چرا بشار اسد از ملاقات با اردوغان امتناع کرد؟

گروه بین الملل – رجانیوز: یک تحلیلگر برجسته عرب در مقاله ای به عوامل اصلی امتناع رئیس جمهور سوریه از دیدار با همتای ترک خود اشاره کرد و تاکید کرد که بشار اسد حق دارد به اردوغان امتیاز ندهد.

من گزارش میدم رجانیوزیک تحلیلگر برجسته عرب در مقاله ای به عوامل اصلی امتناع رئیس جمهور سوریه از دیدار با همتای ترک خود اشاره کرد و تاکید کرد که بشار اسد حق دارد به اردوغان امتیاز ندهد.

چند روز پیش رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داد که بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، پیشنهاد دیدار با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در حضور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را رد کرد. این منابع گزارش دادند که دولت سوریه نیز پیشنهاد وزیر خارجه آن کشور برای دیدار با همتای ترک خود را رد کرد.

این در حالی است که در ماه های اخیر دولت ترکیه و شخص اردوغان لحنی آشتی جویانه در قبال دمشق اتخاذ کرده اند و به دنبال نزدیکی با سوریه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ترکیه هستند. اما بشار اسد با رد پیشنهاد دیدار با اردوغان تاکید کرد که آنکارا باید حسن نیت خود را با عمل نشان دهد نه با گفتار.

در همین راستا، «عبدالبری عطوان» تحلیلگر برجسته جهان عرب و سردبیر روزنامه رایالیوم مقاله جدید خود را به این موضوع اختصاص داده و نوشته است، خبرگزاری رویترز به اطلاع ما رسانده است که بشار اسد رئیس جمهور سوریه چنین کرده است. ما که در برابر فشار روسیه برای دیدار با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در مسکو بسیار مقاومت کرده ایم، تعجب نمی کنیم. زیرا می دانیم که بشار اسد نمی خواهد شش ماه قبل از انتخابات ریاست جمهوری ترکیه یک پیروزی آزاد به اردوغان بدهد.

  پیگیری برای جلوگیری از حذف اپلیکیشن ایرانی ادامه دارد

عطوان افزود: بشار اسد حق دارد با اردوغان دیدار نکند. دیدار و گفت‌وگو با اردوغان یک دیدار معمولی یا صرفاً یک مانور رسانه‌ای نیست، خیلی پیچیده‌تر از این حرف‌ها است و نه با میانجی‌گری، نه با «ریش به گروگان گذاشتن» و نه با گفتن «گذشته‌ها زمان گذشته» حل نمی‌شود. . این اردوغان است که تصمیم گرفت در پروژه ده سال اخیر آمریکا و اسرائیل برای نابودی سوریه، آتش جنگ علیه این کشور را روشن کند. اما در مرحله کنونی تصمیم گرفته است که این جنگ را در چارچوب اهداف، طمع و منافع خود متوقف کند. این بدون اعمال شروط سوریه، به ویژه در مورد عقب نشینی کامل از تمامی مناطق آن کشور، یا پرداخت غرامت تجاوزات آن، یا حداقل عذرخواهی از ملت و دولت سوریه است.

در ادامه این یادداشت اشاره شده است که اردوغان چقدر اشتباه کرده است که فکر می کند بشار اسد در پاسخ به پیشنهاد او (اردوغان) به مسکو می رود و با او دیدار می کند. زیرا بشار اسد همان کسی است که پس از 11 سال مخالفت با دشمنان متشکل از 65 کشور به رهبری آمریکا همچنان در قدرت باقی مانده و با وجود هزینه های هنگفت مادی و انسانی که پرداخت، ملت سوریه را از حالت بزرگ خارج کرد. بحران . در آن زمان، اردوغان معتقد بود که در یک موقعیت قدرت قرار دارد و تنها چند هفته یا چند ماه طول می کشد تا رژیم سوریه سرنگون شود، و او با گستاخی میانجیگری روسیه در پرونده سوریه را رد کرد.

عبدالباری عطوان ادامه داد، رجب طیب اردوغان در آن زمان قول داده بود که در مسجد اموی در مرکز دمشق نماز بخواند. اما امروز می بینیم که کلاهبردار برگشته و انفجارهای تروریستی به میدان تقسیم در قلب استانبول رسیده است. اکثر نظرسنجی ها نشان می دهد که مواضع اردوغان و حزبش در انتخابات ریاست جمهوری آینده بدتر خواهد شد. موضوع آوارگان سوری و حمله به شمال سوریه از موضوعات داغ پیش از انتخابات ریاست جمهوری ترکیه است و اردوغان تلاش می کند از طریق روسیه با دمشق آشتی کند.

  با نصب قفل دیجیتالی درب ورودی، امنیت خانه خود را تضمین کنید

بر اساس این مقاله، عامل اصلی امتناع بشار اسد از دیدار با رئیس جمهور ترکیه این است که رهبری سوریه و اکثر رهبران عرب دیگر به اردوغان که این روزها در محاصره بحران ها قرار دارد، اعتماد ندارند. زیرا حرفه او در ده سال گذشته پر از فراز و نشیب، وعده های شکسته و هجوم دوستان و دشمنان بوده است. آیا ما ندیدیم اردوغان با کشوری مانند سوریه که درهای خود را به روی ترکیه باز کرد چه کرد؟ آیا اردوغان کسی نبود که اخوان المسلمین مصر را ترک کرد و درهای ترکیه را به روی آنها بست؟ آیا اردوغان کسی نبود که مخالفان سوری در ترکیه را با تغییر سیاست خود متوقف کرد؟

این کارشناس عربی تصریح کرد، آیا اردوغان کسی نیست که آوارگان سوری را به زور از شهرهای ترکیه بیرون کرده است؟ آیا این اردوغان نیست که روابط ترکیه با رژیم غاصب صهیونیستی و … را ترمیم کرد؟ البته نشست دوجانبه روسای جمهور سوریه و ترکیه موضوعی است که باید انجام شود، اما پس از خروج تمامی نیروهای ترکیه از خاک سوریه، ایجاد صندوق بین المللی منطقه ای برای تامین مالی پروژه های بازسازی سوریه، اجرای فوری تمامی تصمیمات نشست سوچی مبنی بر پایان دادن به حضور تمامی نیروهای مسلح تروریست در شمال غرب سوریه و از سرگیری معاهده عدنا برای حفاظت از مرزهای دو کشور.

در ادامه مقاله عطوان تاکید شده است که اپوزیسیون ترکیه که زیر چتر ائتلاف شش جانبه علیه حزب عدالت و توسعه متحد شده است، تمامی این خواسته های دمشق را بدون قید و شرط پذیرفته و آمادگی خود را برای احیای روابط اعلام کرده است. با سوریه در صورت به قدرت رسیدن، به طور کامل بهبود یافته و همه پناهندگان سوری را سالم به کشورشان بازگردانید و امنیت آنها را تضمین کنید. پس دلیل امتیاز دادن سوریه به اردوغان و حزبش در شرایط فعلی چیست؟ چرا دمشق باید امتیازی به اردوغان بدهد که به او اجازه دهد 6-7 سال دیگر در قدرت بماند و به وعده های مبهم خود ادامه دهد؟

  شرط خلع سلاح قیام مردمی در عراق اعلام شد

عطوان در این یادداشت به این نکته اشاره می کند که اگر اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه پیروز شود و قدرت و نفوذ خود را دوباره به دست آورد، آیا شانسی برای تحقق وعده های خود دارد؟ ما به خوبی می دانیم که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه می داند که بشار اسد از مسکو سپاسگزار است و در عین حال روسیه در جنگ اوکراین به ترکیه نیاز دارد. با این حال، تحقق خواسته های عادلانه متحدان روسیه، به ویژه سوریه و ایران، باید در راس اولویت های پوتین قرار گیرد.

در پایان این مقاله آمده است که با نزدیک شدن ترکیه و سوریه می توان شاهد گشودن صفحه ای پاک و سفید جدید بود و به این نظریه معتقدیم که می گویند «عدم دشمنی و کینه توزی بین دولت ها و ملت ها دائمی است». اما هر مصالحه ای باید پایه محکمی داشته باشد و هر کس که مقصر بوده باید عذرخواهی کند، هرکس که آن را خراب کرده باید آن را بازگرداند و هر کشوری که به آن حمله کرده است باید عقب نشینی کند و این موارد به ویژه در مورد سوریه باید رعایت شود.

دیدگاهتان را بنویسید