پیش بینی استاد اردکانی از آخرین وضعیت سامانه بارشی «مونسون» در کشور و سیل تهران!

به گزارش تحریریه، پروفسور حسین اردکانی در گفت وگویی درباره آخرین پیش بینی های هواشناسی با توجه به ورود سامانه بارشی موسمی به کشور و اعلام هشدار سیل در استان های جنوبی کشور گفت: سامانه موسمی وارد کشورمان شد. از سیستان و بلوچستان روز سه شنبه هفته جاری به سمت هرمزگان حرکت کرده و بخشی از فارس در روزهای آینده به سمت مرکز ایران حرکت کرده و در غرب ایران نیز بارش باران خواهد بود.

وی افزود: مرکز این سامانه موسمی به سمت مسقط و عدن است و رطوبت این سامانه که از خلیج فارس به سمت ایران طغیان می کند باعث بارش موقت باران، رعد و برق و بارش شدید باران شده و بخشی از مرکز ایران را تحت تاثیر قرار می دهد.

این پیشکسوت صنعت هواشناسی کشورمان تصریح کرد: این سامانه به دلیل رطوبتی که بر بخش هایی از البرز می دهد با سامانه ضعیف دیگری در شمال ایران برخورد می کند و در روز جمعه یا شنبه ممکن است بارش موقت باران و احتمال رعد و برق در منطقه ایجاد کند. مناطق شمالی کشور مانند تهران. آنقدرها هم شدید نیست.

سازمان هواشناسی کشور، باران،

پروفسور اردکانی خاطرنشان کرد: وضعیت بارندگی اسفند ماه مشابه باران های موسمی است که در اسفند 1335 به ایران آمد و باعث بارش شدید باران شد که در تهران بسیار ویرانگر بود.

اشاره کرد که پدیده هوای موسمی از روز سه شنبه وارد ایران شد و تا چند روز آینده در کشورمان فعال خواهد بود، گفت: این سامانه سیستان و بلوچستان، هرمزگان، فارس و بخشی از مرکز ایران را در بر می گیرد و در شمال کشور نیز بارش باران می بارد. اصفهان، کرمانشاه و در نواحی غربی بارندگی خواهیم داشت و در مناطق کوهستانی شدیدتر شده و ممکن است منجر به سیلابی موقت شود. در سیل اخیر شاهد 150 میلی متر باران در یک ساعت بودیم!

  دندانی؛ سرویس لوکس و غیر قابل دسترس

پروفسور اردکانی یادآور شد: در صورت بارندگی در جنوب استان فارس و استبان باید از قبل و توسط رادار هشدار لازم داده می شد و این امکان در اختیار سازمان هواشناسی بود و سازمان هواشناسی حداقل باید اطلاعیه می داد. 24 ساعت قبل تا استانداری و سایر دستگاه ها اطلاع رسانی شود که متاسفانه این کار انجام نشده است. من یک هفته پیش برای این مناطق اعلام خطر کرده بودم.

او اضافه کرد: متأسفانه در این سال ها سازمان هواشناسی علیرغم صرف هزینه های هنگفت نتوانست پیش بینی های به موقع و درستی انجام دهد و در جریان سیل اخیر جنوب کشور حتی پس از وقوع آن هشدارهایی را صادر کرد.

این پیشکسوت صنعت هواشناسی کشور در پاسخ به این سوال که آیا سامانه موسمی طبق اعلام سازمان هواشناسی تهران موجب بارش شدید باران و سیل خواهد شد یا خیر، گفت: خیر! همانطور که سازمان هواشناسی هشدار داده و از امشب برای تهران و استان هایی مانند قزوین سیلاب شدید پیش بینی کرده و مردم را به وحشت انداخته است، اینگونه نخواهد بود و بارندگی در تهران و قزوین کوتاه خواهد بود. و این اتفاق نخواهد افتاد اما از فردا شب و جمعه شاهد بارش شدید باران در تهران خواهیم بود.

پروفسور ارکانی در پایان خاطرنشان کرد: وزش بادهای موسمی بیشترین فعالیت را در مناطق جنوبی کشورمان دارد و از روز جمعه تا سه روز دمای هوای تهران 5 درجه کاهش می یابد و به 34 یا 35 درجه می رسد.

منبع: تسنیم

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید