چرا رستم قاسمی می خواهد مردم را در طرح ملی مسکن ملزم کند؟ قفس بسازم یا خانه؟

12482 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، چرا رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی که با سر و صدای زیادی به این وزارتخانه منصوب شد، آزمون سیاست گذاری و اجماع کارشناسان مستقل و غیرانتفاعی را رها کرد و خواست 2 نفر را در این وزارتخانه وارد کند. در طرح ملی مسکن؟

از منظر منطق کارشناسی که مورد تاکید کارشناسان مستقل و غیرعلاقه‌مندان اما دارای تخصص بالاست، دولت سیزدهم باید چند مورد را در طرح مسکن مهر 2 در دستور کار قرار دهد:

  1. ساخت کلبه و پرهیز مطلق از بلندمرتبه سازی، زیرا ایران کشوری بسیار بزرگ با جمعیت کم است.
  2. تعریف هویت شهری یعنی طراحی نمای بیرونی منازل مردم با مولفه های معماری ایرانی اسلامی و پایان دادن به هرج و مرج در نمای ساختمان ها و شهرها.
  3. استفاده از مواد جدید و مدرن
  4. شهرداری های شهری مناسب مانند کوچه ها و خیابان های عریض و ایجاد فضای سبز با گیاهان بومی در محیط نیمه بیابانی و کوهستانی ایران که به آب زیادی نیاز ندارد.
  5. پرهیز از ورود دولت به مقوله ساخت و ساز و مشارکت بانک ها که منجر به اعطای وام های سنگین با کمک های کلان مردم می شود.

متاسفانه اخبار شنیده شده از وزارت راه و شهرسازی تنبل و برهنه در دوره رستم قاسمی حکایت از فراموشی منطق کارشناسی و تکرار اشتباهات مسکن مهر اول در دوره علی نیکزاد دارد.

در این خصوص علیرضا جعفری، مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید ایران گفت: بر اساس ارقام اعلام شده در سال 1400، تلاش داریم هر متر مربع را برای سازندگان با توجه به وضعیتشان از طریق خط اعتباری (تسهیلات) در اختیار متقاضیان قرار دهیم. می توانیم به 450 میلیون برسیم.» وام از طرف تومان در تهران علاوه بر ارائه 40 میلیون تومان به ازای هر واحد مسکونی از متراژ 75 متر تا 110 متر برای تکمیل پروژه، دوره بازپرداخت 5 ساله را برای بازپرداخت تسهیلات در نظر گرفته ایم. اقساط ماهانه وام از 350 تا 450 میلیون تن بین 10 تا 15 میلیون تن.

  کشک هم سفره مردم را پر کرد

مسکن 75 متری و 110 متری به معنای ساخت قفس برای افرادی است که کمکی به رفاه آنها نمی کند و انحراف کامل از برنامه مسکن دولت سیزدهم است.

مسکن مهر در دوره علی نق زاد با اشتباه بالا بردن مردم و دخالت دادن مردم در سیستم بانکی مواجه شد و آثار درخشان آن تا حدودی جبران شد. دارد، او می خواهد دقیقا همان اشتباهات را تکرار کند.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید