چرا خاورمیانه برای غرب مهم است؟

آمریکا و برخی از کشورهای غربی که به دلیل موقعیت جغرافیایی خود از واژه خاورمیانه برای این نقطه از جهان استفاده کرده اند، غرب آسیا را پلی برای رسیدن به منافع و اهداف خود می دانند. ادوارد سعید می گوید غرب قرن هاست که به این منطقه به عنوان منبع درآمد و تحقق اهداف هژمونیک خود نگاه کرده است.

به گزارش رجانیوز به نقل از ایرنا؛ غرب آسیا کجاست و چرا از این اصطلاح استفاده می شود؟ «آسیای شرقی» به چه مناطقی اشاره دارد؟ ما باید موقعیت جغرافیایی این دو قسمت را به خوبی بشناسیم. روسیه در «اوراسیا شمالی» و بخش بزرگی از ترکیه در «آسیا» و بخش کوچکی از آن در «قاره اروپا» قرار دارد. همچنین ایران و ژاپن به ترتیب در «غرب آسیا» و «شرق آسیا» قرار دارند.

دیدگاه ادوارد سعید از غرب آسیا

«ادوارد سعید، متفکر فلسطینی-آمریکایی» در کتاب «شرق‌شناسی» به بررسی دیدگاه‌های غربی‌ها می‌پردازد و معتقد است که غرب در راستای گسترش آگاهی ژئوپلیتیک خود، واژه «خاورمیانه» را ایجاد کرد. اروپایی ها جهان را به عنوان دو نیمکره نابرابر غرب و شرق می بینند و رابطه این دو منطقه را رابطه قدرت، سلطه و درجات مختلف «عقده هژمونی» می دانند. «بنیامین دیزرائیلی» سیاستمدار بریتانیایی اظهار داشت که مورخان، محققان، محققان، رهبران، هنرمندان، تجار و بازرگانان اروپایی و غربی به غرب آسیا به عنوان «مسیر شغلی و حرفه‌ای» یا به عبارت دیگر «منبع درآمد» نگاه می‌کنند. در واقع باید گفت که آنها از منطقه برای رسیدن به منافع و اهداف خود سوء استفاده می کنند و برای درک حقیقت این موضوع باید از نظریه توسعه «رویکرد ژئوپلیتیک شرقی» پیروی کرد.

  توضیحات خاندوزی درباره اصلاح فرآیند اعتباربخشی پرداخت اعتبار خرد بدون ضامن

موقعیت استراتژیک غرب آسیا برای غربی ها

از گذشته تا به امروز، مناطق استراتژیک و مهم در غرب آسیا به ویژه اورشلیم، دمشق، قاهره و بغداد برای اروپاییان سود فراوانی داشته است و صلیبیان، پادشاهان، شاهزادگان، شوالیه ها، افسران و سربازان پیوسته در تلاش برای فتح هستند. این بخش، برخاسته پس از فتح کشورهای عربی و اسلامی به دست «عثمانی‌ها» در قرن شانزدهم، آسیای غربی به سرزمین «ترک‌های عثمانی» برای اروپایی‌ها تبدیل شد که با اشغال مرزهای غربی، امنیت آنها را به‌طور جدی تهدید می‌کردند.

برای مدت طولانی، مناطق استراتژیک و مهم در غرب آسیا، به ویژه اورشلیم، دمشق، قاهره و بغداد برای اکثر روپیه ها ارزش زیادی داشت و صلیبیان، پادشاهان، شاهزادگان، شوالیه ها، افسران و سربازان پیوسته سعی می کردند این قسمت را تصرف کنند.

ابداع اصطلاحات جغرافیایی خاورمیانه و خاور دور

هنگامی که اروپایی ها در قرن نوزدهم درگیری های خود را در چین آغاز کردند، به این نتیجه رسیدند که مناطق آسیایی تمام اهداف خود را برای آنها فراهم می کند، به همین دلیل، اصطلاح جغرافیایی “خاور میانه” یا “خاور میانه” برای اشاره به آسیای غربی استفاده شد. و “شرق دور”. برای شرق آسیا انتخاب شده است.

در اواسط قرن نوزدهم، انگلیسی ها مفهوم جدیدی را معرفی کردند و همچنین تصمیم گرفتند کنترل هند را در دست بگیرند. کشورهای آسیایی اروپایی ها را ثروتمند کردند و «خاورمیانه» را با توجه به موقعیت جغرافیایی خود به عنوان منطقه ای از «دریای سرخ» تا «امپراتوری بریتانیا» در هند اصلاح کردند.

غربی ها پیوسته در تلاشند تا نفوذ خود را در نواحی غربی آسیا و هند گسترش دهند. پس از جنگ جهانی اول و سقوط امپراتوری عثمانی، آسیای غربی قربانی استعمار بریتانیا و فرانسه شد، هر دو برای گسترش نفوذ و تحکیم تسلط خود بر کشورهای آزاد شده از سلطه عثمانی به رقابت پرداختند و در پایان جنگ جهانی دوم نیز فتح شدند. نواحی شرقی آسیا

  ترازو از گذشته تا امروز: شرکت کبان تهیز

آشنایی با منطقه غرب آسیا

از گذشته، غرب آسیا را مناطق زیر می نامیدند:

کشورهای واقع در شبه جزیره عربستان: عربستان سعودی، یمن، عمان، قطر، امارات متحده عربی، بحرین و کویت

بین النهرین: عراق، سوریه، لبنان، اردن و فلسطین

ترکیه، ایران، قبرس و مصر

رژیم صهیونیستی در 14 می 1948 (24 اردیبهشت 1327) با توطئه انگلیسی ها و کشتار فلسطینی ها و اخراج آنها از سرزمینشان تأسیس شد و اگرچه دارای تعدادی ویژگی از جمله زبان، مذهب، تاریخ و مشترک نیست. . فرهنگی که کشورهای غرب آسیا از آن برخوردارند، اما به دلیل موقعیت جغرافیایی آن در این منطقه غرب آسیایی محسوب می شود.

فرانسوی ها در صحبت های خود از «خاور میانه» و «خاور دور» استفاده می کنند و کشورهای آفریقایی را جز این مناطق در نظر نمی گیرند و قصد دارند غرب آسیا را از شمال آفریقا (MENA) جدا کنند. پس از پایان جنگ جهانی دوم و آغاز نیمه دوم قرن بیستم، انگلیسی‌ها و فرانسوی‌ها منطقه را ترک کردند و آمریکایی‌ها به دنبال متحد دیگری در سراسر منطقه بودند و تعریف خود از خاورمیانه را که قبلاً شامل موارد زیر می‌شد، پس گرفتند. کشورهای تحت اشغال انگلیس و فرانسه.

فرانسوی ها از اصطلاح خاورمیانه و خاور دور استفاده می کنند و کشورهای آفریقایی را جز این مناطق در نظر نمی گیرند و هدفشان جداسازی غرب آسیا از شمال آفریقا (MENA) است.

طرح خاورمیانه بزرگ آمریکا برای کنترل منطقه

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در 26 دسامبر 1991، ایالات متحده به تنها ابرقدرت جهان تبدیل شد و در آن زمان اصطلاح سیاسی “خاورمیانه بزرگ” در سال 2004 توسط کاندولیزا رایس، شصت و ششمین وزیر امور خارجه و دومین وزیر امور خارجه آمریکا ابداع شد. وزیر امور خارجه. این سمت در دفتر جورج دبلیو بوش ایجاد شد.

  مرد توهین کننده به مردم مازندران دستگیر شد

این واژه از لحاظ تاریخی به 22 کشور عربی، قبرس، ترکیه، رژیم صهیونیستی، ایران، پاکستان و افغانستان اطلاق می شود و در حال حاضر شامل کشورهای غرب آسیا و شمال آفریقا نیز می شود. این منطقه همواره یکی از اهداف شوم آمریکا بوده و همچنان واشنگتن قصد دارد با اقدامات نظامی، سیاسی و اقتصادی منطقه را تحت کنترل خود درآورد و منابع آن را غارت کند.

طرح آمریکا برای تسلط بر خاورمیانه بزرگ به چند دلیل خوب پیش نرفت که شاید مهم ترین آنها «جنبش بهار عربی» در سال 2010 بود که منجر به سقوط بسیاری از حاکمان منطقه شد.

اما بسیاری از کارشناسان همچنان بر این باورند که واشنگتن طرح خاورمیانه بزرگ برای تکه تکه کردن کشورهای منطقه و تغییر رژیم های سیاسی آنها را رها نکرده است، اما این طرح فراز و نشیب های خود را داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید