چرا اروپا به تحقیر شدن علاقه دارد؟

14547 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، سه کشور اروپایی روز جمعه بیانیه مشترکی صادر کردند و بار دیگر سعی کردند به جای ایفای نقش میانجی به عنوان اهرم فشار ظاهر شوند و با استفاده از یکی نشان دهند که نمی توانند طرف قابل اعتمادی در گفتگو باشند. ادبیات جانبی

در این بیانیه مشترک، انگلیس، آلمان و فرانسه بار دیگر از ایران خواستند که خواسته های خود را “غیرواقعی” و “فوق العاده” از جمله مسائل نظارتی آژانس بین المللی انرژی اتمی کنار بگذارد و اکنون تصمیم نهایی را بگیرد!

در این بیانیه بر خلاف واقعیات فعلی محتوای مذاکرات تاکید شده است: «مذاکرات صرفاً بر سر مسائل فنی در خصوص واکنش ایرانی ها به متنی است که جوزف بورل، هماهنگ کننده اصلی مذاکرات برجام در مورد برجام مطرح کرد. میز برای تصمیم گیری نهایی و موضوع اصلی بین ایران و آمریکا است.

در همین حال، علی باقری، مذاکره کننده ارشد کشورمان، پیش از عزیمت به وین برای نظارت بر مذاکرات، با انتشار توییت هایی بر مسئولیت کشورهای ناقض برجام که از میراث ننگین گذشته فاصله نگرفته اند، تاکید کرد و اشاره کرد که هماهنگ کننده اروپایی ارائه کرده است. ایده های او برای پایان دادن به مذاکرات همچنین برای جمع بندی مذاکرات چه از نظر شکلی و چه از نظر محتوایی ایده هایی داریم که به اشتراک گذاشته خواهد شد.

تروئیکای اروپایی در بیانیه ای اعلام کرد که مذاکرات کنونی در وین به معنای دور جدید مذاکرات نیست و ایران باید از هم اکنون و در زمانی که هنوز امکان دارد، دستیابی به توافق را تعیین کند.

  حمله تروریستی به یک پایگاه نظامی در نیجر 100 کشته برجای گذاشت

اروپا به خوبی می داند که استفاده از این ادبیات نه تنها تاثیری بر اراده ایران برای پیگیری مجدانه حقوق قانونی خود ندارد، بلکه وضعیت کشورهایی را که دولت آمریکا با خروج یکجانبه و غیرقانونی از برجام تحقیر تاریخی آنها را تحقیر کرده است، تنزل می دهد.

البته از منظر جمهوری اسلامی نامگذاری جلسات مذاکره و حضور یا عدم حضور برخی از طرفین منفعل هیچگاه ارزشی نداشته و آنچه مذاکرات را مهم می کند تنها احقاق حقوق ملت ایران است.

این راهبرد پیش از سفر مذاکره کننده ارشد کشورمان به وین به صراحت توسط وی تشریح شد و در آنجا تاکید کرد: «آمریکا باید قدردان فرصتی است که سخاوت اعضای برجام فراهم شده است. توپ در زمین آنهاست تا بلوغ نشان دهند و مسئولانه عمل کنند.”

انتشار بیانیه ترویکای اروپایی و برخی اظهارنظرهای مقامات و فعالان رسانه ای نزدیک به تیم مذاکره کننده آمریکا در روز دوم مذاکرات، ضمن استفاده از ابزارهای غیرمذاکره ای برای فشار بر تیم مذاکره کننده ایرانی، نشان از جدی و دشوار بودن مذاکرات دارد. .

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان چندی پیش در سخنانی صریح به این خط سیاسی و رسانه ای غرب پاسخ داد و بر عزم جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به توافقی قوی، معتبر و تضمین شده تاکید کرد و اظهار داشت: منطق نشان می دهد که توافق به هر قیمتی محقق خواهد شد. ما نباید بهایی بگیریم و به ارزش آن نگاه کنیم.”

منبع: نورنیوز

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید