پیونگ یانگ آماده جنگ با آمریکا است

9811 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله به نقل از یورونیوز، کیم جونگ اون رهبر کره شمالی روز پنجشنبه کره جنوبی و آمریکا را به استفاده از سلاح هسته ای در صورت حمله به این کشور تهدید کرد. این سخنان در سالگرد امضای آتش بس بین دو کره و پایان جنگ داخلی این کشور در سال 1953 بیان شد.این روز در کره شمالی روز پیروزی نامیده می شود.

آمریکا و کره جنوبی هر تابستان تمرینات نظامی مشترکی برگزار می کنند. در سال‌های اخیر، تحت تأثیر برنامه گفت‌وگوی ترامپ با پیونگ یانگ و متعاقب آن شیوع جهانی ویروس کرونا، حجم این رزمایش کاهش یافته است. امسال اما این رزمایش نظامی در چارچوب معمول و در سطح وسیع برگزار می شود.

رئیس حزب کارگران کره شمالی روز پنجشنبه در سخنرانی خود در جمع جانبازان جنگ کره در بحبوحه تهدید نادر سئول و واشنگتن گفت: «نیروهای نظامی و زرادخانه تسلیحات هسته‌ای ما برای پاسخ به هر تهدیدی کاملاً آماده هستند». آقای کیم کره جنوبی و ایالات متحده را به تلاش برای پیش بردن شبه جزیره کره تا آستانه جنگ متهم کرده است.

ناظران شبه جزیره کره می گویند که افزایش بی سابقه تهدیدات هسته ای کیم جونگ اون احتمالا افکار عمومی شهروندان کره شمالی و توجیهی برای وضعیت دشوار اقتصادی این کشور درگیر در بیماری کووید-19 و پیامدهای اقتصادی شیوع جهانی است. از ویروس کرونا رهبر کره شمالی در اقدامی بی سابقه از هموطنان خود به دلیل شرایط بد اقتصادی و پایین آمدن سطح زندگی عذرخواهی کرد.

در حالی که تهدیدات نظامی-هسته ای پیونگ یانگ علیه رقبای منطقه ای و بین المللی چیز جدیدی نیست، به نظر می رسد لحن رهبر کره شمالی علیه یون سوک یول، رئیس جمهور جدید کره جنوبی تشدید شده است. کیم جونگ اون همتای جنوبی خود را «وسواس زیادی در رویارویی» توصیف کرد و گفت که هرگونه اقدام نظامی از سوی سئول علیه ارتش کره شمالی انتحاری بوده و با مجازات فوری و نابودی دولت و ارتش محافظه کار کره جنوبی مواجه خواهد شد. رهبر کره شمالی در آن سخنرانی اعضای دولت یون را “گانگستر و اراذل” خواند.

  بن بست در مذاکرات وین بسیار جدی شده است

کره شمالی پس از قطع مذاکرات با دولت جمهوریخواه ترامپ و مراسم تحلیف جو بایدن، پیشنهادهای آمریکا و کره جنوبی برای از سرگیری مذاکرات هسته ای را رد کرد.

جمهوری دموکراتیک خلق کره و رژیم نظامی مستقر در بخش جنوبی شبه جزیره در سال 1950 پس از حمله گسترده شمال برای فتح کل کشور با یکدیگر وارد جنگ شدند. در این رویارویی نظامی، آمریکا مستقیماً به نفع دولت مورد حمایت خود در جنوب وارد میدان شد و برای فتح شمال و سرنگونی کمونیست ها، بمباران گسترده و اعزام نیروی زمینی را در دستور کار قرار داد. با این حال، ورود ارتش جمهوری خلق چین به جنگ، ارتش آمریکا را مجبور به عقب نشینی کرد و دو دولت در شبه جزیره کره در 28 اوت 1953 آتش بس امضا کردند.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید