پیش بینی کرونا در پاییز و زمستان

از ابتدای هفته جاری، شهر تهران در فهرست شهرهای نارنجی رنگ در رده تاج شهرهای کشور قرار گرفت و به همین دلیل استفاده از ماسک اجباری شد.

به گزارش رجانیوز به نقل از مهر، نقشه کرونای کشور که تا یک ماه پیش از رنگ قرمز و نارنجی پاکسازی شده بود و تعداد شهرهای زرد نیز رو به کاهش بود، ناگهان با افزایش تعداد مبتلایان به کرونا دوباره قرمز و نارنجی شد. از این هفته شهر تهران در وضعیت نارنجی قرار گرفت.

این در حالی است که این جنبش هنوز بدون استفاده از ماسک است. به خصوص در محیط های شلوغ و شلوغ که مجبوریم از ماسک استفاده کنیم.

گزارش های میدانی و مشاهدات از سطح شهر و تردد شهروندان نشان می دهد که هنوز اکثر شهروندان تمایلی به استفاده از ماسک ندارند. استفاده از ماسک در شهرهای قرمز و نارنجی اجباری است.

محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، با اشاره به بازگشت به روزهای سخت کرونا و افزایش مرگ و میر روزانه گفت: دلیل اصلی افزایش ابتلا و مرگ و میر این است که دنیا انتظار نداشتم که ویروس کرونا دوباره در این فصل شروع شود و همه را بکشد. برای پاییز و زمستان آماده شده بودند. بنابراین به احتمال زیاد پاییز و زمستان سختی را پیش رو خواهیم داشت. حتی امارات متحده عربی که ادعا می کرد 100 درصد پوشش واکسیناسیون دارد، دچار جهش ویروسی و اپیدمی شد.

آمارهای روزانه کرونا در کشور نشان می‌دهد که در دو هفته اخیر تاکنون وضعیت جان باختگان کرونا به طرز نگران‌کننده‌ای رو به افزایش بوده است. بنابراین یک ماه پیش برای اولین بار مرگ و میر در روز صفر بود، اما ناگهان شاهد مرگ و میر دو رقمی هستیم.

  نگرانی بی سابقه صهیونیست ها از قدرت مقاومت

بر اساس اعلام وزارت بهداشت در هفته گذشته 1471 مورد ابتلا به کرونا در کشور و 4119 مورد در هفته جاری داریم. تعداد قربانیان نیز در این هفته از 18 به 40 افزایش یافت و به 69 نفر رسید.

همچنین نرخ رشد بستری ها در تهران از 108 به 222 درصد و در البرز از 106 به 242 درصد رسیده است.

از ابتدای هفته جاری، 57 شهر در وضعیت قرمز و 86 شهر در وضعیت نارنجی قرار دارند. همچنین تعداد شهرهای زرد از 208 شهر به 199 شهر و تعداد شهرهای آبی از 190 شهر به 106 شهر کاهش یافته است.

اگر شرایط به همین منوال پیش برود دور از انتظار نیست که خیلی زود رنگ زرد و آبی از نقشه تاج کشور پاک شود و شرایط پاییز و زمستان سخت و شدید شود.

هنوز تجربه تلخ موج چهارم و پنجم را فراموش نکرده ایم که موارد عفونت و بستری شدن در بیمارستان و به دنبال آن افزایش مرگ و میر مردم را به وحشت انداخت. بنابراین، اگر اقدامات عاجل برای رعایت دقیق پروتکل ها انجام نشود، بیم آن می رود که پاییز و زمستان سختی را پیش رو داشته باشیم.

همچنین لازم به ذکر است که با شروع فصل پاییز شاهد بازگشایی مدارس و دانشگاه ها خواهیم بود و این موضوع ممکن است نگرانی های ما را بیشتر کند. زیرا حجم ترافیک افزایش خواهد یافت.

همچنین یکی دیگر از خطرات افزایش کرونا در پاییز و زمستان، هوای سرد و بسته شدن درها و پنجره‌ها است که می‌تواند به گسترش سریع‌تر ویروس کمک کند.

  دولتی که درد مردم را درک کند

علیرضا ناجی رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با عنوان این مطلب که ساب استیم جدید Omicron با توانایی بسیار بالا در تلاش برای حفظ در طبیعت است بر لزوم استفاده از ماسک در تمامی فضاهای بسته تاکید کرد. وی این امر را ضروری خواند و گفت: چهره کرونا تغییر کرده و وارد مرحله دیگری شده است، اما همچنان باید واکسیناسیون عمومی، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک برای جلوگیری یا کاهش زنجیره جدی گرفته شود. از ویروس کرونا

حمیدرضا جماعتی، دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: هر فرد مبتلا به زیرسویه BA.5 می تواند 18 نفر را مبتلا کند. اگرچه میزان مرگ و میر ناشی از این زیرسویه بسیار کمتر از ویروس دلتا است، اما به دلیل اینکه تعداد بسیار بیشتری از افراد را مبتلا می کند، میزان مرگ و میر ناشی از آن به ویژه در افراد واکسینه نشده می تواند بیشتر باشد.

توصیه به تزریق دوز تقویت کننده واکسن کرونا و هشدار در مورد رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی به ویژه عدم استفاده از ماسک می تواند زنگ خطری برای شدت بیماری در پاییز و زمستان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید