چرا آیین نامه واردات خودرو تصویب نمی شود؟

13415 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، نزدیک به 4 سال از ممنوعیت واردات خودرو می گذرد و اگرچه طبق وعده دولت قرار بود در خرداد ماه امسال وضعیت واردات خودرو مشخص شود و خودروهای خارجی اقتصادی تا شهریور وارد کشور شوند، اما همچنان از نهایی شدن مقررات واردات خبری نیست و معلوم نیست این تاخیر از کجاست. اینکه دولت به دنبال محدودیت بیشتر برای واردات باشد یا ارقام سیاست خارجی خلاف روش واردات است.

در هر صورت همانطور که فاطمی امین وزیر صلح وعده داده بود، این آیین نامه باید تا خرداد ماه سال جاری و ظرف 2 تا 3 ماه پس از تصویب واردات به کشور به تصویب هیأت وزیران برسد. حتی منوچر لاگی معاون وزیر صنعت حمل و نقل نیز وعده ورود خودرو تا شهریورماه را داد و گفت: «اجرای این آیین نامه منوط به مصوبه شورای دولت است، در حالی که طبق برنامه ریزی انجام شده، واردات خودرو انجام می شود. تا سپتامبر 1401 انجام شود.»

همچنین نمایندگان مجلس با ابراز تمایل برای واردات خودرو می گویند که دولت باید هرچه سریعتر در این خصوص تصمیم گیری کند. مصطفی طاهری، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس تاکید کرد: ابلاغ آئین نامه واردات خودرو در اختیار دولت است و منع قانونی ندارد، باید آئین نامه مربوطه تصویب شود. و در دولت ابلاغ شد».

بازار نامشخص

بلاتکلیفی در واردات خودرو به گفته فعالان بازار خودرو در 2 ماه گذشته این بازار در کما به سر می برد چرا که خریدار و فروشنده منتظر جایزه واردات خودرو هستند و در بازار فعال نیستند.

سعید موتمانی، رئیس اتحادیه فروشندگان و نمایشگاه های خودرو تهران به مهر می گوید: در حال حاضر همه طرف های بازار خودرو اعم از فروشنده و خریدار منتظر تعیین تکلیف واردات هستند، بنابراین حتی نوسانات قیمت دلار نیز وجود دارد. بر نرخ خودرو تاثیری نداشته است.

  تشکیل کارگروه رفع تحریم ها فردا/ اجماع اعضا در دستور کار اصلی مذاکرات وین

قابل ذکر است که حتی پس از گذشت یک ماه از تابستان که معمولا فصل خرید و فروش خودرو است، بازار خودرو تکان نخورده و در رکود به سر می برد. موتمانی در این خصوص می گوید: خروج مصرف کنندگان از بازار در شرایط فعلی امری طبیعی است چرا که متقاضیان ترجیح می دهند تا واردات خودرو صبر کنند و سپس خودروی با کیفیت بهتر یا با افت قیمت خودرو خریداری کنند. با قیمت مناسب تر. برای خرید بنابراین به نظر می رسد بلاتکلیفی در بازار تا زمان واردات خودرو ادامه داشته باشد.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید