چرا برخی از سلبریتی های محافظه کار هفت تیر کشیدند؟

گروه سیاسی رجانیوز: درگذشت تلخ مهسا امینی باعث شده است که برخی از آنها خواستار بازنگری در برخی از سیاست های فرهنگی کشور شوند. اعتراضی که خیلی زود با دخالت عوامل خارجی به شورش تبدیل شد.

من گزارش میدم رجانیوزدر این میان همانطور که انتظار می رفت شاهد مواضع متفاوتی نیز بودیم. این بار اما قشر موسوم به محافظه کاران نقش عمده ای در آشفتگی فضای اعتراضی کشور داشتند. در این مدت برخی سلبریتی ها با واکنش های عجولانه فضای گفتگو را در کشور محدود کردند و دوقطبی جدیدی ایجاد کردند.

برخی حتی فراتر رفتند و شورش های میدانی را رهبری کردند. در این میان این سوال پیش می آید که چرا برخی از هنرمندان تا این حد رویکرد خود را تغییر داده اند؟ چرا هنرمندان و ورزشکاران محکوم به انفعال مخالفان نظام در حوادث اخیر موضع تندی نمی گیرند؟

برای پاسخ به این سوال باید از دور به مسئله نگاه کنیم. تحلیل مسیری که سلبریتی ها در فضای سیاسی کشور طی کرده اند، نیازمند بررسی سابقه تاریخی آنها و حتی چرایی وجود پدیده ای به نام سلبریتی است. واضح است که این مقاله صرفاً به گروهی از افراد مشهور می پردازد که اخیراً نام آنها در رسانه های خارجی بیشتر شنیده می شود و ربطی به چهره هایی ندارد که در این چارچوب گنجانده نشده اند.

از جعبه جادویی تا اقتدار فضای مجازی

قبلاً دیدن یک هنرمند یا ورزشکار خارج از قاب تلویزیون غیرممکن بود. برای انسان ها، آنها ابرانسان هایی دست نیافتنی و اغلب قابل اعتماد بودند. با این حال، ظهور فضای مجازی این دیوار را شکست. به زودی می‌توانید سلبریتی‌ها را در کنار خود و با موبایل‌هایشان ببینید، دو طرفه با آن‌ها ارتباط برقرار کنید و در فضای مجازی از جزئیات زندگی آن‌ها مطلع شوید. تماس هنرمندان و ورزشکاران در فضای مجازی نیز بسیار افزایش یافت. آنها از سوپراستارهای جعبه جادویی به چهره های اقتدار فضای مجازی تبدیل شده اند. با این حال، داشتن مخاطب میلیونی می تواند هر فردی را برای تولید محتوا و موضع گیری ترغیب کند.

  بستن پایگاه های آمریکا در ترکیه/ ایجاد پایگاه نظامی برای حفاظت از رژیم صهیونیستی

این تهدید در هالیوود شرکت های تولید فیلم را مجبور به اعمال قوانین محدودکننده کرده است. در قراردادهایی که بازیگران و کارگردانان امضا کرده اند، استودیوها آنها را از موضع گیری علیه خود منع کرده اند. در کشورهای دیگر این کشمکش ها باعث ایجاد اختلال در فضای فرهنگی شد. با ظهور فضای مجازی «سلبریتی ها» که تازه معروف بودند; تبدیل به “اینفلوئنسر” شد. یعنی می توانستند تاثیرگذار باشند.

قمار سنگین افراد مشهور در انتخابات 96

این روند در ایران هم زمان با دنیا در جریان بود. از اوایل دهه نود، افراد مشهور به تدریج ارتباط خود را با افرادی فراتر از تلویزیون در اینستاگرام، توییتر و غیره برقرار کردند. در این مدت آنها درباره فرهنگ، سیاست و طیف وسیعی از موضوعات دیگر اظهار نظر کردند. اما ورود رسمی هنرمندان و ورزشکاران به صحنه سیاسی کشور، انتخابات ریاست جمهوری در سال 96 بود.

این انتخابات فضای سیاسی کشور را به محل بحث های فراوان تبدیل کرده است. اما این بحث ها محدود به دانشجویان، رسانه ها و سیاستمداران نبود. فضای مجازی مملو از هشتگ ها، پست ها و استوری ها در حمایت از نامزدهای مختلف بود. تعداد زیادی از سلبریتی ها قطار را از دست ندادند و با مخاطبان میلیونی خود را کاندیدای مورد نظر اعلام کردند.

اگرچه بین این گروه اختلاف نظر وجود داشت، اما اکثر سلبریتی ها از حفظ دولت فعلی حمایت کردند. آن ها معتقد بودند که دولت وقت در رسیدن به اهداف و وعده های خود موفق بوده و به همین دلیل صفحه اینستاگرام خود را «بنفش» کردند.

  حق با ترامپ بود، ابرهای سیاه بر سر بایدن و دموکرات ها

دولت ابقا شد و پس از مدتی بحران های زیادی در کشور رخ داد. تورم به سرعت بالا رفت، تحریم ها دوباره بر اقتصاد ایران سایه انداخت و جو کشور دوباره داغ شد. بنابراین در همان سال ۱۳۹۵ و حتی قبل از خروج آمریکا از برجام، به دلیل افزایش قیمت اقلام خانگی، تجمعات اعتراضی در شهرهای کشور برگزار شد و حتی هرج و مرج به وجود آمد.

اعتماد از دست رفته

این وضعیت چهار سال ادامه داشت. بحران ها یکی پس از دیگری پیش آمد و خشم جامعه را برانگیخت. خشم مردم از اوضاع آشفته متوجه حکومتی شد که سرگرمی‌ها و ورزشکاران را از مبارزات انتخاباتی خود مدیریت می‌کرد. این موضوع ضربه بزرگی به شهرت سلبریتی ها وارد کرد. سلبریتی هایی که نمی خواستند و نمی توانستند از مردم عذرخواهی کنند. آنها به اعتراضات محافظه کارانه و سطحی روی آوردند که مورد استقبال مردم قرار نگرفت.

قهرمانان فضای مجازی قبلا اعتبار خود را از دست داده بودند. مردم هنوز آنها را می دیدند، اما به جای دست دادن، پرسیدند: چرا شما؟ مالیات نمی پردازی؟ چرا از مسئولیت خود در قبال جامعه فرار می کنید؟ و بسیاری دلایل دیگر که چهره این هنرمندان و بازیگران را تخریب کرد.

برخی افراد مشهور در سال 1400 با دشمن در انتخابات شرکت نکردند. آنها به وضوح می خواستند برچسب های روی پیشانی خود را پاک کنند. اما آنها نیز محبوبیت خود را در بین مردم به دست نیاوردند و جایگاهشان در فضای فرهنگی کشور متزلزل شد. دولت جدید چندان علاقه ای به امپراتوری سلبریتی ها و رانت دادن و عدم اخذ مالیات از آنها در فضای فرهنگی کشور نشان نداد.

  ناکامی مطلق دولت در کنترل تورم، آیا صالح آبادی برکنار می شود؟

افراد مشهور؛ از گودال اصلاح طلبان تا چاه ضد انقلاب

همه اینها در کنار برنامه ریزی مجدد دشمن از هنرمندان و ورزشکاران، مجالی برای انجام کارهای بی سابقه به آنها داد. ماجرای مهسا امینی و اعتراضات مردمی فرصت مناسبی را برای حضور دوباره سلبریتی ها در فضای سیاسی کشور فراهم کرد.

اما این بار اصلاً نمی خواستند خود را محافظه کار بدانند و این بار می توانستند در زمانی موضع بگیرند که هزینه چندانی برایشان نداشته باشد. چون دیگر سلبریتی ها بر فضای فرهنگی کشور حاکم نبودند و آن نوع نفت ریخته شد و نذر امامزاده شد.

مواضع اکثر سلبریتی ها بسیار تند و آتشین بود. تعدادی از بازیگران زن شاغل در سینمای ایران (البته حضور بسیاری از آنها در سینما و تلویزیون کم رنگ شده بود) کشف حجاب کردند. عده ای دیگر به شورش ها دامن می زدند و حتی چند نفر هم سعی می کردند این شورش ها را رهبری کنند.

این اعتراضات بهانه ای شد تا «ماجرای جنجالی یک بازیگر» و «توئیت شعله ور یک فوتبالیست معروف» تیتر یک رسانه ها شود. این سلبریتی ها عمدتاً در تلاش بودند تا برای خود اعتبار کسب کنند و جایگاه سابق خود را بازیابند. باید دید آیا این اقدامات آنها را به هدفشان نزدیک می کند یا به دلیل این بی ثباتی شخصیتی و وضعیت نابسامان از حال و هوای مردمی و فرهنگی کشور فاصله خواهند گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید