرد. بیش از 50 روز یک فرد به دلیل پوکی استخوان دچار شکستگی می شود که یک بیماری بسیار جدی محسوب می شود.

وی افزود: 20 تا 50 درصد این شکستگی ها با شکستگی لگن همراه است که باعث مرگ افراد می شود و 80 درصد افرادی که باسن خود می شکنند و زنده می مانند به حالت اولیه برنمی گردند و برای راه رفتن نیاز به عصا دارند. آنها به کمک دیگران نیاز دارند.

مدیرکل سابق دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت از هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت کشور ۱۶۰ زن و ۱۴۰ مرد به شکستگی لگن مبتلا هستند و گفت: شکستگی لگن یکی از علل سرطان‌های خاص زنان است. سرطان رحم، تخمدان و سینه در کشور بیشتر است.

استوارت توضیح داد: این بیماری به اندازه اهمیت آن مورد توجه قرار نگرفته است، در حالی که بار اقتصادی آن برابر با حملات قلبی و سکته است. بار این بیماری در ایران 7 هزار میلیارد تومان در سال است.

رئیس پژوهشکده غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: پوکی استخوان در دو سوم افراد پرخطر به موقع تشخیص داده نمی شود و اولین علائم این بیماری در آنها با شکستگی ظاهر می شود.

  اعلام شرایط فروش محصولات سایپا (قانون ویژه حمایت از خانواده و جوانان جمعیت)

وی بیان کرد: درمان و دارو برای این بیماری وجود دارد اما 70 درصد مردم درمان نمی شوند. در واقع 87 درصد از زنان به درمان خود ادامه نمی دهند. درمان بیماری طولانی است و برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید حداقل سه سال بگذرد.

استوار با بیان اینکه کیفیت خدمات رسانی به بیماران پوکی استخوان در کشور به دلیل ناآگاهی پزشکان و هزینه های درمان و مراقبت، چالشی جدی است، گفت: آگاهی کافی نسبت به پوکی استخوان و پیامدهای آن در جامعه وجود ندارد و تعداد دستگاه های سنجش تراکم استخوان در کشور پایین است و 50 درصد از این تعداد در تهران قرار دارد و دو سوم مراکز استان ها این دستگاه را ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید