چرا رهبر انقلاب تحلیل نظامی خود را از جنگ اوکراین به وضوح بیان کردند؟

آیت الله خامنه ای طی چندین سال روابط ایران و روسیه را به نقطه ای رسانده است که شاید برای بسیاری از کارشناسان غیرقابل تصور باشد. البته این نقطه طلایی در حال حاضر دو نشانه بزرگ با خود دارد. اولی نظامی و دومی اقتصادی.

به گزارش رجا نیوز به نقل از جهان نیوز; دیدارهای پوتین با رهبر انقلاب همواره بازتاب گسترده ای در دنیا داشته و مدت هاست اخبار منتشر شده و حاشیه های این دیدارها موضوع تحلیل بوده است. این در حالی است که نشست اخیر در اوج جنگ روسیه و اوکراین بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است.

آیت‌الله خامنه‌ای از معدود رهبران جهان در چند دهه اخیر است که اصول سیاست خارجی‌اش ثابت است و علی‌رغم برخی تغییرات تاکتیکی در برخی لحظات یا وقوع حوادث جدید بین‌المللی، این امر بر رویه و منطق ثابت ایشان تأثیری نداشته است. رفتار در سیاست خارجی است. او با آگاهی از تغییرات رو به وخامت جهان غرب، همکاری هوشمندانه و راهبردی با شرق را برای ترسیم آینده ای بهتر و کسب جایگاه جهانی بالاتر برای ایران انتخاب کرد.

آیت الله خامنه ای طی چندین سال روابط ایران و روسیه را به نقطه ای رسانده است که شاید برای بسیاری از کارشناسان غیرقابل تصور باشد. البته این نقطه طلایی در حال حاضر دو نشانه بزرگ با خود دارد. اولی نظامی و دومی اقتصادی. برخلاف تصور عمومی، فروش پهپاد به روسیه تنها نشانه اولیه درک بهتر از سطح و ماهیت همکاری ها و مبادلات نظامی ایران و روسیه است. همانطور که مقامات دولت آمریکا معتقدند، روسیه علاوه بر هواپیماهای بدون سرنشین، می خواهد بر برخی از نقاط ضعف خود در جنگ با اوکراین – بخوانید جنگ با ناتو به فرماندهی آمریکا – از طریق تجربه و فناوری نظامی ایران غلبه کند. از این اظهار نظر مقامات آمریکایی می توان نتیجه گرفت که صنعت و فناوری نظامی ایران در برخی جاها هوشمندانه تر از دومین ارتش بزرگ جهان مدیریت شده است.

  زمان حذف قرعه کشی خودرو اعلام شد

جنگ روسیه و اوکراین در واقع میدان جدیدی از آخرین رویارویی تاکتیک های نظامی و فناوری های مدرن نظامی غرب و شرق است. در این شرایط، توسل روسیه به ایران برای غلبه بر برخی از ضعف های نظامی خود در جنگ اوکراین نشان می دهد که ایران درک بالایی از روندهای نظامی جهان و آینده دارد و تا چه اندازه مسیر نظامی اش درست و موثر است.

در این میان، آیت‌الله خامنه‌ای علی‌رغم مخالفت خود با جنگ نظامی در اوکراین، نشان داده است که از رویارویی هوشمندانه با بزرگترین اتحاد نظامی جهان غرب یعنی ناتو و هرگونه اقدامی که ناتو را از خاکریزهای بین‌المللی دورتر می‌کند، بی‌خبر است. او به وضوح و با اطمینان خاطر موضع و اقدامات خود را بیان می کند.

منطق مواضع رهبر ایران در قبال جنگ روسیه و اوکراین مبتنی بر محکومیت جنگ فی نفسه و در عین حال نادیده نگرفتن واقعیت های میدانی است و بنابراین تحلیل نظامی ایشان این است که اگر روسیه ابتکار عمل را بر عهده نگیرد، ناتو در هر صورت از این بهانه استفاده خواهد کرد که کریمه جنگ جدیدی را به روسیه تحمیل خواهد کرد.

اما نشانه اقتصادی موفق روابط ایران و روسیه، سرمایه گذاری ۴۰ میلیارد دلاری گازپروم روسیه در نفت و گاز در ایران است. موضوعی که در شرایطی که قلب تحریم های آمریکا بسیار حائز اهمیت است، موضوع تنظیم مجدد صادرات نفت از ایران است.

در میان بلوک کشورهای تحریم شده توسط آمریکا، روسیه ایران را شایسته ترین رایزنی و گسترش همکاری ها می داند. رهبر ایران با درک این واقعیت به راحتی از ایجاد فرصت های جدید نظامی و اقتصادی برای ایران با جهش در روابط با روسیه چشم پوشی نمی کند.

  ارتودنسی نامرئی بهتر است یا ارتودنسی فلزی؟

دیدگاهتان را بنویسید