پیامدهای اقتصادی قطع گاز در بلغارستان و لهستان

بر اساس این سرمقاله، پس از آنکه لهستان و بلغارستان اعلام کردند که هزینه صادرات گاز روسیه را به روبل پرداخت نمی کنند، مسکو عرضه گاز به دو کشور را قطع کرد و به رویکرد اوکراین پایبند ماند.

در نهایت ولادیمیر پوتین تهدید خود را برآورده کرد و گفت که کشورهای غیردوست روسیه باید هزینه گاز خود را با پول ملی بپردازند و بدون هیچ مصلحتی گاز هر دو کشور را قطع کنند.

با این حال، دو طرف مدعی هستند که این اقدام مسکو مفاد یک توافق تجاری دوجانبه را نقض می کند. شرکت گاز لهستان (PGNiG) اعلام کرد گازپروم به طور کلی عرضه به خط لوله یامال را قطع کرده و قطع گاز را نقض قرارداد خواند و این شرکت به دنبال جبران خسارت و استفاده از ابزارهای قراردادی و قانونی است.

از سوی دیگر وزیر انرژی بلغارستان تاکید کرد که کشورش هزینه تامین گاز روسیه را در ماه آوریل پرداخت کرده است، اما با این وجود صوفیه این مشکل را به موضع اتحادیه اروپا ربط داده و گفته است که قیمت گاز را به روبل پرداخت نخواهد کرد.

6d2a2e40071351f3c1dd93eda239feab خبر اولیه

با این حال، اورسولا ون درلین، رئیس کمیسیون اروپا، گفت که دیگر همسایگان اتحادیه اروپا به لهستان و بلغارستان گاز می‌رسانند.

رئیس کمیسیون اروپا در یک سخنرانی کوتاه در بروکسل گفت: ما مطمئن هستیم که تصمیم گازپروم کمترین تأثیر ممکن را بر مصرف کنندگان اروپایی خواهد داشت و روسیه بیشترین آسیب را متحمل خواهد شد.

برخلاف انتظار مقامات اروپایی

اگرچه اقدام مسکو برای قطع گاز به هر دو کشور یک اقدام سیاسی تلقی می شود، اما اثرات اقتصادی آن به سرعت مشخص شد.

  تولید کلید (ریموت) خودروهای ژاپنی و کره ای

مدت کوتاهی پس از قطع صادرات گاز روسیه به دو کشور اروپایی، یورو و پوند، دو ارز اصلی اروپا، به پایین‌ترین سطح خود در سال‌های اخیر سقوط کردند. در چنین شرایطی نرخ هر یورو در برابر دلار آمریکا دیروز به زیر 1.0588 رسید که پایین ترین نرخ از آوریل 2017 است.

پوند نیز در برابر دلار آمریکا به 1.25 کاهش یافت که بالاترین سطح در دو سال اخیر است.

لهستان و بلغارستان با نقض توافقنامه، خواستار آتش بس از سوی روسیه شده اند

یکی دیگر از اثرات اقتصادی این اقدام گازپروم افزایش قیمت جهانی گاز بوده است. به گزارش اسپوتنیک، قیمت گاز طبیعی در اروپا در ابتدای تجارت با 21 درصد افزایش به بیش از 1350 دلار در هر هزار متر مکعب رسید. قیمت ماه می در هلند به سال 1374 رسید اما پس از آن به 1250 دلار کاهش یافت.

نکته جالب در مورد این دو کشور این است که وابستگی لهستان به گاز روسیه 40 درصد است و این کشور برای خروج از این وضعیت به واردات از نروژ متکی بوده است.

وابستگی بلغارستان به گاز روسیه نیز عمیق است و روسیه در سال گذشته 3.3 میلیارد متر مکعب گاز از روسیه خریداری کرد.

پایان

دیدگاهتان را بنویسید