پیروزی تاکتیکی روسیه در سورودنتسک

نبرد تمام عیار روسیه و اوکراین در شهر سورودونسک در روز جمعه سرانجام ارتش کی یف را مجبور به پذیرش شکست کرد تا با دستان خود امتیاز بزرگی به مسکو بدهد. علیرغم اهمیت این منطقه برای اوکراین، تحلیلگران سیاسی می گویند تسلط روسیه بر این شهر تاکتیکی و نمادین است تا استراتژیک.

به گزارش الجزیره، روسیه در جدیدترین بمباران سنگین خود در این منطقه، نه تنها تمام نیروهای دفاعی خود را نابود کرد، بلکه با شلیک موشک از کارخانه شیمیایی نیتروژن در سورودنتسک، به زیرساخت های شهر نیز آسیب جدی وارد کرد. سرهی خدایی، کارشناس سیاسی اوکراینی گفت: «حمله هوایی به لیسیچانسک انجام شد و سورودونسک نیز گلوله باران شد. اما هنوز آمار دقیقی از تلفات و خسارات این مرکز صنعتی در دست نیست.» تلاش کرملین برای تصرف سورودون به این دلیل بود که این یکی از معدود شهرهای لوهانسک بود که تحت کنترل اوکراین باقی ماند. ایهور روماننکو، تحلیلگر نظامی-سیاسی اوکراینی می گوید: «این منطقه از نظر ژئوپلیتیکی برای روسیه اهمیت دارد، زیرا در مرکز مناطق تحت کنترل اوکراین در لوهانسک قرار دارد. در واقع، پیروزی در لوهانسک برای روس ها آنقدر مهم است که پس از تصرف زاپوروژیه، نیروهای خود را به لوهانسک اعزام کردند.» بسیاری از تحلیلگران غربی و روسی با این موضوع موافق هستند. اندیشکده آمریکایی For War می‌گوید: «از دست دادن سورودنتسک برای اوکراین شدیدتر از هر قلمرو دیگری است که در اختیار روسیه است، اما در عین حال پیروزی چالش برانگیزی برای روس‌ها نخواهد بود».

برتری نظامی روسیه علیرغم فشار غرب

در همین حال، دو ماه آتش سوزی شدید در سورودنتسک تلفات قابل توجهی در هر دو جبهه برجای گذاشت. برخی ناظران بر این باورند که همین تلفات سنگین انسانی و اسلحه ای در بحبوحه تحریم های غرب باعث کاهش پیروزی های روسیه در منطقه شده است. اما موضوع دیگری که سورودونسک را برای روس ها مهم کرد، موقعیت رودخانه سیورسکی دونتسک بود که بارها با تلاش های مکرر ارتش مسکو برای عبور از آن خنثی شده بود. اما چیزی که در نهایت در نبرد روسیه پیروز شد و ارتش اوکراین را مجبور به عقب نشینی کرد، برتری توپخانه مسکو بود که منجر به سقوط سورودونسک شد. رومن ولاسنکو، یک مقام ارشد در سورودنتسک گفت: «نه تنها نیروی هوایی، بلکه از همه لحاظ از ما پیشی گرفتند.

  رئیس پارلمان سوئیس با وزیر امور خارجه دیدار کرد

در عین حال، تحلیلگران بر این باورند که تسلط بر همه مناطق لوگانسک، که فاصله چندانی با سقوط احتمالی لیسیچانسک ندارد، همه خواسته های ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه نیست. در اوایل آوریل، پوتین اعلام کرد که روسیه بر تمام مناطق دونباس از جمله لوهانسک و دونتسک تسلط دارد. پیشرفت روسیه به حدی است که اکنون تنها دو پنجم دونتسک در دست نیروهای اوکراینی است و لوهانسک تقریباً از دست آنها خارج شده است. بدون شک پیشروی بیشتر روس ها برای آنها گران تمام خواهد شد و به گفته ناظران غربی ضربه اقتصادی شدیدی به اوکراین وارد نخواهد کرد. نیروگاه هسته ای لوهانسک شامل چندین کارخانه، معادن و تاسیسات الکتریکی است که از سال 2014 توسط جدایی طلبان کنترل می شود. دولت کیف بیشتر بخش کشاورزی را کنترل می کند و تنها زیرساخت صنعتی تحت کنترل اوکراین در سورودونسک، لیسیچانسک و روبیژنه بود. تشدید درگیری متوقف شده است، بنابراین عواقب اقتصادی از دست دادن منطقه از کیف بسیار کم خواهد بود. در این میان، شدت درگیری در سورودنتسک نشان داد که با تلفات انسانی و مسلحانه روس ها، دو طرف در بخش هایی از نبرد متعادل بودند.

این امر راه را برای مشارکت اروپا در حمایت تسلیحاتی اوکراین هموار کرد. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفت: «زمانی که جنگ جهانی دوم آغاز شد، هیتلر با اتحاد بیشتر کشورهای اروپایی با اتحاد جماهیر شوروی روبرو شد. این روزها اتحادیه اروپا به همراه ناتو یک اتحاد مدرن برای مقابله با روسیه ایجاد کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید