چرا جشنواره فیلم کودک برگزار نشد؟

گروه فرهنگی – رجانیوز: رئیس هیئت داوران جشنواره فیلم رشد می گوید: این جشنواره نیاز به تغییر و تحول دارد وگرنه مانند سال های اخیر تنها نام جشنواره را یدک می کشد. برای نجات تولید فیلم باید وارد این جشنواره شد.

من گزارش میدم رجانیوز به گزارش تسنیم، شفیع آقا محمدیان، مدیر سینما و رئیس هیئت داوران جشنواره بین المللی فیلم رشد در گفت وگو با تسنیم، درباره لزوم تغییر و تحول در این جشنواره قدیمی گفت.

آقای محمدیان در ابتدای سخنان خود با بیان اینکه جشنواره فیلم رشد یکی از قدیمی ترین جشنواره های بین المللی در ایران است، گفت: این جشنواره رویدادی است که می توان آن را بزرگ ترین و قدیمی ترین جشنواره فرهنگی ایران نامید. به نظر من می توان از طریق آن در مدارس فرهنگ سازی کرد، حتی در بین اولیا و معلمان نیز ظرفیت فرهنگ سازی وجود دارد.

و ادامه داد: به یقین من سال ها پیش این جشنواره رها شد و از جایی که باید بود دور شد. امسال به اتفاق همکاران تصمیم گرفتیم این جشنواره را احیا کنیم. بنابراین به زودی نقاط قوت و ضعف جشنواره مشخص خواهد شد. به دنبال این هستیم که با کمک این جشنواره در فضای فرهنگی جریان سازی کنیم. البته این کار بسیار سختی است زیرا این جشنواره سالانه به حال خود رها شد و فقط عنوان جشنواره را یدک کشید و نتیجه خاصی نداشت. این نوع نگاه فرهنگی در جشنواره روش برجسته شده است.

آقامحمدیان در خصوص حضور کشورهای خارجی در این جشنواره گفت: چون برخی از فیلم ها دارای فرهنگی هستند که با فضای اجتماعی ما همخوانی ندارد، بنابراین فیلم های کمتری در این جشنواره حضور پیدا می کنند که در خوشبینانه ترین حالت آن بی دینی است و در غیر این صورت، موضوعات مطرح می شود. و محتوای نامناسب زیادی وجود دارد.

  ورود سازمان بازرسی در چالش کالاهای واریز شده در انبارهای خود

وی گفت: به نظر ما این جشنواره در صورت ورود به مرحله تولید برگزار می شود. ساخت فیلم هایی که بر اساس سیاست های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و آموزش و پرورش باشد.

با طرح این سوال که چرا جشنواره ها شکست می خورند؟ وی گفت: چون سیاست و سرمایه گذاری جدی در این جشنواره ها دنبال نمی شود. چرا بعد از یک سال جشنواره کودک برگزار نمی شود؟ اگر با همین قیافه پاس شود، شکست می خورد. این جشنواره باید وارد روند تولید شود و برای این کار کلید حل مشکل را در ایجاد گروه تولید پیدا کردیم. اگر این اتفاق بیفتد در ساخت فرهنگ دینی و ملی دانش آموزان و حتی خانواده ها تاثیر خواهیم داشت. متأسفانه جمهوری اسلامی نسبت به جریان فرهنگی بی تفاوت بود و در نتیجه جشنواره ها آسیب دید.

اگر جشنواره رشد می خواهد به نفع دانش آموزان و مردم باشد، سیاست های آن باید دانش آموزان را حتی از مهدکودک هدف قرار دهد. باید محصولات خوبی تولید کند و سیاست هایی را برای تولید و کارگردانان دنبال کند تا بتواند جریان هنری را دنبال کند تا بر سیاست های آموزشی نظارت داشته باشد.

رئیس هیات داوران جشنواره فیلم رشدی گفت: جشنواره رشدی و جشنواره فیلم کودک از نظر تولید می توانند تولید و سیاست گذاری مشترک داشته باشند. به این ترتیب آنها می توانند در دراز مدت به محصولات خوب فکر کنند. جشنواره رشد امسال که برگزار می شود باید به مسئولان بفهماند که این مسیر است. در غیر این صورت فقط نام جشنواره را یدک می کشد.

  تیراندازی در دانشگاه آمریکایی 3 قربانی گرفت

وی در پاسخ به اظهارات خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه “اگر جشنواره بخواهد راه حل را فقط در تولید ببیند، در بهترین حالت تنها دو یا در نهایت سه فیلم در جشنواره حضور خواهد داشت که برای برگزاری جشنواره کافی نیست”، گفت: اگر جشنواره بخواهد راه حل را فقط در تولید ببیند، در بهترین حالت فقط دو یا در نهایت سه فیلم در جشنواره حضور خواهد داشت. راه حل این مشکل با اعلام سیاست های تولید و پذیرش آثار جشنواره امکان پذیر است. این موضوع پس از پایان جشنواره اعلام خواهد شد و در صورت نیاز برای تشکیل گروه تولید فیلم همکاری صورت خواهد گرفت. فقط اعلام دعوت برای برگزاری جشنواره کافی نیست. اگر قرار است آموزش و پرورش به نقطه مطلوب جشنواره فیلم رشدی برسد، باید به موضوع تولید و توزیع فرهنگی توجه کافی داشته باشد. در مجموع با صحبت هایی که در حال حاضر انجام می شود، خوشبختانه مدیران آموزشی به دنبال بازسازی جدید جشنواره هستند.

وی گفت: بنابراین با توجه به اینکه مدت کوتاهی در جشنواره مسئولیت داشتم، اعلام سیاست های تولید و گروه تولید فیلم – در صورت قبولی مدیران آموزش و پرورش – بعد از جشنواره امسال انجام می شود و در سال آینده شاهد خواهیم بود. جشنواره بهتری از ما امسال خواهد بود.

این کارگردان سینمای ایران در پایان درباره سیاست ها و معیارهای ارزیابی جشنواره گفت: مهمترین رکن جشنواره بحث محتوایی و سپس جنبه فنی و هنری اثر است. البته داوران بسیار خوب جشنواره به جنبه های هنری و فرمی کار مسلط هستند، اما طبیعی است که محتوا برای این جشنواره با رویکرد آموزشی و آموزشی اهمیت بیشتری دارد. فیلم های کودک و نوجوان به شرط داشتن محتوای مناسب و سرگرم کننده در اولویت جشنواره هستند. فیلم‌های کودک مهم هستند و ما در جشنواره امسال فیلم‌هایی با این رویکرد داریم، اما آنچه مهم است فیلم‌هایی برای کودکان است که با تماشای آن‌ها چیزی برایشان به ارمغان بیاورد. فیلم‌هایی که کودکان و بیشتر را درگیر می‌کنند، حتی برای خانواده‌ها هم حرف‌های مهمی برای گفتن دارند.

  شاخص دسترسی خانوار برای خرید و اجاره واحد مسکونی بر اساس نسبت قیمت به درآمد

دیدگاهتان را بنویسید