چالش آب و سلامت عمومی

14759 خبر اولیه

در سال 2020، 54 درصد از جمعیت جهان (4.2 میلیارد نفر) از سرویس بهداشتی با مدیریت ایمن استفاده کردند.

اما هنوز بیش از 1.7 میلیارد نفر از خدمات بهداشتی اولیه مانند توالت عمومی یا خصوصی محروم هستند. از این تعداد، 494 میلیون هنوز در فضای باز مانند زهکشی خیابان ها، پشت بوته ها یا در منابع آبی مانند رودخانه ها مدفوع می کنند.

در سال 2020، 45 درصد از فاضلاب خانگی تولید شده در سطح جهان بدون تصفیه ایمن تخلیه شد. تخمین زده می شود که حداقل 10 درصد از جمعیت جهان از مواد غذایی آبیاری شده با فاضلاب استفاده می کنند.

بهداشت ضعیف؛ رفاه انسان به دلیل تأثیراتی مانند اضطراب، خطر خشونت جنسی و فرصت های از دست رفته برای تحصیل و کار، توسعه اجتماعی و اقتصادی را کاهش می دهد.
بهداشت نامناسب با انتقال بیماری های اسهالی مانند وبا و اسهال خونی و همچنین حصبه، عفونت کرم روده و فلج اطفال مرتبط است. این امر توقف رشد را بدتر می کند و به گسترش مقاومت ضد میکروبی کمک می کند.

سالانه حدود 829000 نفر در کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​به دلیل عدم دسترسی به آب سالم و بهداشت ناکافی جان خود را از دست می دهند که 60 درصد از کل مرگ و میرها به دلیل اسهال است. تصور می شود که بهداشت نامناسب علت اصلی حدود 432000 مورد از این مرگ و میرها است و علت اصلی بسیاری از بیماری های استوایی نادیده گرفته شده از جمله کرم نواری، شیستوزومیازیس و تراخم است. بهداشت ضعیف نیز به سوء تغذیه کمک می کند.

  آموزش رایگان طراحی سایت وردپرس فارسی (3 روزه)

در سال 2020، 54 درصد از جمعیت جهان (4.2 میلیارد نفر) از سرویس بهداشتی با مدیریت ایمن استفاده کردند. 34٪ (2.6 میلیارد نفر) از تاسیسات بهداشتی خصوصی متصل به فاضلاب استفاده می کردند که فاضلاب از آن تصفیه می شد. 20٪ (1.6 میلیارد نفر) از توالت یا توالت استفاده می کردند که زباله ها به طور ایمن در محل دفع می شوند. و 78 درصد از جمعیت جهان (6.1 میلیارد نفر) حداقل از یک مرکز بهداشتی اولیه استفاده می کنند. دسترسی به آب سالم و بهداشت بهتر می تواند از مرگ 297000 کودک زیر 5 سال در سال جلوگیری کند.
اجابت مزاج باز چرخه معیوب بیماری و فقر را تداوم می بخشد. کشورهایی که با این چالش مواجه هستند، بیشترین تعداد مرگ و میر کودکان زیر 5 سال و همچنین بالاترین سطح سوء تغذیه و فقر و همچنین نابرابری های زیادی در ثروت را دارند.

فواید بهبود سلامت
مزایای بهبود دسترسی به آب سالم و بهداشت فراتر از کاهش خطر اسهال است. کاهش شدت و تأثیر سوء تغذیه؛
ارتقای کرامت و افزایش ایمنی به ویژه در میان زنان و دختران؛ تشویق حضور در مدرسه به ویژه برای دختران یکی از مواردی است که می توان آن را بهبود بخشید، به ویژه با فراهم کردن امکانات بهداشتی.

یک مطالعه WHO در سال 2012 تخمین زد که به ازای هر 1.00 دلار آمریکا که در سرویس بهداشتی سرمایه گذاری می شود، 5.50 دلار آمریکا به شکل هزینه های بهداشتی کمتر، بهره وری بیشتر و مرگ و میرهای زودرس کمتر بازگردانده می شود.

چالش ها
وضعیت بد فقرای شهری یک چالش رو به رشد در حاشیه شهرها است، زیرا آنها به طور فزاینده در شهرهایی زندگی می کنند که در آن بهداشت نامشخص یا غایب است و فضایی برای توالت ها و دفع زباله در آنها ممتاز است. نابرابری دسترسی زمانی تشدید می‌شود که فاضلاب خانواده‌های ثروتمندتر به کانال‌ها، آبراه‌ها یا محل‌های دفن زباله ریخته می‌شود و مناطق مسکونی فقیر را آلوده می‌کند. در سطح جهان، تقریباً نیمی از کل فاضلاب به طور جزئی تصفیه یا تصفیه نشده مستقیماً به رودخانه ها، دریاچه ها یا اقیانوس ها تخلیه می شود.
فاضلاب به طور فزاینده ای منبعی در نظر گرفته می شود که آب و مواد مغذی را برای تولید غذا برای تغذیه جمعیت های رو به رشد شهری فراهم می کند. با این حال، این نیاز به نظارت نظارتی و آموزش عمومی دارد. تخمین زده می شود که می توان از فاضلاب تصفیه شده کافی استفاده کرد. قرار است برای آبیاری اراضی کشاورزی حاشیه شهرها به مساحت حدود 36 میلیون هکتار استفاده شود.

  چه کسانی مشمول وام بدون ضامن می شوند؟

در سال 2019، UN-Water چارچوب شتاب جهانی SDG6 (GAF) را راه اندازی کرد. در روز جهانی توالت 2020، سازمان جهانی بهداشت و یونیسف گزارش وضعیت بهداشت جهانی را منتشر کردند که چالش را از نظر تأثیر سلامت، پوشش سلامت، پیشرفت، سیاست و سرمایه گذاری، و دستور کار تسریع سلامت در GAF مقیاس می کند.
برای رسیدگی به چالش دسترسی به آب و فاضلاب به یک درخواست فوری برای تغییر نیاز است.

این دعوت نامه برای مواردی مانند:
– دستورالعمل های بهداشتی
– برنامه ریزی ایمنی و بهداشت
– بسته های بازرسی سلامت
– مدیریت فاضلاب برای جلوگیری از عفونت و گسترش بیماری
– دستورالعمل استفاده ایمن از فاضلاب، پسماند و آب خاکستری
– دستورالعمل برای محیط های آبی تفریحی ایمن
و شامل موارد محلی می شود. / یونسکو

منبع: ایران

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید