چرا احیای برجام برای اروپا ضروری است؟

به گزارش سرمقاله، سایت لبنانی المیادین در گزارشی از سفر اخیر جوزف بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی به ایران و دیدار وی با مقامات ایرانی، هدف از این سفر را بررسی موضوع بازگشت به ایران عنوان کرد. توده هسته ای برای مذاکرات در وین.

شکی نیست که آمریکا و کشورهای اروپایی با افزایش قیمت جهانی انرژی آماده احیای توافق هسته ای هستند. این کشور در تلاش است جایگزینی برای صادرات انرژی روسیه به اروپا بیابد. اما موانع بسیاری توانایی آمریکایی ها و ایرانی ها را برای دستیابی به توافق زیر سوال برده است.

کشورهای اروپایی که به دنبال جایگزینی برای نفت و گاز روسیه هستند، ابتکارات متعددی در این زمینه ارائه کرده اند. این طرح ها بر اهمیت لغو تحریم ها علیه ایران تاکید دارند. این امر به کشورهای اروپایی امکان می دهد از ایران گاز وارد کنند.

images?q=tbn:ANd9GcS3dSMDtFi7KTvsI4m3XeWNs kStgW712Y36IZ0wC D5 xQhJiP P6 خبر اولیه

قبل از جنگ سوریه، کشورهای اروپایی نیز در این زمینه فعالیت می کردند. در آن زمان طرح انتقال گاز طبیعی از میدان پارس جنوبی به اروپا مطرح شد. این خط از میدان پارس جنوبی تا عراق و سوریه و پس از آن لبنان، ترکیه و اروپا ادامه دارد. اما این طرح به دلیل بلاتکلیفی در این کشورها اجرایی نشده است.

اکنون نیز با خروج آمریکا از برجام و آغاز جنگ در اوکراین، نیاز کشورهای اروپایی و آمریکا به امضای توافقنامه هسته ای با ایران افزایش یافته است تا ایران بتواند نفت و گاز به ایران صادر کند. اروپا و کشورهای اروپایی آن را بپردازید. اما ایرانی ها بدون کسب امتیازات جدید آماده بازگشت به توافق نیستند. این امتیازات شامل حذف سپاه پاسداران از لیست تروریست ها و تضمین عدم خروج مجدد ایران از توافق هسته ای با ورود رئیس جمهور جمهوری خواه به آمریکا است. با این حال، کنگره آمریکا باید در این مورد تصمیم گیری کند و بایدن قدرت چندانی در این زمینه ندارد.

  دولت با سهمیه کمی بنزین جبران می کند

سایت المیادین در ادامه گزارش خود نوشت: علاوه بر موارد ذکر شده، امضای توافقنامه راهبردی بین ایران و چین زمینه را برای تحریم ایران از طریق سرمایه گذاری های گسترده چین در بسیاری از بخش ها از جمله نفت و گاز و گردشگری فراهم کرد. پشت.

اگرچه گزارش رسمی دقیقی از فروش نفت ایران و کشورهای خریدار نفت از آن کشور وجود ندارد، اما قطعا بخش نفت ایران از تحریم ها عبور کرده است. محسن هژسته مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: تولید نفت ایران به سطح قبل از تحریم ها رسیده است و ایران توانایی تولید 3.8 میلیون بشکه نفت در روز را دارد.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید