پیام سوریه به کشورهای عربی برای حل اختلافات

وزیر امور خارجه سوریه با ابراز خوش بینی نسبت به احتمال بازگشت سوریه به اتحادیه عرب، گفت: دمشق اخیرا پیام هایی را برای بهبود روابط به اکثر کشورهای عربی ارسال کرده است.

به گزارش رجانیوس به نقل از دانشجو، «فیصل المکداد» وزیر امور خارجه سوریه در سخنرانی خود در بنیاد مطبوعات و انتشارات الوحده بر لزوم بهبود روابط سوریه با کشورهای عربی تاکید کرد.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) روز دوشنبه به نقل از وزیر امور خارجه سوریه گفت: ما برای بهبود و بازگرداندن روابط عربی و عربی به وضعیت قبلی خود تلاش می کنیم.

فیصل مقداد ادامه داد: ما اکنون 14 سفارت عربی در دمشق داریم و در چند روز اخیر پیام هایی برای اکثر وزرای خارجه عرب ارسال شده است مبنی بر اینکه همه ما آنقدر ضرر کرده ایم که کشورهای ما دچار آشفتگی شده اند. هر روز [ بیگانگان تبدیل می‌شوند]و وضعیت اقتصاد [کشورهای]عربی خوب نیست پس لایک داریم [ملتی]اعراب به یکدیگر برگردند».

المکداد همچنین با اعلام آمادگی سوریه برای برگزاری نشست با همه کشورهای عربی، به موضوع بازگشت سوریه به اتحادیه عرب پرداخت و گفت: اتحادیه نهادی است که در آن نه توافق داریم و نه به توافق می رسیم. ما هیچ شرطی برای بازگشت به اتحادیه عرب قائل نشدیم و نمی‌خواهیم کسی برای بازگشت ما شرط بگذارد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار سانا در مورد امکان حل اختلافات بین کشورهای عربی و سوریه در نشست آتی اتحادیه عرب در الجزایر، گفت: تماس های زیادی برای بازگشت سوریه وجود دارد. اما یا سوریه با عزت برمی گردد یا سایر کشورهای عربی باید از کرامت خود دفاع کنند و ما همیشه خوشبین هستیم.

  دولت به 200 میلیون نفر یارانه می دهد

وی گفت: این سیاست پس از شکست سیاست ضد سوری و پیامدهای سیاسی، انسانی و فزاینده ایده گام به گام به عنوان راه حل بحران برای ما غیرقابل قبول است.

وی گفت: ما با هیچ لایه ای در سوریه به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از مردم سوریه تعامل نداریم. کردها جزء لاینفک پارچه هستند [مردمی]سوریه یکی از نیروهای مؤثر وطن پرست و واقعی ماست.»

فیصل المکداد همچنین روابط دمشق با مسکو و تهران را “بسیار خوب” توصیف کرد و از حمایت ایران و روسیه از سوریه در مبارزه با تروریسم تشکر کرد.

وزیر امور خارجه سوریه در این کنفرانس گفت: تجاوزات آمریکا شهر رقه را ویران کرده است و این شهر دلیلی بر جنایات آمریکاست.

وی با انتقاد از اینکه آمریکا حقوق بشر را نقض می کند، گفت: هر چیزی که مربوط به بازنگری قانون اساسی سوریه باشد یک موضوع کاملا داخلی است.

دیدگاهتان را بنویسید