پیش بینی قیمت نفت، عرضه و تقاضا در سال 2023

به گزارش سرمقاله، وب سایت شبکه آمریکایی الحرا در گزارشی نوشت که در سال 2022 قیمت نفت در عرصه بین المللی به ویژه به دلیل جنگ در اوکراین و تحریم انرژی روسیه از غرب و … تصمیم اوپک پلاس برای کاهش تولید قیمت نفت در سال 2022 به بالاترین حد خود به ویژه در ماه مارس رسید و از 139 دلار گذشت.

اکنون با پایان سال 2022 و آغاز سال جدید، اقتصاددانان پیش بینی می کنند که میانگین قیمت هر بشکه نفت خام در سال 2023 حداقل 89 دلار باشد.

علا الفهد، تحلیلگر اقتصادی پیش بینی کرد که در صورت ادامه جنگ در اوکراین و سایر مشکلات اقتصادی، قیمت نفت خام از 100 دلار فراتر خواهد رفت. انتظار می رود تقاضای نفت در سه ماه اول سال 2023 به ویژه در فصل زمستان افزایش یابد، زیرا بسیاری از کشورها به ویژه در اروپا به جایگزینی برای گاز روسیه نیاز دارند.

پیش بینی قیمت نفت، عرضه و تقاضا در سال 2023

مهند عریقات، تحلیلگر مالی در گروه سی‌اف‌ای، به وب‌سایت الحره گفت که تحلیل فنی قیمت نفت نشان می‌دهد که قیمت هر بشکه نفت در 90 دلار باقی خواهد ماند. در سه ماهه اول سال جاری باید عوامل زیادی را در نظر گرفت. از جمله این عوامل می توان به کاهش 5 تا 7 درصدی تولید نفت از روسیه به دلیل تثبیت قیمت ها و همچنین ممنوعیت واردات نفت خام از دریا، امید به افزایش تقاضا از سوی چین و نگرانی از رکود اقتصاد جهانی اشاره کرد.

پیش بینی ها نشان می دهد که تقاضا برای نفت افزایش خواهد یافت. این مربوط به سیاست اوپک پلاس برای کاهش تولید در سه ماه اول سال 2023 است. اوپک پلاس اعلام کرده است که سیاست تولید به عوامل عرضه و تقاضا بستگی دارد و ربطی به مسائل سیاسی ندارد. بنابراین پیش بینی اینکه اوپک پلاس در آینده چه خواهد کرد دشوار است.

  مرز تخریب روزنامه اصلاح طلب / جعلی کجاست؟!

پیش بینی قیمت نفت، عرضه و تقاضا در سال 2023

امل الشبکی، کارشناس اقتصادی نیز معتقد است که انتظارات بازار نفت در سال 2022 با هدف حذف تاج و افزایش تقاضا بود، اما جنگ روسیه بازارهای انرژی را در شرایط سختی قرار داد و باعث افزایش قیمت ها شد. همچنین موضوعاتی مانند افزایش تورم و تلاش بانک های مرکزی برای مقابله با آن از طریق افزایش نرخ سود در این زمینه موثر بوده است.

با این حال، احتمال شوک بازار همچنان وجود دارد. پیش‌بینی‌ها در عرصه بین‌المللی حاکی از آن است که قیمت هر بشکه نفت در سال 2023 بین 89 تا 100 دلار متغیر خواهد بود. اما بازار انرژی در حال تجربه آشفتگی است، به ویژه با ادامه جنگ در اوکراین، عدم اطمینان در اقتصاد جهانی، ادامه تورم و حرکت های بانک های مرکزی برای افزایش نرخ بهره. علیرغم نگرانی ها در مورد رکود اقتصادی کشورهای غربی، تقاضای نفت در سال 2023 افزایش خواهد یافت.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید